Porażka japońskiego programu kosmicznego. Nowa rakieta zniszczona po starcie

Japońska rakieta nowej generacji, która, jak ma nadzieję agencja kosmiczna Jaxa, może konkurować z Falconem firmy SpaceX, została wysadzona po awarii silnika

Publikacja: 07.03.2023 09:33

Porażka japońskiego programu kosmicznego. Nowa rakieta zniszczona po starcie

Foto: AFP

Japońska rakieta nowej generacji H3 uległa samozniszczeniu po starcie, gdy prawdopodobnie doszło do usterki jednego z silników.

Misja miała na celu wyniesienie satelity obserwacyjnego. Rakieta została uznana za możliwego konkurenta dla Falcona 9 firmy SpaceX.

Jest to druga porażka H3 dla japońskiej agencji kosmicznej Jaxa, po tym jak rakieta nie opuściła platformy startowej podczas poprzedniej próby w lutym.

Wtorkowy start z centrum kosmicznego Tanegashima w południowo-zachodniej Japonii początkowo wydawał się sukcesem - rakieta wystartowała, a separacja pierwszego stopnia przebiegła zgodnie z planem. Wkrótce jednak pojawiły się problemy.

- Wygląda na to, że prędkość spada - powiedzieli spikerzy podczas relacji na żywo, a następnie centrum dowodzenia ogłosiło: "Zapłon silnika drugiego stopnia nie został jeszcze potwierdzony, kontynuujemy potwierdzanie sytuacji".

Program na chwilę przerwano, a następnie ogłoszono, że do rakiety wysłano sygnał o samozniszczeniu. Nie poinformowano o przyczynach awarii.

Rakieta H3 wynosiła ALOS-3, satelitę do obserwacji terenu, wyposażonego również w eksperymentalny czujnik podczerwieni do wykrywania startów północnokoreańskich rakiet balistycznych.

Napędzany przez nowy, tańszy silnik, który zawiera części drukowane w 3D, H3 jest przeznaczony do wynoszenia rządowych i komercyjnych satelitów na orbitę. Ma również transportować zaopatrzenie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Autopromocja
energia.rp.pl

Pogłębiona wiedza
o rynku paliw

SPRAWDŹ

W ramach pogłębiającej się współpracy Japonii z USA w przestrzeni kosmicznej, ma on ostatecznie przewozić ładunki do księżycowej stacji kosmicznej Gateway, którą Nasa planuje zbudować w ramach programu powrotu ludzi na Księżyc, w tym japońskich astronautów.

Kosmos
Powtórzono eksperyment o powstaniu życia na Ziemi. Pojawił się nowy, zaskakujący czynnik
Kosmos
Astronomowie zaobserwowali dziwne zjawisko. To samo czeka naszą Drogę Mleczną?
Kosmos
Kosmiczny wir na polskim niebie. Czym było tajemnicze zjawisko?
Kosmos
Częściowe zaćmienie słońca już za kilka dni. Kiedy i jak je obserwować?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kosmos
Przełomowe odkrycie w najodleglejszej znanej galaktyce. Nie tego spodziewali się naukowcy