Tekst z archiwum "Rzeczpospolitej"
Tak nazywali go współcześni: Semicicero Polonus. I rzeczywiście, ten pół Cycero, pół Rej jest jednym z największych polskich pisarzy. Natura obdarzyła Jakuba Wujka niepospolitym talentem literackim. Znał hebrajski, grekę, łacinę i kilka języków nowożytnych. Z urodzenia (w Wągrowcu) mieszczanin, z wyboru jezuita, żył w latach 1541-1597. Studiował w Krakowie, Wiedniu, Rzymie. Wykładał w kolegiach Towarzystwa Jezusowego w Pułtusku, Poznaniu, Wilnie. Pisał po polsku pięknie i mądrze.
Pisarz
"Nie piszeć tu, prawi, ewangelista, aby im rozkazował, abyście chodzili w szarych, w białych albo w czarnych kapicach, nie piszeć, abyście sobie łby golili, nie piszeć, abyśmy sie powrozami opasowali, posty wymyślone, suchoty rozmaite albo insze wymysły świata tego wynajdowali albo wymyślali, ale: bądźcie miłosierni, nie posądzajcie, nie potępiajcie, dawajcie, odpuszczajcie [. .. ] Bo jeśli żadnych strojów nie przyjmują jedno które w Ewangelijej opisane mają, niechże mi też oni pokażą, kędy w Ewangelijej rozkazano w szubach, w szujach, w hazukach, w kaftaniech, w półbotkach chodzić, brząkać ostrogami na pół łokcia by spętany, łby sobie po błazeńsku golić, jedno czuprynę zostawiwszy, kołnierz rozpuścić do pasa, by się nań zastawić. Nuż owe pludry, owe rzezane kabaty, owe niezliczone wymysły świata tego, gdzie są przykazane? "
Literatura jest zwierciadłem rzeczywistości, a tomik Jakuba Wujka, z którego pochodzi ten cytat, "Pistilla catholica, to jest Kazania na kożdą niedzielę i na kożde święto przez cały rok" (1573) jest kapitalną literaturą i znakomitym zwierciadłem renesansu, w którym żył autor. Dyskutowano wówczas w kręgach inteligencji otym, że protestantyzm odbiera katolicyzmowi wiernych za sprawą dzieł pisanych w ojczystym języku. Pod tym względem w XVI wieku katolicy pozostawali w tyle. Protestanckich postylli było wiele, katolickiej ani jednej.