Downsizing to mechanizm polegający na zmniejszaniu wielkości produktu bez zmiany jej ceny. W taki sposób zmniejszono kostkę masła z 250 g do 200 g, zmniejszyły się opakowania jogurtów, proszków do prania czy szeregu innych produktów. Czy da się tak zrobić ze szkolnymi lekcjami? Zdaniem Niezależnego Związku Zawodowego Oświata Polska tak.
Związkowcy z tej organizacji podkreślają, że jeśli państwa nie stać na lepsze wynagradzanie pedagogów, powinno się zmniejszyć ich czas pracy. Najlepiej, by lekcje trwały 40, a nie jak do tej pory 45 minut. Dzieci podobno na tym nic nie stracą, bo ponoć i tak nie słuchają, mają problemy z utrzymaniem uwagi i generalnie pewnie uczyć im się nie chce.
Ile zarabiają nauczyciele?
To oczywiście stawki brutto, ale też najniższa płaca, do której dochodzą także różne dodatki, np. motywacyjny, za wysługę lat, za pracę w trudnych warunkach, wychowawstwo. Oraz pieniądze za pracę w godzinach ponadwymiarowych – a tych, jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej, jest aż 2,2 mln tygodniowo w skali całego kraju.
Czytaj więcej
Polskie szkoły braki kadrowe łatają godzinami ponadwymiarowymi. Tygodniowo w całym kraju nauczyciele wyrabiają ich ponad 2,2 mln – mówiła w podcaście „Szkoła na nowo” Urszula Woźniak, wiceprezeska Związku Nauczycielstwa Polskiego.