Chiński przywódca Xi Jinping wiele razy spotykał się z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem, za Gospodarka

Ryzyko wielkiej wojny handlowej nie zniknęło, ale nieco się oddaliło

Administracja Trumpa rozważa wprowadzenie 10-proc. ceł na towary z UE. Taki ruch mógłby wepchnąć strefę euro w recesję. Przykład zmiany planów wobec Kanady i Meksyku pokazuje jednak, że prezydenta USA da się obłaskawić.

Dane gospodarcze

Kiedy spadną stopy procentowe? Rusza posiedzenie RPP, potem przemówi Adam Glapiński

Jakie będą inflacja, sprzedaż, kursy walut w lutym? Oto prognozy najlepszych ekspertów

Ledwo świętowaliśmy nowy rok, a tu już luty. Jaki to będzie miesiąc dla konsumentów, biznesu, gospodarki? Oto Prognozy Gospodarcze „Rzeczpospolitej”.

Taki ma być luty. Ożywienie gospodarki i inflacji

Początek roku przyniesie wzrost inflacji zapewne do poziomów niewidzianych od roku. Jastrzębia retoryka RPP wciąż powinna wspierać siłę złotego. W gospodarce ekonomiści liczą na wyraźne symptomy ożywienia inwestycyjnego. Przedstawiamy prognozę na luty najważniejszych wskaźników ekonomicznych sporządzoną przez „Rzeczpospolitą”.

Kamil Sobolewski: Puste kalorie nie tuczą PKB

Słaba dynamika czwartego kwartału zeszłego roku ma potencjał do przekładania się trochę inercyjnie na słabą dynamikę pierwszego kwartału nowego roku – mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP.

Donald Trump pogłębia chaos, który stworzył. Elon Musk: Kłębowisko robaków

Prawie dwa tygodnie po tym, jak Donald Trump zaapelował do zatrudnionych w administracji państwowej, by skorzystali z programu dobrowolnych odejść, zorientowano się, że był to wielki błąd.

Bojkot towarów z USA. Kanadyjczycy reagują na cła Trumpa i jego politykę

Buńczuczne słowa Donalda Trumpa o wchłonięciu Kanady przez Stany Zjednoczone i nałożenie ceł na towary importowane z tego kraju nie pozostają bez odpowiedzi zwykłych Kanadyjczyków. Przykłady to buczenie podczas hymnu na meczach z USA, bojkot amerykańskich produktów, zmiana destynacji wakacyjnych.

Sondaż Gallupa: Amerykanie mają duże nadzieje związane z gospodarką Trumpa

Od 10 lat Amerykanie nie byli w tak optymistycznych nastrojach wobec gospodarki Stanów Zjednoczonych oraz rynku akcji. Mają coraz większe nadzieje na spadek inflacji i kosztów pożyczek niż w czasie pierwszej prezydentury Donalda Trumpa – wykazał najnowszy sondaż Gallupa.

Nowe dane o PMI dla polskiego przemysłu. Duży wzrost optymizmu przedsiębiorców

Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przetwórczego wyniósł w styczniu 48,8 pkt. Od kilku miesięcy jesteśmy blisko momentu, w którym dane od S&P Global pokażą poprawę koniunktury w przemyśle. Ten czas jednak wciąż przed nami.

Trump uderza cłami w największych partnerów

Prezydent USA nałożył 25-procentowe cła na produkty sprowadzane z Kanady i Meksyku oraz 10-procentowe na import z Chin, a także na kanadyjską energię. Rywale wprowadzają retorsje.

Oni w 2024 r. prognozowali najcelniej

Ekonomiści PKO Banku Polskiego zdobyli pierwsze miejsce w corocznym konkursie prognoz krótkoterminowych „Parkietu”. Celne szacunki w 2024 r. sporządzają też m.in. analitycy BNP Paribas, BOŚ Banku, Santander Banku i Pekao.

Szefowie firm we Francji nadal markotni. Aukcja skonfiskowanych dóbr nie pomogła

Kolejna ankieta we Francji wskazuje na fatalne nastroje szefów firm, a przyczyn jest wiele: nikły wzrost gospodarczy, nadal brak budżetu na 2025 r., rosnące bezrobocie i liczba bankructwa. A aukcja 300 luksusowych przedmiotów skonfiskowanych przez państwo przestępcom nie miała żadnego znaczenia, mimo zdecydowanego sukcesu: przedmioty wycenione na 2,5 mln euro sprzedano za 3,7 mln wraz z podatkiem.

Od ceł z USA ucierpi wkrótce cały świat. To krok od wojny handlowej

W nocy z soboty na niedzielę czasu europejskiego Donald Trump w swoim klubie w Mar-a-Lago podpisał dokumenty, które wprowadzają wysokie cła na towary z Meksyku, Kanady oraz Chin. Ten ruch nie pozostał bez odpowiedzi.

Szczegóły 16. pakietu sankcji. Ogromna liczba towarów na indeksie

Szesnasty pakiet sankcji Unii wobec Rosji będzie obejmował ograniczenia dotyczące 50 grup towarów, osoby fizyczne i firmy. Bruksela chce też przekonać Kazachstan, by przestał umożliwiać omijanie restrykcji.

Portugalia dba o ludzi i firmy i ma nadwyżkę w budżecie

Nadwyżka budżetu Portugalii w 2024 r. zmalała o 95 proc. na skutek obniżenia przez rząd stawek podatku CIT i PIT oraz podwyżek płac i emerytur. Rząd jest przekonany, że nadwyżka wyniesie ostatecznie 0,4 proc. PKB, tak jak obiecał.

Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu odwołany

Rada Nadzorcza Agencji Rozwoju Przemysłu odwołała Michała Dąbrowskiego ze stanowiska prezesa. Jak podaje spółka, powodem decyzji są względy zdrowotne. Jednocześnie na stanowisko p.o. prezesa został oddelegowany dotychczasowy wiceprezes spółki Radosław Niedzielski.

Polska gospodarka ruszyła. Wzrost PKB większy niż oczekiwano

Produkt krajowy brutto (PKB) Polski urósł w 2024 r. o 2,9 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) we wstępnym szacunku. Dane są lepsze od średniej prognoz ekonomistów, która (według ankiety „Rzeczpospolitej”) wyniosła 2,8 proc.

EBC musi ciąć stopy procentowe szybciej niż Fed

Wzrost gospodarczy w strefie euro był w IV kwartale zerowy, a PKB Niemiec i Francji spadły. Europejski Bank Centralny stara się zaradzić pogorszeniu koniunktury, dalej luzując politykę pieniężną.

Wzrost gospodarczy USA nieco zwolnił

Gospodarka USA rozwijała się w czwartym kwartale w nieco wolniejszym tempie, niż oczekiwano. Wciąż było ono jednak dosyć solidne.

EBC znów tnie stopy procentowe. To jeszcze nie koniec obniżek?

Europejski Bank Centralny obciął stopę depozytową o 25 pb., do poziomu 2,75 proc. Taka decyzja była zgodna z prognozami analityków.