Po raz pierwszy sąd "usunął" WIBOR z umowy kredytu hipotecznego

Sąd Okręgowy w Suwałkach "usunął" z umowy złotowego kredytu mieszkaniowego stawkę WIBOR i marżę. To oznacza, że spłacie ma podlegać jedynie kapitał - informuje Business Insider.

Publikacja: 06.12.2024 08:39

Po raz pierwszy sąd "usunął" WIBOR z umowy kredytu hipotecznego

Foto: AdobeStock

mat

To prawdopodobnie pierwsze takie orzeczenie sądu w Polsce. Jak przypomina Business Insider, dotychczas sądy przyznawały rację klientom, to tylko w przypadku udzielenia zabezpieczenia, pozwalającego im zawiesić spłatę rat na czas trwania procesu. Jedno z pierwszych takich zabezpieczeń wydał sąd w Katowicach, który zawiesił pobieranie przez bank odsetek opartych o wskaźnik WIBOR. Dzięki pozbawieniu raty WIBOR-u spadła ona z 6,7 do 1,7 tys. zł.

Tym razem sąd definitywnie wyeliminował ten wskaźnik z umowy. Chodziło o kredyt udzielony w lipcu 2020 r., którego oprocentowanie oparte było na podstawie WIBOR-u powiększonego o marże. Business Insider zwraca uwagę, iż był to moment, gdy stopy procentowe były niemal zerowe, teraz sięgają 5,75 proc. (a w 2023 r. było to nawet 6,75 proc.), więc klient mógł płacić po podwyżkach nawet o 100 proc. wyższą ratę niż w momencie udzielenia. Przestał spłacać kredyt, więc bank wypowiedział umowę i wystąpił do sądu z nakazem zapłaty. Kredytobiorca złożył sprzeciw, a Sąd Okręgowy w Suwałkach uznał jego argumentację.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
W sądzie i w urzędzie
Ważny komunikat w sprawie mObywatela. Termin mija już 25 lutego
Prawo drogowe
Prawo jazdy mimo sądowego zakazu prowadzenia? Cwaniacy wykorzystują lukę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego