Doniecka Republika Ludowa i Ługańska Republika Ludowa ogłaszają powszechną mobilizację

Przywódca samozwańczej, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej, Denis Puszylin ogłosił powszechną mobilizację na terenie republiki. Godzinę później to samo uczynił Leonid Pasiecznik, przywódca Ługańskiej Republiki Ludowej.

Publikacja: 19.02.2022 07:24

Denis Puszylin

Denis Puszylin

Foto: PAP/ITAR-TASS

arb, qm

- Wzywam rodaków, którzy są w rezerwie, aby stawili się do komend wojskowych. Dzisiaj podpisałem dekret o powszechnej mobilizacji - ogłosił Puszylin w nagraniu z apelem do mieszkańców republiki.

Dekret o „powszechnej mobilizacji na terytorium Ługańskiej Republiki Ludowej” o godz. 9.00 lokalnego czasu podpisał też Leonid Pasiecznik. Jednocześnie oddzielnym dekretem zakazał mężczyznom w wieku od 18 do 55 lat opuszczania terenu samozwańczej republiki. Pasiecznik w wydanym oświadczeniu stwierdził, że „w ciągu ostatnich kilku dni sytuacja na linii frontu znacznie się pogorszyła” i przekonywał, że „wróg (Ukraina - red.) barbarzyńsko i cynicznie ostrzeliwuje nasze terytorium i nadal buduje swój potencjał militarny na całej linii kontaktu”.

Ludmyła Denisowa, ukraińska Rzecznik Praw Obywatelskich, już w piątek informowała, że o ile w DRL prowadzona jest ewakuacja do Rosji dzieci, kobiet czy osób starszych, to mężczyźni w wieku poborowym oraz osoby, które nie posiadają paszportu Federacji Rosyjskiej, mają zakaz opuszczania zajmowanych przez separatystów terytoriów. „Zgodnie z wcześniej utworzonymi listami planowana jest ewakuacja miejscowej ludności koleją. Osoby starsze i dzieci z instytucji społecznych (sierocińców) są faktycznie wyprowadzane siłą” – napisała na Facebooku. Dodała, że według informacji jej biura w regionie nie ma konieczności ewakuacji, sytuacja w większości miast DRL jest spokojna, a większość obywateli nie chce opuszczać swoich domów.

W sobotę w graniczącym z DRL i ŁRL obwodzie rostowskim w Rosji wprowadzono stan wyjątkowy. Jako powód wskazano „wzrost liczby uchodźców z Donbasu”. Decyzję ogłosił gubernator obwodu Wasilij Gołubiew.

W Donbasie od 2014 roku trwa konflikt między Ukrainą a prorosyjskimi separatystami, wspieranymi nieformalnie przez Rosję

Od 17 lutego dochodzi do gwałtownej eskalacji konfliktu w Donbasie, gdzie od 2014 roku trwa konflikt między Ukrainą a prorosyjskimi separatystami, wspieranymi nieformalnie przez Rosję. 17 i 18 lutego obie strony konfliktu sygnalizowały, że w rejonie linii kontaktu dochodzi do licznych naruszeń zasad zawieszenia broni.

Fakt gwałtownego zwiększenia się liczby ostrzałów w Donbasie w ostatnich dniach potwierdza specjalna misja OBWE monitorująca sytuację w Donbasie.

W związku z napięciem w regionie władze Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej ogłosiły ewakuację kobiet i dzieci z kontrolowanych przez siebie terytoriów do obwodu rostowskiego w Rosji.

Czytaj więcej

Sondaż: Kto odpowiada za wzrost napięcia wokół Ukrainy? Polacy: Rosja

W ostatnich dniach USA ostrzegają, że Rosja może stworzyć fałszywy pretekst uzasadniający interwencję na Ukrainę. Takim pretekstem mógłby być rzekomy akt agresji Ukrainy wobec rosyjskojęzycznej ludności Donbasu.

Konflikty zbrojne
Jak Donald Trump może zaszantażować Władimira Putina w sprawie pokoju w Ukrainie
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Konflikty zbrojne
Cztery zakładniczki wróciły do Izraela ze Strefy Gazy
Konflikty zbrojne
Liban: Żołnierze Izraela zabili wracających do domów mieszkańców. 11 osób nie żyje
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1067
Materiał Promocyjny
7 powodów, dla których warto przejść na Małą Księgowość
Konflikty zbrojne
Trump wstrzymuje pomoc zagraniczną. Co z Ukrainą? Wołodymyr Zełenski wyjaśnia
Materiał Promocyjny
Compliance Summit 2025