Nowe zasady sprzedaży owoców i warzyw od 2025 roku. Co oznaczają dla klientów?

Od stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy unijne dotyczące sprzedaży owoców i warzyw. Żywność będzie musiała posiadać odpowiednie oznaczenia. Klientom ma to zapewnić bardziej rzetelną informację na temat kupowanych produktów.

Publikacja: 02.12.2024 07:01

Nowy obowiązek sprzedawców. Przepisy unijne wchodzą od stycznia

Nowy obowiązek sprzedawców. Przepisy unijne wchodzą od stycznia

Foto: Adobe Stock

Nowe przepisy dotyczą sprzedaży owoców i warzyw, a także niektórych przetworów owocowych i warzywnych. Od nowego roku na etykiecie lub opakowaniu będą musiały znaleźć się szczegółowe informacje na temat produktu. Ma to zapobiec wprowadzaniu klientów w błąd podczas zakupu. Co dokładnie będą zawierać nowe oznaczenia?

Nowe oznaczenia na owocach i warzywach

Jak informuje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych zmiany, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku, wynikają z dwóch rozporządzeń Komisji Europejskiej dotyczących norm handlowych przy sprzedaży owoców i warzyw.

Zgodnie z nimi od nowego roku klienci mają mieć dostęp do szczegółowych informacji o produktach, zanim dokonają zakupu. Powinny one być wyraźnie widoczne na etykiecie lub opakowaniu. Nowe wymogi mają zapobiec oszustwom i wprowadzaniu w błąd konsumentów. Dotyczy to także zakupów online.

Czytaj więcej

Pudełka coraz częściej stają się ważniejsze od ich zawartości

Zasady znakowania owoców i warzyw. Jakie informacje znajdą się na etykiecie?

Nowe przepisy unijne nakładają na handlowców obowiązek zadbania o to, by informacje dotyczące sprzedawanych artykułów rolno-spożywczych były łatwo dostępne dla klientów i czytelne.

„Produkty mogą być wystawione na sprzedaż, pod warunkiem, że detalista umieści w widocznym miejscu w pobliżu produktu czytelne, szczegółowe informacje dotyczące państwa pochodzenia oraz, w stosownych przypadkach, klasy produktu, jego wielkości, odmiany lub typu handlowego w sposób pozwalający uniknąć wprowadzenia konsumenta w błąd" - czytamy w rozporządzeniu KE.

Od nowego roku na etykietach lub opakowaniach owoców i warzyw muszą więc być umieszczone informacje takie, jak:

  • nazwa i adres pakującego lub wysyłającego (np. ulica/miasto/region/kod pocztowy i państwo, jeśli jest różne od państwa pochodzenia)
  • pełna nazwa państwa pochodzenia.

W przypadku produktów objętych szczegółową normą handlową dodatkowo muszą się znaleźć informacje dotyczące:

  • nazwy produktu, jeśli produkt nie jest widoczny z zewnątrz
  • klasy jakości
  • nazwy odmiany
  • wielkości lub liczby sztuk.

Czytaj więcej

Czym jest finansowy sukces? "Zetki" podają kwoty kilka razy wyższe niż inne pokolenia

Zakaz wprowadzania klientów w błąd

Klienci najczęściej bywają wprowadzani w błąd co do jakości i kraju pochodzenia artykułów rolno-spożywczych. Dlatego informacje umieszczone na produktach nie będą mogły zawierać określeń jakości takich, jak np. „najwyższa jakość”, „premium” i podobnych sformułowań, które nie są miarodajnym określeniem rzeczywistej jakości produktu. Dopuszczalne będzie jedynie oznakowanie klasą jakości dla produktów objętych szczegółowymi normami handlowymi, np. klasa ekstra, klasa I, klasa II.

Aby zapobiec wprowadzaniu konsumentów w błąd co do kraju pochodzenia owoców i warzyw oznaczenie państwa pochodzenia ma być większe i lepiej widoczne niż oznaczenie miejsca, w którym produkt zapakowano.

Nowe zasady znakowania owoców i warzyw. Podstawa prawna

Nowe zasady dotyczące norm sprzedaży owoców i warzyw będą obowiązywać na mocy poniższych rozporządzeń Komisji Europejskiej:

  • Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2023/2429 z dnia 17 sierpnia 2023 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do norm handlowych dotyczących sektora owoców i warzyw, niektórych przetworów owocowych i warzywnych oraz sektora bananów oraz uchylające rozporządzenie Komisji (WE) nr 1666/1999 oraz rozporządzenia wykonawcze Komisji (UE) nr 543/2011 i (UE) nr 1333/2011
  • Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2023/2430 z dnia 17 sierpnia 2023 r. ustanawiające przepisy dotyczące kontroli zgodności norm handlowych w odniesieniu do sektora owoców i warzyw, niektórych przetworów owocowych i warzywnych oraz sektora bananów.

Nowe przepisy dotyczą sprzedaży owoców i warzyw, a także niektórych przetworów owocowych i warzywnych. Od nowego roku na etykiecie lub opakowaniu będą musiały znaleźć się szczegółowe informacje na temat produktu. Ma to zapobiec wprowadzaniu klientów w błąd podczas zakupu. Co dokładnie będą zawierać nowe oznaczenia?

Nowe oznaczenia na owocach i warzywach

Pozostało 91% artykułu
Handel
Księgarnie nadal znikają. Książki kupujemy w internecie i spożywczaku
Handel
Niedziele handlowe w grudniu 2024. Kiedy dokładnie są?
Handel
Światowa Organizacja Handlu wybrała szefową na kolejną kadencję. Kandydatka była tylko jedna
Handel
Japoński gigant odzieżowy po raz pierwszy zabrał głos ws. Ujgurów. Rozgniewa Chiny?
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Handel
Reserved wycofuje kilka produktów ze sprzedaży. Marka apeluje o zwroty
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością