Raportowanie niefinansowe: czy jest to obszar z szansą na rozwój, czy jednak obszar ryzyka dla branży audytorskiej?
Jacek Gdański (Polska Agencja Nadzoru Finansowego): Zapewne i jedno, i drugie. Z szansą na rozwój, bo branża audytorska w Polsce, tak samo jak w innych krajach, potrzebuje nowej energii. Raportowanie pozafinansowe jest dobrą okazją, by przypomnieć, czym są usługi atestacyjne, zainteresować nimi młodszych adeptów sztuki audytorskiej i utrwalić wiedzę na temat dobrych standardów, które obowiązują, jeśli chodzi o atestację. Faktem jest też, że jesteśmy w niedoczasie. Wiele podmiotów czeka jeszcze dużo pracy. Na pewno przed nami intensywny rok.
Jakie zmiany nas czekają?
Jacek Gdański: Do 6 lipca Polska powinna transponować dyrektywę CSRD. W najbliższych dniach spodziewamy się upublicznienia projektów ustawy, które tę transpozycję zapewnią. Samorząd biegłych rewidentów przygotowuje się do tego już od dłuższego czasu. Przypomnę, że atestacja sprawozdań zrównoważonego rozwoju stanie się obowiązkowa wobec części sprawozdań już za rok 2024. Szacujemy, że będzie ich w przybliżeniu 150. Tak więc pierwszy kamień milowy to czas transpozycji dyrektywy.
Kolejnym będzie opublikowanie przez spółki, które zostaną objęte tym obowiązkiem, raportów. To będzie duża szansa dla firm audytorskich, które będą przeprowadzać usługi atestacyjne. Na pewno z perspektywy całego rynku ważna jest edukacja. Samorząd biegłych rewidentów przewiduje – oprócz obowiązkowego doskonalenia zawodowego – obszerny, stugodzinny program, który będzie podstawą do określenia, czy audytorzy i biegli rewidenci, którzy będą chcieli otrzymać uprawnienia do atestacji zrównoważonego rozwoju, będą to robić po dwuletnim okresie przejściowym.
Na czym polega ten okres przejściowy?
Jacek Gdański: Biegli rewidenci wpisani na listę biegłych rewidentów przed 1 stycznia 2024 r. oraz osoby, które zostaną wpisane na tę listę przed 1 stycznia 2026 r., będą mogli świadczyć usługi atestacji sprawozdawczości ESG. Muszą oni jednak uzupełnić wiedzę w ramach dodatkowego obowiązkowego doskonalenia zawodowego. Po 1 stycznia 2026 r. nowe osoby mogą zostać wpisane na listę biegłych rewidentów jako uprawnione do świadczenia usługi atestacji – pod warunkiem że przejdą proces potwierdzenia kwalifikacji zawodowej.