Tak wynika z precedensowego orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczącego praw pasażerów linii kolejowych.
Spór w sprawie dotyczył dwóch kwestii. Konkretnie tego, czy PKP Polskie Linie Kolejowe wywiązały się ze swoich obowiązków względem pasażerów przy publikacji rocznego rozkładu jazdy na 2012/2013 i sieciowego rocznego rozkładu w formie tabel dla poszczególnych linii z wyszczególnieniem kursujących tam pociągów.
Z akt sprawy wynikało, że co prawda przewoźnik opracował roczny rozkład jazdy pociągów, ale wyłącznie do celów wewnętrznych. Do publicznej wiadomości w internecie i na peronach firma podała rozkład jazdy podzielony na sześć organizacyjnych faz, tj. obowiązujących tylko ok. dwóch miesięcy.
Prezes Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) stwierdził, że spółka dopuściła się bezprawnych praktyk naruszających zbiorowe interesy pasażerów. Jego zdaniem roczny rozkład jazdy powinien być opublikowany w całości. A ponadto zarządca infrastruktury jest obarczony obowiązkiem publikacji sieciowego rocznego rozkładu jazdy dla przewozu osób w formie tabel dla poszczególnych linii z wyszczególnieniem kursujących tam pociągów. Tymczasem informacje o tym były dostępne tylko w internecie.
Rozkłady jazdy obowiązujące po dwa miesiące są niezgodne z prawem