Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 03.11.2015 16:19 Publikacja: 03.11.2015 15:26
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Foto: NASA
Załoga 37 ekspedycji dokuje zaopatrzeniowy statek Cygnus 28 września 2013 r.
Foto: NASA
Scott Kelly sprawdza skafander przed wyjściem w przestrzeń kosmiczną.
Foto: NASA
45 załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na zdjęciu od lewej w pierwszym rzędzie: Kimiya Yui, dowódca Scott Kelly i Kjell Lindgren. Z tyłu: Siergiej Wołkow, Oleg Kononienko i Michaił Kornijenko.
Foto: NASA
16 października 2015 r. Scott Kelly rozpoczął swój 383 dzień na orbicie, ustanawiając tym samym amerykański rekord pobytu na stacji.
Foto: NASA
Kjell Lindgren rozpakowuje zapasy żywności.
Foto: NASA
Astronauta Kjell Lindgren wychodzi na 6,5 godzinny spacer wokół stacji.
Foto: NASA
28 października 2015 r. dwóch astronautów wyszło w przestrzeń kosmiczną w celach serwisowych. Na zdjęciu pierwszy inżynier stacji, Dr. Kjell Lindgren.
Foto: NASA
Fotografia wykonana przez obecnego dowódcę ISS, Scota Kellego przedstawia cyklon Chapala nad Morzem Arabskim widziany z orbity ziemskiej.
Foto: NASA
„Nie ma lepszego miejsca żeby celebrować 15 lat stacji kosmicznej” - Scott Kelly
Foto: Twitter
Archiwalne zdjęcie stacji ISS z 2 listopada 2000 r.
Foto: NASA
Ekspedycja 1 - William Shepherd, dowódca, Jurij Gidzenko, dowódca statku Sojuz i Siergiej Krikalow, inżynier pokładowy 2 listopada 2000 roku o godzinie 9.21 czasu UTC zadokowała do stacji. Astronauci wysiedli z Sojuza TM-31 półtorej godziny po przycumowaniu. Otworzyli główny luk, zapalili światło, uruchomili systemy podtrzymania życia i... zainstalowali prowizoryczną kuchnię. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ożyła.
Jej budowa rozpoczęła się znacznie wcześniej - w 1998 roku. Rosyjskie części przyleciały w zdalnie sterowanych pojazdach, amerykańskie wyniosły w przestrzeń funkcjonujące jeszcze wówczas wahadłowce. W sumie, do budowy wartej 100 mld dolarów placówki dołożyły się amerykańska NASA, rosyjski Roskosmos, europejska ESA, japońska JAXA i kanadyjska CSA (agencje reprezentowały w sumie 15 państw)
Raz na sto lat - tyle wynosi średnia częstotliwość, z jaką obiekty podobne do Słońca emitują gigantyczny rozbłysk promieniowania. Gdyby nasza gwiazda uwolniła superrozbłysk, miałoby to dla nas ogromne konsekwencje.
W nocy z 13 na 14 grudnia na niebie po raz kolejny w tym roku pojawią się „spadające gwiazdy”. Obserwację maksimum roju Geminidów może jednak utrudniać grudniowa pełnia Księżyca.
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba pierwszy raz „zważył” galaktykę, która powstała około 600 mln lat po Wielkim Wybuchu. Ma ona masę porównywalną do masy Drogi Mlecznej, gdy ta była w podobnej fazie rozwoju.
Naukowcy zbadali strukturę cyrkonu wchodzącego w skład meteorytu, który znaleziono na Saharze w 2011 roku. Wyniki analizy mogą potwierdzać teorię o obecności źródeł gorącej wody na powierzchni prehistorycznego Marsa.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Naukowcy z NASA odkryli kolejne siedem tajemniczych „ciemnych komet” i to w różnych częściach Układu Słonecznego. Badacze podejrzewają, że to właśnie im zawdzięczamy obecność wody na Ziemi i, finalnie, również pojawienie się życia. Czym są te obiekty?
Prezydent-elekt USA Donald Trump nominował w środę astronautę-miliardera i wspólnika biznesowego Elona Muska, Jareda Isaacmana, na swojego kandydata na szefa NASA.
Międzynarodowe konsorcjum naukowców, inżynierów i urbanistów o nazwie Projekt Hyperion ogłosiło konkurs na projekt ogromnego statku kosmicznego, który mógłby podtrzymywać życie ludzi przez setki lat i przewozić ich w międzygwiezdnej przestrzeni.
Program powrotu, po ponad 50 latach, Amerykanów na Księżyc notuje opóźnienia. Zapowiada się pasjonujące starcie z Chinami.
Największa rakieta świata poleciała z powodzeniem na orbitę w szóstej misji testowej. Osobiście przedsięwzięciu kibicował amerykański prezydent elekt. Starshipy mają zabierać ludzi na Księżyc i Marsa.
Firma SpaceX planuje dziś wieczorem wystrzelić po raz szósty statek kosmiczny Starship w misji testowej. W ciągu czterech lat ma się odbyć nawet 400 lotów megarakiety.
Pierwszy na świecie satelita z drewna został we wtorek wystrzelony w przestrzeń kosmiczną. Japońscy naukowcy chcą zbadać, na ile taki materiał można wykorzystać w eksploracji Księżyca i Marsa, np. do budowy baz.
Japońska ciężka rakieta nośna H3 wystartowała w poniedziałek z Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima. To trzeci udany start rakiety tego typu. Tym razem wynosi ona na orbitę satelitę wojskowego.
Amerykańscy naukowcy pracują nad zupełnie nowatorską koncepcją silnika, który miałby zapewnić rakietom kosmicznym możliwość wykonywania manewrów z niespotykaną dotąd prędkością i zwinnością.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas