– Jesienią planowana jest pierwsza kontrola operatorów – zapowiedziała Anita Sowińska podczas ostatniej debaty nt. systemu kaucyjnego w redakcji „Rzeczpospolitej”. Ministerstwo już dziś bada stan przygotowań do uruchomienia systemu kaucyjnego za pomocą ankiet i zapewnia, że chce wzmocnić dialog z operatorami także w nadchodzących pierwszych miesiącach działania systemu.
Dotąd zarzutów wobec całego procesu powoływania operatorów nie brakowało. Zgodnie z duchem ustawy stosowne spółki miały zostać powołane przez firmy napojowe, czyli producentów napojów, ewentualnie handel, który też wprowadza marki własne. Jednak dwie pierwsze spółki, które uzyskały licencje, sprzedały śladowe wręcz ilości napojów, by spełnić warunek ustawowy. Branża producentów komentowała często, nie bez złośliwości, że operatorem można zostać, sprzedając „zgrzewkę wody mineralnej”. Jak często opisywaliśmy w „Rzeczpospolitej”, ministerstwo nie znało wielkości sprzedaży napojów dokonanej przez kandydatów na operatorów, nawet o to nie pytało. Nawet ono nie spodziewa się jednak, że wszyscy producenci napojów wejdą do systemu od początku roku, zaangażowanie rynku szacuje się na 10–20 proc.
Czytaj więcej
Konsumpcja powoli się ożywia, co widać po najczęściej kupowanych produktach spożywczych i chemicznych. Rynek zaczął wreszcie rosnąć także w ujęciu ilościowym, a nie tylko - w efekcie inflacji - wartościowym. Nadal spada sprzedaż alkoholu.
Ośmiu operatorów. Czy system kaucyjny tylu pomieści?
Sensacją tego tygodnia okazały się wieści, że do wejścia na rynek szykuje się… ośmiu operatorów, nie sześciu, jak spodziewano się do tej pory. Licencję ma trzech: Zwrotka – powołana przez Biosystem, PolKa – zarządzana przez osoby związane z InPostem, a także OK Operator Kaucyjny – powołany przez Lidla i Kaufland. Ten wniosek jednak – według Portalu Spożywczego – ma być rozpatrywany ponownie z powodów formalnych. Ministerstwo ma obecnie zajmować się wnioskami trzech następnych operatorów. Na rynek wejdą więc jeszcze: Eko-Operator, spółka powołana przez Remondis, Ekokaucja powołana przez Polcopper (spółka skupująca złom) oraz Reselekt – powołany przez Eneris. Widać tu wyraźną przewagę spółek z branży odpadowej. Co ciekawe, największy gracz – którego buduje obecnie 12 największych producentów napojów w Polsce, w tym Coca-Cola i Maspex – prawdopodobnie jeszcze nie zdołał nawet powołać spółki. Po kilku miesiącach przygotowań znana jest dopiero nazwa: Kaucja.pl Operator Kaucyjny S.A. oraz początkowa strona internetowa. Nie sposób jednak doszukać się informacji o istnieniu takiej spółki w KRS.