Donald Trump robi czystki w agencjach rządowych. Konsternacja, chaos i niepewność

Ceny żywności nie spadły, wojna w Ukrainie się toczy. Ale za to łapankami zasiał strach wśród imigrantów w całym kraju. I jeszcze sparaliżował federalne agencje rządowe.

Publikacja: 27.01.2025 04:48

Admirał Lindę Fagan usunięto ze służby w dniu inauguracji Trumpa

Admirał Lindę Fagan usunięto ze służby w dniu inauguracji Trumpa

Foto: AFP

Korespondencja z Nowego Jorku
Jednym z pierwszych posunięć Donalda Trumpa było usunięcie pracowników i całych wydziałów w agencjach rządowych odpowiedzialnych za różnorodność, równość i integrację w miejscu pracy. W piątek wręczono pierwsze wypowiedzenia. „Zaoszczędziliśmy miliony dolarów, które już nie będą wydawane na programy promujące równouprawnienie, bo marnotrawiły miliony z kieszeni podatników i dyskryminowały pracowników federalnych” – podało w oświadczeniu federalne Biuro Zarządzania Personelem.

W Pentagonie ofiarą tych zwolnień padła admirał Linda Fagan, pierwsza kobieta na stanowisku dowódczym, która jest absolwentką Akademii Straży Przybrzeżnej. Awansowała, służąc na morzu, na lodołamaczu i na lądzie jako oficer bezpieczeństwa morskiego. O utracie pracy dowiedziała się wieczorem w dniu inauguracji, czekając na możliwość zrobienia sobie zdjęcia z prezydentem Trumpem.

Czytaj więcej

Donald Trump bierze się za banki. Ruga prezesów, mówi komu mają pożyczać

Wielu pracowników Pentagonu boi się, że podzieli jej los. Pete Hegseth, który w sobotę został zatwierdzony na szefa Pentagonu, wielokrotnie krytykował tę agencję za wprowadzanie zasad równouprawnienia i wyrażał opinię, że kobiety nie powinny angażować się w służbę wojskową. Tymczasem na 1,3 mln osób w czynnej służbie 230 tys. to kobiety.

Chaos, jaki wywołał Trump, jest większy niż przy poprzednich zmianach władz

Sporo kontrowersji wywołały również plany Trumpa zlikwidowania biura zajmującego się zapobieganiem śmiertelności cywili podczas walki. Pete Hegseth, który odbył czynną służbę wojskową, narzekał, że restrykcyjne przepisy sprawiały, że żołnierze musieli się tłumaczyć przed prawnikami ze swoich działań na polu walki, oraz obiecał, że pod jego rządami amerykańskie wojsko będzie „bardziej śmiercionośne”.

Szereg innych rozporządzeń nowej administracji sparaliżował w ubiegłym tygodniu działalność innych agencji federalnych. Zawieszone zostały przyjęcia do pracy, cofnięte już złożone oferty pracy. Odwołano spotkania dotyczące federalnego finansowania ich badań naukowych, a naukowcom w Krajowym Instytucie Zdrowia wstrzymano zaopatrzenie, co może doprowadzić do zaprzepaszczenia prowadzonych przez nich badań. Powstało zamieszanie, jak agencje mają rozdysponować środki przydzielone przez poprzednią administrację oraz czego dotyczy zakaz zewnętrznej komunikacji przez agencje odpowiedzialne za sektor zdrowia publicznego.

A także jakie to może mieć konsekwencje m.in. w obliczu panującej w USA ptasiej grypy. 

Czytaj więcej

Migranci nie rezygnują z planów dostania się do USA. Decydują się na trudniejsze sposoby

Jak podaje „Wall Street Journal”, pewne zgrzyty przy zmianie administracji, szczególnie w pierwszych dniach, są nieuniknione, „ale tym razem obserwujemy chaos bardziej ekstremalny niż zazwyczaj”.

Kto lepiej się zna na stopach procentowych, bezpieczeństwie i ekologii

Zmiany nie ominęły Krajowej Rady Bezpieczeństwa, która doradza prezydentowi w zakresie bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej, w tym toczących się konfliktów w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie. Ponad 160 pracowników zostało wysłanych do domu, a nowa administracja analizuje zatrudnienia pod kątem zgodności z agendą Trumpa.

Swoich ludzi Trump obsadza również w Agencji Ochrony Środowiska. Co ciekawe, są to prawnicy oraz byli lobbyści pracujący dla sektorów chemicznego i naftowego. Wiele z nich pracowało w pierwszej administracji Trumpa nad tym, by osłabić przepisy mające na celu ochronę środowiska i zmniejszenie zanieczyszczeń.

Na fali rozległych zmian prezydent Trump postanowił ingerować też w działalność banku centralnego Federal Reserve, który jest agencją niezależną od rządu. Nakazał mu obniżenie stóp procentowych, po tym jak eksperci Fedu zdecydowali o tymczasowym zostawieniu ich na obecnym poziomie. – Myślę, że znam się na stopach procentowych o wiele lepiej niż oni, z pewnością wiem więcej niż ten, który o nich decyduje – powiedział Trump o przewodniczącym Fedu Jeromie Powellu.

Czytaj więcej

Republikanie chcą trzeciej kadencji Donalda Trumpa. Rezolucja w Kongresie

Tydzień Trump zakończył, zwalniając co najmniej 17 niezależnych inspektorów generalnych nadzorujących agencje na poziomie prezydenckiego gabinetu. Trump od dawna uskarżał się, że są zbyt mało lojalni wobec niego, chociaż większość z nich sam mianował podczas pierwszej kadencji. Wypowiedzeń tych dokonał wbrew prawu federalnemu, które wymaga powiadomienia na 30 dni wcześniej Kongresu o zamiarze zwolnienia inspektorów zatwierdzonych przez Senat. – To przerażająca czystka i objaw bezprawnego podejścia do rządzenia – powiedział demokratyczny senator Chuck Schumer. 

Wszystkie te zmiany mają usprawnić działanie agencji rządowych, ale jak na razie zasiały konsternację, chaos i niepewność.

Polityka
Sankcje wobec Rosji przedłużone. UE spiera się o rosyjskie aktywa
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Polityka
Łukaszenko i jego przyjaciele. Kto zadzwonił z gratulacjami do Mińska?
Polityka
Lider CDU skorzysta z głosów AfD? Chodzi o granice Niemiec
Polityka
Partia Finów idzie do wyborów, by usunąć ze szkół „perwersję”
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Polityka
Wołodymyr Zełenski już w Polsce. Spotka się z Macronem i Scholzem
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku