Popularność platform internetowych nie dziwi, gdyż gromadzą w jednym miejscu wiele różnych ofert tego samego produktu, zapewniając przy tym kompleksową obsługę i coraz lepsze ceny. W celu poszerzenia bezpieczeństwa konsumenta Komisja Europejska uwzględniła także platformy internetowe w implementowanej w Polsce, od 1 stycznia 2023 roku, dyrektywie Omnibus.
Czym jest platforma internetowa?
Internetowa platforma handlowa oznacza usługę korzystającą z oprogramowania, w tym ze strony internetowej, z części strony internetowej lub aplikacji, obsługiwanego przez przedsiębiorcę lub w jego imieniu, w ramach której umożliwia się konsumentom zawieranie umów na odległość z przedsiębiorcami, a także osobom fizycznym niebędącym przedsiębiorcami zawieranie umów na odległość z innymi osobami fizycznymi niebędącymi przedsiębiorcami.
Czytaj więcej
W razie wątpliwości trzeba przede wszystkim sprawdzić regulamin i dane kontaktowe do e-sklepu.
Definicja podana przez Komisję Europejską odpowiada tzw. marketplace’om, czyli np. Allegro, Amazon.pl, eBay.pl, OLX, ale jednocześnie warto zwrócić uwagę na jej poszerzenie. Fragment „części strony internetowej lub aplikacji”, choć krótki jest tu kluczowy, ponieważ daje możliwość o wiele szerszego rozumienia tego pojęcia.
Przepisy dyrektywy Omnibus dotyczące platform internetowych będę również dotyczyć nie tylko platform, gdzie usługa handlu internetowego jest jedyna, główna czy docelowa, ale będzie ona stanowić jedynie jakąś część oferty, jak dzieje się to np. na Facebooku. W wytycznych Komisji Europejskiej podkreślona jest ponadto neutralność technologiczna platform internetowych – mogą oferować zarówno towary fizyczne, usługi, jak i wszelkie treści i usługi cyfrowe.