RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 06.01.2025 03:49 Publikacja: 03.12.2024 18:15
Zakupy black friday
Już tylko co piąty z polskich konsumentów uważa, że ich decyzje zakupowe pozytywnie wpłyną zmiany na świecie
Foto: Adobe Stock
Wprawdzie cenimy firmy kierujące się wartościami i zaangażowane w zrównoważony rozwój (ESG), ale dzisiaj ma to dużo mniejszy wpływ na nasze wybory zakupowe niż w optymistycznym okresie wzrostu przed pandemią. Tak można podsumować wyniki tegorocznej, IX już edycji badania, w którym Francusko –Polska Izba Gospodarcza (CCIFP) od dekady sprawdza świadomość i nastawienie konsumentów oraz firm do kwestii związanych z CSR i ESG, czyli do odpowiedzialnego i zrównoważonego prowadzenia biznesu.
Zegarki Rolex, które generalnie są znane ze swojej nieprzystępności cenowej, staną się w tym roku jeszcze droższe. A winę za to ponosi rosnąca cena złota. Jednak zdaniem analityków to nie odstraszy kupujących.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Każdego miesiąca miliony Polaków zastanawiają się nad tym, kiedy przypada niedziela handlowa. Tego dnia można robić zakupy tylko kilka razy w ciągu roku. Kiedy wypadną niedziele handlowe w 2025? Pierwsza taka okazja będzie już w tym miesiącu.
Zakupy zaplanowane na wtorek 31 grudnia warto wykonać wcześnie - do południa lub wczesnym popołudniem. W większości sklepów w tym dniu obowiązują niestandardowe, zazwyczaj skrócone godziny pracy. Krócej działają także m.in. placówki pocztowe.
29 grudnia to ostatnia niedziela w 2024 roku. Wypada ona między świętami Bożego Narodzenia a sylwestrem i Nowym Rokiem. W związku z tym wiele osób zastanawia się, czy sklepy będą otwarte. Czy 29 grudnia to niedziela handlowa?
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Termin „wyprzedaż” działa na ok. 60 proc. kupujących, a nikt nie lubi na zakupach przepłacać. Ponieważ liczba promocji na rynku spada, to teraz powinna zachęcić do zakupów liczba okazji.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Jednocześnie rośnie liczba i złożoność umów cPPA/vPPA, co będzie stanowić coraz większe wyzwanie do ich prawidłowego ujęcia księgowego.
Po słabym 2023 r., w którym polska gospodarka otarła się o recesję (wzrost o 0,1 proc.), rok 2024 był już dużo lepszy – szacunki ekonomistów wskazują, że urośliśmy o około 2,8 proc. Rok 2025 ma przynieść jeszcze szybszy wzrost.
Od soboty 28 grudnia wszystkie nowe urządzenia, takie jak telefony, tablety czy głośniki w Polsce muszą mieć gniazdo ładowania USB typu C.
Kolejne zbagatelizowanie problemu związanego z ochroną konsumentów będzie skutkowało dalszymi procesami banków z konsumentami – ostrzega rada prawny Wojciech Bochenek w odpowiedzi na nasz tekst.
Frankowicze wygrywają ponad 90 proc. spraw z bankami. Jednak wciąż nie brakuje wyzwań, w szczególności związanych z odblokowaniem sądowych wydziałów frankowych i przyspieszeniem postępowań.
Paczki pocztowe i kurierskie to popularna forma przesyłania najróżniejszych produktów. Przed nadaniem paczki warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie przedmioty można w ten sposób wysyłać. Wyjaśniamy, co można, a czego nie można przesyłać pocztą i kurierem.
Oprócz korzyści i szans wynikających z wprowadzania nowych przepisów firmy dostrzegają istotne koszty i zagrożenia.
Możliwość zaproponowania klientowi biura podróży bonu zamiast zwrotu pieniędzy, rozszerzenie katalogu sytuacji, w której może on zrezygnować z wyjazdu i prawo upomnienia się przez organizatora o zwrot pieniędzy u poddostawcy usług - to niektóre zmiany unijnej dyrektywy o imprezach turystycznych zaproponowane przez Radę Europejską.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas