06:31
21.05.2022

Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 87
01:10
21.05.2022

Koniec piątkowej relacji

Na dziś kończymy relację, na kolejne doniesienia z Ukrainy zapraszamy od rana.

01:08
21.05.2022

Rosjanie chcą wciąż sprzedawać Big Maki

Restauracje McDonald’s znikają z Rosji, ale być może Big Maki i inne dania amerykańskiej sieci zostaną. Rosjanie chcą zachować receptury i sprzedawać dania pod nową marką.

Czytaj więcej

Big Mac zostanie jednak w Rosji? Rosjanie chcą zachować sobie receptury
00:58
21.05.2022

W Kijowie powstał niezwykły klomb - w kształcie traktora ciągnącego czołg

Jedna z kijowskich ulic ozdobiona została niezwykłym klombem. Służby miejskie stolicy urządziły w stolicy Ukrainy kwietnik w kształcie traktora ciągnącego czołg. Kwietnik znajduje się w pobliżu stacji metra Politechniki.

Traktor ciągnący czołg stał się jednym z tematów memów internetowych na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W mediach społecznościowych publikowano wiele filmów pokazujących ukraińskich rolników, holujących swoimi ciągnikami przejęte czołgi.

Foto: Facebook/ Віктор Янкаускас

00:51
21.05.2022

Péter Szijjártó: Embargo na rosyjską ropę - tak, ale tylko dostarczaną drogą morską

- Jeżeli Unia Europejska (...) chciałaby nałożyć na Rosję sankcje dotyczące ropy, to należy wprowadzić embargo na dostawy ropy drogą morską, ponieważ stanowi to zdecydowanie największą część dostaw rosyjskiej ropy do Europy. Dostawy rurociągami stanowią mniejszość - powiedział w rozmowie z Fox News szef węgierskiej dyplomacji.

Węgry już wcześniej zaproponowały, aby z restrykcji wyłączyć ropociągi, a objąć nimi tylko rosyjski surowiec dostarczany drogą morską.

00:46
21.05.2022

Hostomel stanie się miastem

Ukraińska Rada Ministrów przyjęła projekt uchwały Rady Najwyższej w sprawie uznania Hostomelu za miasto. Do tej pory miejscowość ta formalnie była osiedlem typu miejskiego - na Ukrainie termin ten oznacza typ jednostki osadniczej, której cechy lokują ją między wsią a miastem.

6 marca prezydent Wołodymyr Zełenski przyznał specjalny tytuł „Miasto - bohater Ukrainy” miejscowościom, które wykazały niezwykłą odwagę w stawianiu oporu rosyjskiemu agresorowi, w tym Hostomelowi.

00:36
21.05.2022

Woda mineralna Borjomi może wrócić w ręce Gruzinów

Rosyjska firma IDS Borjomi, produkująca słynną gruzińską wodę mineralną, zaoferowała rządowi gruzińskiemu nieodpłatne przekazanie części swoich udziałów po tym, jak firma została zmuszona do zamknięcia działalności w wyniku międzynarodowych sankcji przeciwko Rosji za inwazję na Ukrainę.

Czytaj więcej

Woda mineralna Borjomi znów może być gruzińska. Rosyjski właściciel ma ofertę
00:13
21.05.2022

Zełenski wzywa do podpisania umowy ws. rekompensat wypłacanych z rosyjskich funduszy

- Pracujemy również nad zapewnieniem, aby Rosja w taki czy inny sposób zrekompensowała wszystko, co zniszczyła na Ukrainie - powiedział prezydent Ukrainy. Zdaniem Wołodymyra Zełenskiego, rosyjskie pieniądze jako rekompensata "powinny trafić do każdej osoby, rodziny, firmy, która ucierpiała".

Czytaj więcej

Zełenski: Rosyjskie pieniądze powinny trafić jako rekompensata do każdego, kto ucierpiał
23:49
20.05.2022

Marionetkowy rosyjski polityk przekonuje, że w Mariupolu przewagę mieli Ukraińcy

„Gratuluję naszym żołnierzom błyskotliwego zwycięstwa nad ciężko uzbrojonym i przeważającym liczebnie wrogiem” - napisał na swoim kanale na Telegramie Siegiej Aksionow, szef władz okupowanego przez Rosję Krymu, po wycofaniu się ukraińskich obrońców z terenu kombinatu Azowstal.

Czytaj więcej

Szef władz Krymu chwali „błyskotliwe zwycięstwo” Rosjan w Mariupolu
23:23
20.05.2022

Kaliningrad wciąż importuje towary z Unii

Obwód kaliningradzki – rosyjska wyspa w Unii Europejskiej, granicząca z Polską i Litwą – wciąż otrzymuje komponenty do przemysłu motoryzacyjnego i towary spożywcze z terenu Unii. Nie może natomiast nic wysłać za granicę. Rosjanie winią Polaków, a chwalą Niemców.

Czytaj więcej

Unia wciąż zaopatruje Kaliningrad. Polska uniemożliwia rosyjski eksport
22:57
20.05.2022

Pentagon nie potwierdza rosyjskich doniesień o broni laserowej

Przedstawiciel Moskwy mówił, że Rosja wykorzystuje na Ukrainie broń laserową nowej generacji. Pentagon przekazał, że „nic nie potwierdza tych doniesień”.

Czytaj więcej

Rosja użyła na Ukrainie broni laserowej nowej generacji? Pentagon nie potwierdza
22:34
20.05.2022

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy podpisana

Kancelaria Prezydenta podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Ustawa przewiduje utworzenie systemu teleinformatycznego służącego do ułatwienia nawiązywania kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy - czytamy w komunikacie.

22:12
20.05.2022

Jerzy Haszczyński: Takich bohaterów, jak w Mariupolu, nie było w Europie od paru pokoleń

„Takiej epoki, w której oblężeni bohaterowie będą musieli stawiać opór armii zła, miało już nie być. Ale jest. Rosja ją przywróciła” - pisze w komentarzu Jerzy Haszczyński.

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Heroizm nie z tej epoki
21:54
20.05.2022

Doradca mera: Nigdy nie poznamy liczby ofiar ataku na teatr w Mariupolu

Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola, podał w mediach społecznościowych, że "okupanci zakończyli usuwanie gruzu i wywożenie ciał" osób, które zginęły w wyniku zbombardowania przez wojska rosyjskie budynku Teatru Dramatycznego w Mariupolu. Według doradcy, ofiary pochowano w masowym grobie. "Teraz już nigdy się nie dowiemy, ilu cywilów zginęło od rosyjskiej bomby w Teatrze Dramatycznym" - napisał Andriuszczenko.

21:32
20.05.2022

Rosja: Łącznie Azowstal opuściło ponad 2,4 tys. ukraińskich obrońców

Resort obrony Rosji podał, że wojska rosyjskie przejęły całkowitą kontrolę nad zakładami Azowstal, w tym nad podziemną częścią kompleksu.

Czytaj więcej

Szojgu do Putina: Rosja przejęła całkowitą kontrolę nad Azowstalem i Mariupolem
21:07
20.05.2022

Szojgu do Putina: Wszyscy ukraińscy żołnierze wycofali się z Azowstalu

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu przekazał prezydentowi Władimirowi Putinowi meldunek o tym, że zakończone zostało wycofywanie się poddających się ukraińskich żołnierzy z zakładów Azowstal w Mariupolu - oświadczył rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony gen. Igor Konaszenkow, cytowany przez Interfax. Według resortu, Rosjanie całkowicie kontrolują Azowstal i Mariupol.

20:36
20.05.2022

Prezydent Ukrainy: W​w najbliższym czasie koniec ewakuacji obrońców z zakładów Azowstal

Zełenski mówił o tym w wywiadzie, nagranym z okazji trzeciej rocznicy zaprzysiężenia na prezydenta. Fragment wywiadu, dotyczący Mariupola, został opublikowany wcześniej - podaje Ukrinform.

Czytaj więcej

Prezydent Zełenski: Z Azowstalu ewakuowani są wszyscy obrońcy
20:26
20.05.2022

Skandynawska giełda energii zawiesiła handel rosyjską energią

Europejska giełda energii Nord Pool od niedzieli przestaje handlować rosyjskim prądem. Koncern Inter RAO, który jest jedynym operatorem eksportu i importu energii elektrycznej w Rosji, nie może już brać udziału w handlu.

Czytaj więcej

Rosja wyrzucona ze skandynawskiej giełdy energii
19:54
20.05.2022

Premier Ukrainy: Eksport towarów spadł w kwietniu o połowę

Łączna wartość towarów wyeksportowanych z Ukrainy w kwietniu wyniosła 2,7 mld dolarów, czyli dwukrotnie mniej niż w kwietniu ubiegłego roku - przekazał premier Denys Szmyhal na posiedzeniu rządu.

- Dziś zatwierdzimy skład delegacji i rozpoczniemy negocjacje z Unią Europejską w sprawie umowy o drogowym transporcie towarowym między Ukrainą a UE. Będzie to oznaczać maksymalną możliwą liberalizację w tej sprawie i dostęp do portów europejskich - zapowiedział premier.

19:35
20.05.2022

Premier Ukrainy wzywa Watykan do pomocy w zabezpieczeniu eksportu zboża

Denys Szmyhal zaapelował do Stolicy Apostolskiej o pomoc w zorganizowaniu bezpiecznych korytarzy dla eksportu ukraińskiego zboża. Poinformował o tym w mediach społecznościowych po tym, jak spotkał się z arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem, watykańskim sekretarzem ds. relacji z państwami.

Foto: Telegram/ Denys_Smyhal

Ukraiński premier wyraził też nadzieję, że papież Franciszek jak najszybciej przyjmie zaproszenie prezydenta Zełenskiego do odwiedzenia Ukrainy.

19:22
20.05.2022

Litwa od niedzieli przestanie importować energię elektryczną z Rosji

Import rosyjskiej energii elektrycznej na Litwę zostanie zawieszony od 22 maja - poinformował litewski operator systemu przesyłowego Litgrid.

Według Litgrid import rosyjskiej energii elektrycznej na Litwę w ostatnich latach się zmniejsza i jest to działanie celowe. W 2021 r. energia elektryczna z Rosji stanowiła 17 proc. całkowitego importu energii elektrycznej na Litwę i 16 proc. jej całkowitego zużycia w kraju.

19:00
20.05.2022

Były premier Włoch przeciw wysyłaniu broni na Ukrainę

Kiedy był u władzy, Berlusconi bardzo blisko przyjaźnił się z Władimirem Putinem, zaprosił go nawet na wakacje do swojej willi na Sardynii. Teraz ocenił, że „Europa musi złożyć propozycję pokojową, starając się skłonić Ukraińców do zaakceptowania żądań Putina”.

Czytaj więcej

Berlusconi: UE powinna skłonić Ukraińców do zaakceptowania żądań Putina
18:34
20.05.2022

Atak rakietowy w obwodzie odeskim. Rosjanie trafili w toaletę

Rosyjskie wojsko wystrzeliło rakietę w kierunku Odessy i zniszczyło toaletę plażową - poinformowała na Telegramie Rada Miasta. We wpisie podkreślono, że w wyniku ataku nikt nie ucierpiał. Oprócz toalety, „poza beznadziejnie utraconym sumieniem i reputacją agresora, nie było innych strat” - przekazano.

18:07
20.05.2022

Marzenie „Zełenskiego”: odbudować „Marzenie”

- Teraz to nie tylko kwestia budowy samolotu, to kwestia ambicji - powiedział prezydent na spotkaniu z ukraińskimi studentami.

Czytaj więcej

Zełenski chce zbudować drugi egzemplarz An-225 i w ten sposób upamiętnić ukraińskich pilotów
17:36
20.05.2022

Rosyjski pocisk trafił w dom kultury w obwodzie charkowskim

Nagranie z momentu trafienia pocisku w budynek zlokalizowany w mieście Łozowa zostało opublikowane w mediach społecznościowych.

17:25
20.05.2022

Linia lotnicza na Kamczatce zamknięta z powodu braku samolotów

Linia lotnicza „Kamczatka” przestaje działać z powodu braku samolotów, ponieważ amerykański producent maszyn odmówił ich dostarczenia do Rosji. Zażądał też zwrotu jedynego samolotu używanego przez przewoźnika - podają rosyjskie media.

„Kamczatka” miała do końca czerwca otrzymać trzy samolotu Cessna Grand Caravan EX model 208B. Ponadto, według rosyjskich źródeł, właściciele linii planowali podpisać opcję na dziewięć kolejnych samolotów z dostawą w latach 2023-2027. Po nałożeniu sankcji na Rosję kontrakt nie tylko został wstrzymany, ale dodatkowo do USA wrócił jedyny samolot Grand Caravan EX 208B, który był już na półwyspie.

16:50
20.05.2022

Naftogaz pozwie Gazprom. Rosjanie nie płacą za tranzyt gazu

Rosjanie, którzy skrupulatnie karzą odbiorców nieregulujących gazowych rachunków, sami nie wywiązują się z płatności. Gazprom nie zapłacił Ukrainie za tranzyt swojego gazu. Ukraiński Naftogaz pozwie Gazprom do sądu.

Czytaj więcej

Gazprom nie zapłacił za tranzyt przez Ukrainę
16:24
20.05.2022

Dienis Puszylin: Odrestaurujemy zakłady im. Ilicza w Mariupolu

Przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej zapowiedział odrestaurowanie mariupolskiego kombinatu metalurgicznego imienia Ilicza. Obok Azowstalu był to jeden z dwóch zakładów, w których ukrywali się obrońcy Ukrainy. W rozmowie z rosyjską telewizją Dienis Puszylin zapewnił, że „trwają już pewne prace przygotowawcze” w tej materii.

16:05
20.05.2022

Autor najsłynniejszego zdjęcia z zakładów Azowstal złożył broń i oddał się w ręce Rosjan, ale zdołał zabezpieczyć swoje fotografie

Przed opuszczeniem podziemi Azowstalu Dmytro Kozacki zwrócił się z apelem do świata.

Czytaj więcej

Autor słynnego zdjęcia z „Azowstalu”: dziękuję z miejsca mojej śmierci i życia
15:48
20.05.2022

Sprzeciw Ankary wobec rozszerzenia NATO. Erdogan zapowiada rozmowy

Prezydent Turcji rozmawiał z premierem Holandii, ma odbyć rozmowy z przedstawicielami Finlandii i Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej

Rozszerzenie NATO. Prezydent Turcji podtrzymuje sprzeciw, zapowiada rozmowy
15:20
20.05.2022

Niemcy pracują nad stworzeniem „zbożowego mostu kolejowego” z Ukrainą

Niemcy i ich partnerzy aktywnie pracują nad utworzeniem korytarza kolejowego Ukrainy z Europą, w tym korytarza „zbożowego” - powiedział minister transportu Niemiec Volker Wissing podczas Międzynarodowego Forum Transportowego, które odbywa się w dniach 18-20 maja w Lipsku.

- Utworzyliśmy most kolejowy, aby dostarczać pomoc humanitarną na Ukrainę. A teraz pracujemy nad stworzeniem „mostu zbożowego”, aby Ukraina mogła eksportować swoje produkty do innych krajów – powiedział minister, dodając, że jest to konieczne w sytuacji, gdy Rosja zablokowała ukraińskie porty.

14:57
20.05.2022

Zakończyło się rozminowywanie obwodu kijowskiego

O zakończeniu usuwania min z obwodu kijowskiego poinformował zastępca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko. Tymoszenko mówił też, że na terenie całego obwodu kijowskiego przywrócono dostawy prądu, co zajęło 45 dni, zamiast planowanych wcześniej 60. Dzięki pracy ponad tysiąca specjalistów przywrócono dostęp do prądu ok. 260 tysiącom konsumentów.

14:53
20.05.2022

Tyle dla Kremla jest warte życie żołnierza

Rodziny poległych oraz inwalidzi zaczęli dostawać pieniądze.

Czytaj więcej

Oto łaska Kremla: 220 zł miesięcznie za życie rosyjskiego żołnierza
14:49
20.05.2022

54 proc. obywateli USA niezadowolonych z tego, jak Biden zarządza relacjami z Rosją

Spośród wyborców Partii Demokratycznej sposób prowadzenia relacji z Rosją przez Bidena popiera 73 proc. ankietowanych, a spośród wyborców Partii Republikańskiej - 15 proc.

Czytaj więcej

Sondaż: Rekordowo niski poziom zadowolenia z Bidena
14:46
20.05.2022

Lwy na Cmentarzu Orląt odsłonięte. Dworczyk: Dziękujemy

Mer Lwowa poinformował, że posągi lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich zostały odsłonięte. "Dziękujemy ukraińskim władzom za ten ważny dla Polski gest" - oświadczył szef KPRM Michał Dworczyk.

Czytaj więcej

Lwy na Cmentarzu Orląt Lwowskich zostały odsłonięte
14:28
20.05.2022

Byłe polskie czołgi po ukraińskich modyfikacjach

Czołg został solidnie dopancerzony. Każdą z burt kadłuba chronią 42 kasety pancerza reaktywnego.

Czytaj więcej

Ukraińcy modyfikują byłe polskie czołgi
14:23
20.05.2022

Zełenski: 42 państwa wzięły stronę Ukrainy przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym

"Jesteśmy wdzięczni naszym partnerom, którzy wybrali właściwą stronę historii. Stronę prawdy, prawa międzynarodowego i sprawiedliwości. Razem pociągniemy Rosję do odpowiedzialności" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

14:12
20.05.2022

MSZ Ukrainy: Włochy przedstawiła nam wizję tego, jak zakończyć wojnę

Włoski minister spraw zagranicznych, Luigi Di Mayo, miał wcześniej zaprezentować sekretarzowi generalnemu ONZ, Antonio Guterresowi, czteroetapowy plan pokojowy dla Ukrainy obejmujący zawieszenie broni, przyjęcie przez Ukrainę statusu państwa neutralnego, rozwiązanie sporów terytorialnych dotyczących Krymu i Donbasu oraz nowego paktu na rzecz europejskiego bezpieczeństwa.

Czytaj więcej

Włochy mają pomysł jak zakończyć wojnę. Ukraina go analizuje
13:55
20.05.2022

Były kanclerz Niemiec odchodzi z rady nadzorczej rosyjskiego koncernu Rosnieft.

Gerhard Schröder, który jest przewodniczącym rady nadzorczej Rosnieft, poinformował, że nie będzie ubiegał się o przedłużenie swojego kontraktu w radzie - informuje niemiecka telewizja ZDF.

Czytaj więcej

Gerhard Schröder odchodzi z rady nadzorczej Rosnieft
13:47
20.05.2022

Erdogan: W sobotę będę rozmawiał z Finlandią

Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan poinformował, że w sobotę odbędzie rozmowy z przedstawicielami Finlandii i Wielkiej Brytanii - nie wskazując z kim konkretnie będzie prowadził rozmowy. Erdogan dodał, że podtrzymuje swój sprzeciw wobec rozszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię.

13:37
20.05.2022

Haidai: Rosjanie ostrzelali szkołę w Siewierodoniecku

W piątek Rosjanie ostrzelali szkołę w Siewierodoniecku, która była schronieniem dla mieszkańców. W wyniku ostrzału zginęły trzy osoby - poinformował gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai. "Nad ranem orkowie ostrzelali z artylerii szkołę w Siewierodoniecku. (...) W środku było ponad 200 osób, wiele dzieci. Troje dorosłych zginęło na miejscu" - napisał Haidai na swoim kanale w serwisie Telegram.

13:30
20.05.2022

Fiński koncern energetyczny Gasum: Od jutra przestanie płynąć gaz z Rosji

Dyrektor generalny Gasum, Mika Wiljanen w wydanym oświadczeniu wyraził żal, że dostawy gazu z Rosji do Finlandii, mimo obowiązującego kontraktu na dostawy gazu, zostaną wstrzymane. "Jednakże byliśmy przygotowani na taką sytuację i dzięki temu nie będzie przerw w dostawach gazu, będziemy w stanie zaopatrzyć w gaz wszystkich odbiorców w nadchodzących miesiącach" - dodał Wiljanen. Gaz ziemny stanowi tylko 5 proc. fińskiego miksu energetycznego. Gazprom wstrzyma w sobotę rano przesyłanie gazu do Finlandii, ponieważ spółka Gasum nie zgodziła się na płacenie za gaz w rublach, czego domaga się obecnie od większości swoich odbiorców w Europie Moskwa.

13:26
20.05.2022

Chiny kupują mniej rosyjskiej ropy

Import z Arabii saudyjskiej jest wciąż najważniejszy dla Pekinu.

Czytaj więcej

Chiny nie chcą rosyjskiej ropy, wolą arabską
13:23
20.05.2022

Atak rakietowy na miasto Malin, blisko 100 budynków uszkodzonych

Mer miasta Malin (obwód żytomierski), Ołeksandr Sytajło, poinformował o ataku rakietowym na miasto, w wyniku którego uszkodzonych zostało blisko 100 budynków w mieście. "Na szczęście nie ma ofiar wśród cywilów, ale trzy osoby zostały ranne" - oświadczył.

13:12
20.05.2022

Rozszerzenie NATO? Rosja rozmieści dodatkowych żołnierzy przy granicy

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu mówił o wzroście napięć w strefie odpowiedzialności rosyjskiego Zachodniego Okręgu Wojskowego i ogłosił podejmowanie przez Federację Rosyjską "odpowiednich środków zaradczych".

Czytaj więcej

Szojgu: Na zachodzie Rosja rozmieści ponad 10 nowych jednostek wojskowych
13:10
20.05.2022

Denys Prokopenko informuje, że cywile i ranni zostali już ewakuowani z Azowstalu

Dowódca Pułku Azow stwierdził następnie, że nadal trwa usuwanie zwłok zabitych z zakładów Azowstal. - Mam nadzieję, że w nieodległej przyszłości, krewni i Ukraina będą mogli pochować swoich żołnierzy z honorami - mówił.

Czytaj więcej

Dowódca Pułku Azow: Trwa wynoszenie zwłok z zakładów Azowstal
12:52
20.05.2022

Ambasada USA w Moskwie przy "placu Obrońców Donbasu"?

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow stwierdził, że podoba mu się pomysł nazwania placu w pobliżu ambasady USA w Moskwie placem Obrońców Donbasu. - Niezły pomysł, jeśli zostanie przyjęty będzie dobrze - powiedział Pieskow o inicjatywie radnych z Moskwy.

12:50
20.05.2022

W poniedziałek Putin spotka się z Łukaszenką

Do spotkania prezydenta Rosji z przywódcą Białorusi dojdzie w Soczi - poinformował rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

12:44
20.05.2022

Premier Ukrainy: UE przekazała Ukrainie 600 mln euro

Jak napisał Denys Szmyhal na Twitterze 600 mln euro trafiło na Ukrainę w ramach programu pomocy makroekonomicznej dla Ukrainy. "Wygramy i odbudujemy Ukrainę razem!" - napisał Szmyhal dziękując szefowej KE, Ursuli von der Leyen za solidarność z Ukrainą.

12:38
20.05.2022

Miedwiediew: Sankcje będą miały przedłużony efekt, tak jak te z czasów radzieckich

- Musicie dobrze zrozumieć, że sankcje wprowadzone wobec nas będą wywierać efekt przez bardzo długi czas. To nie ma nic wspólnego nawet ze specjalną operacją wojskową (tak Rosja określa wojnę na Ukrainie - red.). Jest oczywiste, że sankcje będą miały przedłużony efekt, tak jak było w przypadku poprzednich, w tym wprowadzanych w czasach radzieckich. Tak jest, chodzi o dekady - powiedział Dmitrij Miedwiediew.

Czytaj więcej

Miedwiediew: Sankcje będą wywierać wpływ na Rosję przez dziesięciolecia
12:28
20.05.2022

Armia rosyjska otrzymała kolejną partię czołgów T-90M

W skład partii wchodziły zarówno nowe czołgi T-90M, jak i zmodernizowane do tego standardu starsze wozy rodziny T-90.

Czytaj więcej

Kolejne T-90M dla Wojsk Lądowych Federacji Rosyjskiej
12:23
20.05.2022

Ukraińcy kompletują zbiory, które złożą się na muzeum rosyjskiej agresji na Ukrainę

„Staramy się zbierać przedmioty, które są symbolem terroru i ukraińskiego oporu” – mówi jeden z ukraińskich kuratorów zaangażowanych w gromadzenie kolekcji, którzy mają na koncie stworzenie Muzeum Majdanu dokumentującego protesty z 2013 i 2014 roku.

Czytaj więcej

Powstanie muzeum agresji rosyjskiej. Ukraińcy zbierają już eksponaty w ruinach
12:11
20.05.2022

W Donbasie w ciągu doby zginęło 20 cywilów

19 maja rosyjskie wojska ostrzelały 54 miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim - czytamy na profilu Dowództwa Operacji Sił Połączonych na Facebooku. Dowództwo pisze, że Rosjanie nadal niszczą infrastrukturę cywilną w Donbasie. 19 maja rosyjskie wojska miały w Donbasie "zniszczyć lub uszkodzić 105 budynków mieszkalnych i 15 innych obiektów - w tym szpital, internat, centrum sportowe, centrum handlowe, bank, sanatorium oraz magazyny, przedsiębiorstwo samochodowe i gazociąg. Bloki mieszkalne zostały ostrzelane w miejscowościach Siewierodonieck, Lisiczańsk, Awdijiwka i Bachmut. W wyniku ostrzałów zginęło ok. 20 osób, a co najmniej 50 zostało rannych. 

12:09
20.05.2022

Wicepremier Rosji mówi o odbudowie okupowanej przez Rosjan Ukrainy

Przygotowaliśmy szereg środków mających na celu uruchomienie życia gospodarczego tak szybko, jak to możliwe, stworzenie systemu finansowego. Jest wiele pytań o rolnictwa. Tym też zajmujemy się stale. Naszym zadaniem jest zebrać dane tak szybko, jak to możliwe, aby tereny te wróciły do normalnego życia gospodarczego - powiedział rosyjski wicepremier, Marat Chusnulin.

Czytaj więcej

Rosyjski rząd zapowiada odbudowę okupowanej Ukrainy
12:08
20.05.2022

Sprawa odbudowy Ukrainy. Sasin: Pracujemy nad tym, żeby taką ofertę stworzyć

- Dzisiaj perspektywa pokoju na Ukrainie nie jest bardzo bliska, niestety. Ale to nie znaczy, że mamy się do tego nie przygotowywać, bo ten pokój prędzej czy później jednak nastąpi i chcę, aby Polska była przygotowana - powiedział wicepremier Jacek Sasin w rozmowie dotyczącej oferty udziału Polski w odbudowie Ukrainy.

Czytaj więcej

Udział Polski i Niemiec w odbudowie Ukrainy. Sasin: Wyścig już trwa
11:54
20.05.2022

Szefowa MSZ Szwecji o "dezinformacji ws. Szwecji i Partii Pracujących Kurdystanu"

Ann Linde przypomniała, że Szwecja była drugim krajem, po Turcji, który uznał Partię Pracujących Kurdystanu za organizację terrorystyczną (w 1984 roku). "To stanowisko się nie zmieniło" - dodała. Turcja sprzeciwia się przyjęciu Szwecji do NATO ze względu na to, że ma ona gościć osoby powiązane z organizacjami, które Turcja uważa za terrorystyczne - w tym głównie Partią Pracujących Kurdystanu.

11:47
20.05.2022

Obrońca 21-letniego Rosjanina oskarżonego o zabójstwo cywila: Nie chciał zabić

Wadim Sziszimarin i inni rosyjscy żołnierze "nie wiedzieli, że ich działania pociągną za sobą masową śmierć nie tylko żołnierzy, ale też cywilów" - mówił adwokat.

Czytaj więcej

Ukraina: Oskarżony o zbrodnię wojenną "nie wiedział co się dzieje" na Ukrainie
11:28
20.05.2022

Spadochroniarze z Lwowa zniszczyli trzy pojazdy opancerzone

Ukraińskie Dowództwo Sił Powietrzno-Desantowych zamieściło nagranie, na którym widać jak artyleria 80. Samodzielnej Brygady Powietrzno-Desantowej z Lwowa niszczy trzy rosyjskie pojazdy opancerzone.

11:23
20.05.2022

Szojgu zapowiada "rychłe" zdobycie kontroli nad obwodem ługańskim

Szef resortu obrony Rosji, Siergiej Szojgu oświadczył, że rozszerza się terytorium kontrolowane przez Rosję w Donbasie, a obwód ługański wkrótce znajdzie się pod kontrolą Rosji. - Wyzwolenie Ługańskiej Republiki Ludowej (samozwańczej, separatystycznej republiki istniejącej na terytorium Donbasu - red.) jest bliskie ukończenia - powiedział Szojgu na spotkaniu z kierownictwem resortu obrony.

11:08
20.05.2022

Wyrok w pierwszym procesie o zbrodnie wojenne na Ukrainie zapadnie w poniedziałek

21-letniemu Wadimowi Sziszimarinowi, rosyjskiemu sierżantowi sądzonemu za zabójstwo 62-letniego cywila, grozi dożywocie.

11:06
20.05.2022

Prorosyjscy hakerzy zaatakowali strony włoskich instytucji i ministerstw

O ataku hakerów z grupy "Killnet" poinformowała włoska policja. Atak miał rozpocząć się ok. 20 w czwartek. Jeszcze o 8 rano w piątek strona włoskiego MSZ nie była dostępna. Podobny atak miał miejsce 11 maja i w ubiegły weekend, co miało mieć związek z finałem Eurowizji organizowanym w Turynie.

10:55
20.05.2022

Zacharowa skarżyła się na protesty przed ambasadą w Mołdawii. Jest reakcja

- Apeluję do wszystkich misji dyplomatycznych. Dyplomaci, przyzwyczajcie się do tego, że obywatele Mołdawii mają prawo do protestu. Przyzwyczajcie się do faktu, że w Mołdawii, każdy obywatel, może protestować przed parlamentem, siedzibą rządu, pałacem prezydenckim, a nawet ambasadą. To bardzo ważne. Jeśli nie jest to możliwe w waszym kraju, bądźcie świadomi, że w Mołdawii można to robić - stwierdził przewodniczący mołdawskiego parlamentu, Igor Grosu.

Czytaj więcej

Mołdawia: Przewodniczący parlamentu odpowiada Rosji. "U nas można protestować"
10:35
20.05.2022

Rosyjski senator: Ukraińska armia jedną z najsilniejszych armii świata

Rosyjski senator, Franc Klincewicz, mówił na antenie rosyjskiej telewizji, że rosyjska armia czyni tak małe postępy na Ukrainie, ponieważ walczy z jedną z "najsilniejszych i najlepiej wyszkolonych" armii świata, ponieważ ma ona "tę samą mentalność co armia rosyjska" i składa się z "rosyjskich żołnierzy i oficerów".

10:31
20.05.2022

Doradca głównodowodzącego ukraińskiej armii: Świat wierzy Ukrainie

- Cały świat wie, że kłamią. Rosjanie tego nie wiedzą, ale reszta świata nie wierzy w nic co wychodzi z Rosji. Świat wierzy Ukrainie - stwierdził Dan Rice, amerykański weteran, specjalny doradca głównodowodzącego ukraińskiej armii, gen Walerija Załużnego.

Czytaj więcej

Amerykański doradca ukraińskiego dowódcy: Nikt nie wierzy Rosjanom
10:14
20.05.2022

Duma proponuje zniesienie limitu wieku dla żołnierzy kontraktowych

Do Dumy trafił projekt ustawy znoszącej limit wieku dla kandydatów chcących podpisać pierwszy kontrakt w rosyjskiej armii. Obecnie pierwszy kontrakt może zawrzeć obywatel Rosji mający nie mniej niż 18 lat i nie więcej niż 40 lat (w przypadku cudzoziemców - 18-30 lat). Tymczasem - jak czytamy w uzasadnieniu zmian w prawie - "do korzystania z bardzo precyzyjnych systemów uzbrojenia, używania broni i sprzętu wojskowego, potrzebni są wysokiej klasy specjaliści, najczęściej w wieku 40-45 lat.

10:09
20.05.2022

Niemcy obniżają VAT na paliwa

Bundestag postanowił ulżyć obywatelom na wakacje.

Czytaj więcej

Niemcy obniżają ceny benzyny. Bundestag zaaprobował obniżkę VAT
10:06
20.05.2022

SBU: W Donbasie Rosjanie zaciągają do armii osoby z niepełnosprawnościami

SBU zamieściło w swoim kanale w serwisie Telegram nagranie, na którym widać jeńców z niepełnosprawnościami, którzy mówią o tym, jak zostali wcieleni w szeregi wojsk najeźdźczych w Donbasie. Jeden z jeńców mówi, że stracił wzrok w jednym oku w dzieciństwie, co nie przeszkodziło Rosjanom wcielić go w szeregi wojsk najeźdźczych. Co do zasady "poborowi" z Donbasu - podaje SBU - nie przechodzą żadnych badań lekarskich. 

10:03
20.05.2022

Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 3,486 mln osób

19 maja na granicy Polski z Ukrainą odprawiono 22 tys. osób wjeżdżających do Polski. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 26,7 tys. osób, a od początku wojny - 1,413 mln osób.

09:58
20.05.2022

Paweł Kowal: W polityce wschodniej ukryta jest przyszłość gospodarcza Polski

- Jeżeli zapadnie decyzja i realnie zostanie wykonana, że Ukraina wchodzi do UE, to będzie jeden z najważniejszych procesów. Polska przestanie być państwem frontowym UE, NATO. Będziemy musieli inaczej podejść do środków unijnych, będziemy musieli zobaczyć szanse na rozwój, także we współpracy gospodarczej z Ukrainą, teraz jest czas na polski biznes, samorządy, żeby weszły ze swoimi inwestycjami do miast ukraińskich, teraz jest czas na wymyślenie jak ma wyglądać fundusz odbudowy Ukrainy. Ja od 86 dni, odkąd trwa wojna, tylko na tym jestem skupiony - mówił poseł KO.

Czytaj więcej

Kowal o Trzaskowskim: Kandydat na prezydenta, premiera, ministra
09:37
20.05.2022

Ukraińska parlamentarzystka: Rosjanie ostrzeliwują miasta dla samego ostrzeliwania

- Codziennie więcej i więcej ciał wydobywanych jest spod gruzów zburzonych budynków i coraz więcej ciał znajdowanych jest w masowych grobach, które są znajdowane na wschodzie Ukrainy i w rejonie Mariupola - mówiła Łesia Wasylenko.

Czytaj więcej

Ukraińska parlamentarzystka: Znajdujemy coraz więcej masowych grobów
09:24
20.05.2022

Ukraińcy ratują polskie apteki

Sprzedaż leków będzie rosła wraz z włączaniem do systemu opieki zdrowotnej uchodźców.

Czytaj więcej

Apteki dostały przyspieszenia dzięki uchodźcom z Ukrainy
09:22
20.05.2022

Grodzki: Ja tylko przeprosiłem Ukraińców

- Nie wycofuję się z ani jednego słowa z tego wystąpienia - oświadczył marszałek Senatu Tomasz Grodzki, odnosząc się do swego marcowego przemówienia do członków Rady Najwyższej Ukrainy, krytykowanego przez polityków PiS. Pytany o swe spotkanie z ambasadorem Rosji w Polsce Siergiejem Andriejewem pod koniec 2019 r. mówił, że było ono "czysto kurtuazyjne".

Czytaj więcej

"Sytuacja była inna". Grodzki tłumaczy się z dawnego spotkania z ambasadorem Rosji
09:19
20.05.2022

O 16:30 z obwodu donieckiego wyjedzie pociąg ewakuujący mieszkańców do Lwowa

O 16:30 z Pokrowska wyruszy pociąg, który ma ewakuować mieszkańców Donbasu do Lwowa (przez Dniepr) - poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai.

08:45
20.05.2022

Zacharowa: Amerykanie już dyktują szwedzkim władzom, co mają mówić swojemu społeczeństwu

"Dlaczego nie było referendum (ws. członkostwa Szwecji w NATO? Tylko dlatego, że nikt nie pyta szwedzkiej opinii publicznej o nic od dłuższego czasu. Amerykanie podejmują decyzje za Szwedów" - napisała rzeczniczka MSZ Rosji na swoim kanale w serwisie Telegram.

Czytaj więcej

Rzeczniczka MSZ Rosji: Dlaczego w Szwecji nie było referendum ws. NATO?
08:28
20.05.2022

Wiceszef MSZ: Nie przewidujemy  drastycznego pogorszenia się sytuacji bezpieczeństwa

Rosja ma duże problemy na froncie w Ukrainie, nie wydaje się, aby w tym momencie była gotowa do jakichkolwiek innych "wycieczek" - ocenił Marcin Przydacz.

Czytaj więcej

Wiceszef MSZ: NATO musi pokazać Rosji "jesteśmy gotowi, nawet nie próbujcie"
08:06
20.05.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie 28,7 tys. żołnierzy, 1 263 czołgi, 3 090 pojazdów opancerzonych, 596 zestawów artyleryjskich, 200 wyrzutni rakiet, 93 zestawy przeciwlotnicze, 204 samoloty, 168 śmigłowców, 460 bezzałogowych statków powietrznych, 103 pociski manewrujące, 2 162 pojazdy wojskowe (w tym cysterny), 13 jednostek nawodnych i 43 jednostki sprzętu specjalnego.

08:03
20.05.2022

Premier Japonii w czasie spotkania z Bidenem ma ogłosić wzrost wydatków na obronność

Informuje o tym japońska telewizja TV Asahi. Jak podaje japoński nadawca przedmiotem rozmów Joe Bidena i Fumio Kishidy ma być potwierdzenie sojuszu USA z Japonią i przeciwstawiania się przez ten sojusz Chinom. 

08:02
20.05.2022

Ukraina: Od początku wojny zginęło 232 dzieci

232 dzieci zginęło, a 427 zostało rannych od początku inwazji Rosji na Ukrainę - podaje strona ukraińska. W wyniku działań zbrojnych uszkodzonych zostało 1 837 placówek edukacyjnych, z których 172 zostały całkowicie zniszczone.

07:52
20.05.2022

Wsparcie medyczne Wielkiej Brytanii dla Ukrainy

Wielka Brytania wysłała na Ukrainę ponad 11 milionów artykułów medycznych - podaje Sky News dodając, że chodzi m.in. o antybiotyki, środki przeciwbólowe i materiały ochrony osobistej. W nadchodzącym tygodniach wysłane mają zostać karetki pogotowia. - Wsparcie Wielkiej Brytanii dla naszych przyjaciół na Ukrainie jest niezachwiane - powiedział brytyjski minister zdrowia Sajid Javid.

07:45
20.05.2022

Noc w obwodzie dniepropetrowskim spokojna

Wałentyn Rezniczenko, szef władz obwodu dniepropetrowskiego, napisał w mediach społecznościowych, że na terenie większości obszarów regionu noc minęła spokojnie. "W Krzywym Rogu znów jest niespokojnie" - zastrzegł dodając, że siły wroga dwukrotnie ostrzelali Wielką Kostromę - nikt nie został ranny.

07:30
20.05.2022

Haidai: 13 osób zginęło w obwodzie ługańskim

Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Haidai przekazał w mediach społecznościowych, że 19 maja w regionie zginęło 13 osób, w tym 12 w Siewierodoniecku. W czwartek w obwodzie ponad 60 domów zostało uszkodzonych lub zniszczonych - dodał. "Szturm na Siewierodonieck nie powiódł się – Rosjanie ponieśli straty i wycofali się" - czytamy.

07:15
20.05.2022

Brytyjski wywiad o planach Rosji po opanowaniu Azowstalu

Do 1700 ukraińskich żołnierzy broniących do tej pory zakładów Azowstal w Mariupolu złożyło broń - podaje w najnowszym raporcie wywiadowczym brytyjskie Ministerstwo Obrony dodając, że na terenie kombinatu pozostaje nieznana liczba Ukraińców. "Gdy Rosja zdobędzie Mariupol, prawdopodobnie przesunie swe siły w celu wzmocnienia operacji w Donbasie" - czytamy.

06:59
20.05.2022

Ukraińska armia odparła w Donbasie 14 ataków w ciągu doby

Odpierając rosyjskie ataki Ukraińcy zniszczyli osiem czołgów, 14 pojazdów opancerzonych i sześć innych pojazdów.

Czytaj więcej

Ukraińska armia: Rosjanie atakują w Donbasie, bronią się w obwodzie charkowskim
06:39
20.05.2022

ONZ: W związku z wojną na Ukrainie liczba zagrożonych głodem wzrosła o 47 mln

Występując przed Radą Bezpieczeństwa ONZ dyrektor Światowego Programu Żywnościowego, David Beasley mówił, że obecnie 49 mln osób w 43 krajach świata "puka do drzwi głodu".

Czytaj więcej

ONZ alarmuje: 49 mln osób "puka do drzwi głodu"
06:22
20.05.2022

W Rosji brakuje papieru

 Od 19 maja gazeta gospodarcza „Wiedomosti” ukazuje się na klasycznym białym papierze ze względu na wstrzymanie dostaw papieru od producentów unijnych. Wcześniej ten ekonomiczny dziennik był publikowany na papierze łososiowym, imitującym m.in. styl „Financial Timesa”. Literatura dziecięca, komiksy, książki ilustrowane to tylko niektóre z segmentów, które ucierpią z powodu przerwania importu papieru powlekanego do Rosji. Wydawcy zamawiali druk na takim papierze u producentów szwedzkich i fińskich, ponieważ w Rosji trudno było znaleźć papier podobnej jakości. Teraz rosyjscy drukarze żądają zaliczek w wysokości do 70 proc. kontraktu, a ceny książek poszły w górę o jedną czwartą.

Czytaj więcej

Rosja. „Program zastępowania importu się nie powiódł". Brakuje nawet papieru
06:17
20.05.2022

Wywiad USA: Rosyjska armia działa na froncie "coraz mniejszymi oddziałami"

A tymczasem Ukraińcy walczą nie tylko na froncie, ale i poza nim. Z okupowanego Melitopola nadeszły informacje, że miejscowi partyzanci próbowali wysadzić rosyjski transport wojskowy. Zniszczyli co prawda tory kolejowe, ale nie wysadzili samego pociągu. Korzystając jednak z zamieszania, w okupacyjnym garnizonie zabili dwóch wysokiej rangi oficerów rosyjskich - pisze w "Rzeczpospolitej" Andrzej Łomanowski.

Czytaj więcej

W trzecim miesiącu najazdu Rosjanie coraz częściej muszą się rozpaczliwie bronić
06:03
20.05.2022

Prokuratura generalna Ukrainy: 12 595 zbrodni wojennych od 24 lutego

Prokuratura generalna Ukrainy pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że od 24 lutego na Ukrainie zarejestrowano 12 595 zbrodni wojennych popełnionych przez rosyjską armię.

05:46
20.05.2022

W dokumencie końcowym po szczycie grupy G7 mowa o 18,4 mld dol. dla Ukrainy

"Będziemy nadal wspierać Ukrainę w czasie tej wojny i po jej zakończeniu i jesteśmy gotowi zrobić więcej, jeśli będzie trzeba" - głosi projekt komunikatu końcowego po szczycie G7, którego treść poznał Reuters. 

Czytaj więcej

Grupa G7: 18,4 mld dolarów w 2022 roku na wsparcie Ukrainy
05:30
20.05.2022

NEXTA publikuje nagranie, na którym widać zniszczone przez Rosjan Rubiżne

05:28
20.05.2022

Media: Córka Putina latała do Monachium, Putin ma nieznaną wcześniej wnuczkę

Wśród dokumentów związanych z lotami między Moskwą a Monachium wiosną 2020 roku, do których dotarli dziennikarze iStories oraz "Der Spiegel", są skany paszportów dwuletniej dziewczynki - prawdopodobnie nieznanej dotąd wnuczki Władimira Putina - i Igora Zełenskiego, byłego dyrektora monachijskiego baletu. Według ustaleń dziennikarzy Zełenski jest partnerem Tichonowej i ojcem jej dziecka.

Czytaj więcej

Media ujawniły, że Putin ma nieznaną dotychczas wnuczkę
05:07
20.05.2022

Ukraińska brygada desantowo-szturmowa zniszczyła dwa czołgi

W ciągu ostatniej doby biorąca udział w walkach ukraińska 80. Samodzielna Brygada Desantowo-Szturmowa zniszczyła ok. 10 pojazdów opancerzonych, a załoga obsługująca system przeciwpancerny Stugna-P zniszczyła dwa rosyjskie czołgi i bojowy wóz piechoty - podaje Brygada na swoim profilu na Facebooku.

04:51
20.05.2022

Ambasador USA przekonana, że Szwecja i Finlandia wkrótce będą w NATO

Amerykańska ambasador przy NATO mówiła, że jest pewna, iż NATO będzie w stanie poradzić sobie z obiekcjami Turcji dotyczącymi rozszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię.

Czytaj więcej

Ambasador USA: Szwecja i Finlandia mogą wejść do NATO w kilka miesięcy
04:23
20.05.2022

Rosjanie nie pozwalają Ukraińcom opuścić okupowanych ziem

Ponad 1 000 cywilnych samochodów, które chciałyby wyjechać z okupowanej przez Rosjan części obwodu zaporoskiego, jest blokowanych przez Rosjan na punkcie kontrolnym w mieście Wasyliwka - informuje administracja obwodu zaporoskiego na swoim kanale w serwisie Telegram. W piątkowym wpisie na Telegramie czytamy, że na punkcie kontrolnym w Wasyliwce utknęły samochody pełne cywilów, próbujących ewakuować się na tereny kontrolowane przez Ukrainę. "W Wasyliwce okupanci nie pozwalają ponad tysiącowi samochodów wjechać na terytorium kontrolowane przez Ukrainę od czterech dni" - pisze obwodowa administracja dodając, że w samochodach są kobiety i dzieci, a wiele osób próbujących się ewakuować "prawdopodobnie nie ma już pieniędzy na żywność, ani wody". Na nagraniu umieszczonym w internecie przez ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego widać długą kolejkę samochodów na drodze w obwodzie zaporoskim.  

04:20
20.05.2022

Antony Blinken rozmawiał o Ukrainie z sekretarzem generalnym ONZ

Sekretarz stanu USA spotkał się w Nowym Jorku z sekretarzem generalnym ONZ, Antonio Guterresem, z którym rozmawiał o kwestiach związanych z sytuacją na Ukrainie - informuje amerykański Departament Stanu. Tematem rozmów były wizyty Guterresa w Kijowie i w Moskwie (z kwietnia), obie strony zwróciły uwagę na kryzys humanitarny wywołany wojną na Ukrainie - głosi komunikat Departamentu Stanu. Blinken miał podnieść temat "dewastujących" konsekwencji dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego wynikających z rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

04:17
20.05.2022

Operacyjna i Taktyczna Grupa "Wschód": Zniszczyliśmy dwa rosyjskie czołgi

W rejonie działania Operacyjnej i Taktycznej Grupy "Wschód" ukraińskiej armii zniszczone zostały dwa rosyjskie czołgi oraz dwa transportery opancerzone. W walkach w rejonie odpowiedzialności Grupy "Wschód" zginęło 40 Rosjan - czytamy na profilu Grupy na Facebooku.