Aktualizacja: 01.04.2015 21:07 Publikacja: 01.04.2015 19:12
Opportunity ma problemy z pamięcią od końca 2014 roku
Foto: ROL
Opportunity zaczął mieć problemy z pamięcią trwałą pod koniec 2014 roku. 20 marca inżynierowie dodali nowe oprogramowanie. Ale 25 marca problemy pojawiły się znowu.
– Nadal nie rozumiemy, co jest przyczyną kłopotów – przyznał John Callas, kierownik projektu z JPL NASA.
Opportunity i jego bliźniak Spirit wylądowały na Czerwonej Planecie w odstępie trzech tygodni w styczniu 2004 roku. Oba szukały śladów dawnej aktywności wody na Marsie. Pracowały dłużej, niż zakładały podstawowe trzymiesięczne misje: Spirit przestał się komunikować z Ziemią w 2010 roku, ale jego bliźniak pracuje nadal.
Ziemia żegna się z asteroidą, która przez ostatnie miesiące stanowiła „miniksiężyc” naszej planety.
Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała nowe zdjęcia Słońca. Wykonane zostały przez sondę Solar Orbiter i ukazują powierzchnię naszej gwiazdy w najwyższej jak dotąd rozdzielczości. Fotografie mogą pomóc naukowcom w dokładniejszym poznaniu Słońca.
Najnowsze odkrycie Teleskopu Webba dotyczy trzech masywnych galaktyk z okresu wczesnego Wszechświata. Nietypowe właściwości obiektów stawiają pod znakiem zapytania aktualne modele formowania się galaktyk. Co dokładnie zaskoczyło astronomów?
Naukowcy z NASA ponownie przyjrzeli się danym z misji sondy Voyager 2 z 1986 roku i po niemal 40 latach dokonali odkrycia, które zupełnie zmienia postrzeganie Urana. Zgodnie z nowymi ustaleniami ta lodowa planeta i jej pięć największych księżyców mogą wcale nie być martwymi światami, jak dotąd sądzono.
Najnowsze odkrycie dokonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba to czarna dziura o rekordowych gabarytach. Astronomowie ocenili, że obiekt pochłania materię 40 razy szybciej niż uważano za teoretycznie możliwe. Na czym polega przełomowość obserwacji?
Koncern Mars Wrigley UK zdecydował o przywróceniu do sprzedaży popularnego w latach 80. batona czekoladowego, którego zastąpił w 1990 roku Snickers. Wielu Brytyjczyków wciąż za nim tęskni.
Nie wycofali biznesu z Rosji po inwazji na Ukrainę, a ich siedzibę nazywają „Kremlem”. Właśnie przejmują producenta chipsów Pringles, za – bagatela – 36 miliardów dolarów. Oto tajemnicza rodzina Mars, druga w rankingu najbogatszych w USA.
Koncern Mars kupuje właściciela płatków kukurydzianych Kellogg's oraz chipsów Pringles za prawie 29 miliardów dolarów. To największa taka transakcja w tym roku.
Najbardziej lukratywny, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, dzień w roku nadchodzi wielkimi krokami. Producenci cukierków i batonów rozpoczynają już przygotowania do Halloween, spodziewając się znacznie wyższych obrotów niż w ubiegłym roku.
Amerykańskie koncerny PepsiCo i Mars Co. zostały wpisane na listę hańby - sponsorów rosyjskiej wojny. „Dzięki” wojnie oba koncerny notują nadzwyczajne zyski w Rosji, a płacone przez nie wysokie podatki służą m.in. finansowaniu rosyjskich zbrodni na Ukrainie. W racjach żywnościowych rosyjskich agresorów znalazły się produkty firm.
Na popularny w USA Narodowy Dzień Musztardy właściciel marki Skittles przygotował specjalną niespodziankę. Te cukierki z pewnością znajdą swoich fanów i przeciwników.
Rosyjscy śledczy sprawdzają, czy producent m.in. czekoladowych batoników Mars nie wspiera potajemnie ukraińskiej armii.
Batony Mars zyskają nowy wygląd dzięki papierowym opakowaniom nadającym się do recyklingu zamiast plastikowych. Jest to część programu pilotażowego, w ramach którego testowane są bardziej przyjazne dla środowiska materiały do produkcji batonów czekoladowych firmy Mars Food.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas