Kolejny kabel na dnie Bałtyku uszkodzony. Łotwa i Szwecja podejrzewają sabotaż

Podmorski kabel światłowodowy łączący Łotwę ze szwedzką Gotlandią został w niedzielę „poważnie uszkodzony”. Władze Łotwy uważają, że winne są „czynniki zewnętrzne”. Szwecja przejęła podejrzany statek.

Aktualizacja: 26.01.2025 23:03 Publikacja: 26.01.2025 18:38

Załoga HMS Belos u wybrzeży Porkkalanniemi w Finlandii pracuje przy kotwicy zatrzymanego tankowca Ea

Załoga HMS Belos u wybrzeży Porkkalanniemi w Finlandii pracuje przy kotwicy zatrzymanego tankowca Eagle S, który miał ją ciągnąć przez 100 km po dnie, zrywając kable

Foto: Reuters

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1068

Kabel światłowodowy został uszkodzony na Morzu Bałtyckim na odcinku znajdującym się w wyłącznej strefie ekonomicznej Szwecji.

Łotwa podejrzewa sabotaż. Premier tego kraju Evika Siliņa zwołała nadzwyczajne posiedzenie rządu, a łotewska marynarka wojenna wysłała patrol do sprawdzenia jednostek obecnych w rejonie uszkodzenia.

Stało się to kilka dni po tym, jak Rosja oskarżyła statki NATO o dokonywanie „nadużyć” na Morzu Bałtyckim pod pretekstem niedawno ogłoszonej misji patrolowej Baltic Sentry (Bałtycka Warta).

Podwodna infrastruktura na Bałtyku

Podwodna infrastruktura na Bałtyku

Foto: PAP

Gotlandia jest uważana za wyspę strategicznie ważną dla NATO - przede wszystkim ze względu na bliskość państw bałtyckich, graniczących z Rosją. Ze względu na położenie wyspa mogłaby zostać wykorzystana do rozmieszczenia znaczących sił wojskowych, w tym systemów rakietowych.

Szwecja ściśle współpracuje, von der Leyen zapewnia o solidarności

Premier Szwecji Ulf Kristersson powiedział, że jego kraj ściśle współpracuje z Łotwą i sojusznikami z NATO. „Szwecja wniesie istotne zdolności do trwających wysiłków na rzecz zbadania podejrzenia incydentu” — napisał Kristersson w X.

Z kolei szefowa KE Ursula von der Leyen, wyraziła po incydencie „pełną solidarność” z krajami UE. „Wytrzymałość i bezpieczeństwo naszej krytycznej infrastruktury są najwyższym priorytetem”-napisała na platformie X.

Szwecja wszczyna dochodzenie

Szwecja poinformowała w niedzielę, że przejęła statek podejrzany o uszkodzenie kabla światłowodowego pod Morzem. „Statek podejrzany o dokonanie sabotażu został zajęty” – dodano w oświadczeniu.

„Prowadzimy obecnie szereg konkretnych działań dochodzeniowych, ale nie mogę zdradzić, na czym one polegają, ze względu na trwające wstępne dochodzenie” — przekazał w oświadczeniu starszy prokurator Mats Ljungqvist.

Łotewska marynarka wojenna wcześniej poinformowała, że ​​zidentyfikowała „podejrzany statek”, Michalis San, w pobliżu miejsca incydentu, wraz z dwoma innymi statkami. Kilka stron internetowych śledzących ruch morski poinformowało, że Michalis San zmierzał w kierunku Rosji.

Większa obecność NATO na Bałtyku

W latach 2023 i 2024 statki płynące do Rosji lub z niej uszkodziły gazociąg i kable podmorskie na Morzu Bałtyckim, co zdaniem Zachodu było celowym sabotażem.

Czytaj więcej

Bałtyk. Zerwane kable energetyczne to wypadki? Wywiady wątpią w udział Rosji

W odpowiedzi na te incydenty 15 stycznia NATO rozpoczęło misję Baltic Sentry (Bałtycka Warta), a państwa członkowskie wysłały flotyllę okrętów, które miały działać jako „kamery bezpieczeństwa”. Misja przewidziana jest na początek na 90 dni.

W ubiegłym miesiącu fińska policja przejęła tankowiec przewożący rosyjską ropę, który podejrzewano o uszkodzenie fińsko-estońskiej linii energetycznej Estlink 2 i czterech kabli telekomunikacyjnych.

Kabel światłowodowy został uszkodzony na Morzu Bałtyckim na odcinku znajdującym się w wyłącznej strefie ekonomicznej Szwecji.

Łotwa podejrzewa sabotaż. Premier tego kraju Evika Siliņa zwołała nadzwyczajne posiedzenie rządu, a łotewska marynarka wojenna wysłała patrol do sprawdzenia jednostek obecnych w rejonie uszkodzenia.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Holandia chce mieć dwa razy więcej żołnierzy. Czy wróci pobór?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Polityka
UE chciała wydać oświadczenie w sprawie wyborów na Białorusi. Węgrzy zablokowali
Polityka
Donald Trump robi czystki w agencjach rządowych. Konsternacja, chaos i niepewność
Polityka
Aresztowania całą dobę. Prezydent Trump "rozczarowany tempem deportacji"
Materiał Promocyjny
7 powodów, dla których warto przejść na Małą Księgowość
Polityka
Koniec epoki Wielkiej Imigracji w Niemczech. „Całkowite wstrzymanie procedur azylowych”
Materiał Promocyjny
Compliance Summit 2025