Parada planet, chociaż nie jest terminem oficjalnie stosowanym w nauce, wzbudza zainteresowanie obserwatorów i miłośników astronomii na całym świecie. O zjawisku mówi się wówczas, kiedy kilka planet pojawia się po jednej stronie Słońca i jest w tym samym czasie widocznych na nocnym niebie.
Parada planet: Co to za zjawisko? Kiedy można je obserwować?
Aby lepiej zrozumieć to zjawisko, warto przypomnieć, że planety krążą wokół Słońca po orbitach w kształcie elipsy. Jednak długość tych orbit, a tym samym czas obiegu, jest różny. Czasami dochodzi do sytuacji, w której planety wydają się być – z perspektywy Ziemi – ustawione blisko siebie, niemal w jednej linii. To jednak tylko złudzenie. Planety w rzeczywistości nie znajdują się w takim ustawieniu, ale pojawiają się na niebie w tym samym czasie.
Najbliższa parada planet widoczna będzie 28 lutego. Wówczas siedem planet naszego Układu Słonecznego, czyli Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun, będzie widocznych na nocnym niebie. Znajdować się będą one w różnych jego miejscach – od wschodu aż po zachód – i oddzielać je będą duże odległości kątowe. Przypominać będą kilka jasnych punktów rozrzuconych po całym niebie w tym samym czasie. Ponadto, niestety, nie wszystkie będą widoczne gołym okiem.
Czytaj więcej
NASA szacowała, że ryzyko, iż w 2032 roku asteroida 2024 YR4 uderzy w Ziemię wynosi 3,1 proc., podczas gdy Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) szacowała, że prawdopodobieństwo zderzenia z asteroidą wynosi 2,8 proc.
Aby móc je podziwiać, konieczne będzie więc dokładne przyjrzenie się niebu od wschodu aż do zachodu. Najbardziej na wschód widoczny będzie Mars, za nim – w kierunku południowym – Jowisz i Uran, a w centrum – Księżyc. Dalej w kierunku południowo-zachodnim pojawi się Wenus, Neptun i Merkury. Na końcu, najbardziej na zachód, dostrzec będzie można Saturna.