Dolar coraz silniejszy w Rosji, zbliża się do 100 rubli

Na otwarciu środowych notowań moskiewskiej giełdy dolar kosztuje już ponad 98 rubli. To pochodna małej ilości waluty na rosyjskim rynku. A dolara potrzebują już wszyscy: Kreml na swoją wojnę, importerzy na bieżące zakupy, a obywatele na czarną godzinę.

Publikacja: 06.09.2023 10:20

Dolara potrzebują już wszyscy: Kreml na swoją wojnę, importerzy na bieżące zakupy, a obywatele na cz

Dolara potrzebują już wszyscy: Kreml na swoją wojnę, importerzy na bieżące zakupy, a obywatele na czarną godzinę

Foto: Bloomberg

Kurs dolara w Rosji wzrósł o 0,31 proc. czyli o 31 kopiejek i wyniósł po godzinie handlu 98,2125 rubli, pierwszy raz od 15 sierpnia, kiedy Bank Rosji skokowo podniósł bazową stopę procentową do 12 proc. Euro o podrożało o 55 kopiejek do 105,465 rubli.

Kreml zwiększy zakupy walut siedmiokrotnie

Iwan Kapuściański, analityk firmy zarządzającej Pierwaja, tłumaczy gazecie RBK, że presja na rubla wzrosła w szczególności ze względu na plany tamtejszego ministerstwa finansów dotyczące siedmiokrotnego zwiększenia codziennych zakupów walut obcych od 7 września w ramach reguły budżetowej. A także na tle możliwego wykupu przez Łukoil swoich akcji od nierezydentów.

Codziennie na zakup złota i walut obcych zostanie przeznaczone aż 13,15 mld rubli, co daje 276,16 mld rubli za cały okres.

Czytaj więcej

Ratowanie rubla. Spory na szczytach władzy

„Przy tak gwałtownym wzroście wielkości zakupów trudno oczekiwać pozytywnej dynamiki ze strony rubla, chyba że zostaną podjęte dodatkowe działania” – potwierdza Andriej Koczetkow wiodący analityk w Otkritie Investments.

- Deprecjacja rubla na ostatnich sesjach przyspiesza, oznacza to, że nierównowaga pomiędzy podażą i popytem na walutę obcą ponownie się pogłębia – skomentował Dmitrij Babin, ekspert BCS World of Investments. - Dodatkowa sprzedaż walut obcych przez eksporterów w ramach porozumień z władzami, mających na celu ustabilizowanie notowań rubla, najwyraźniej nie jest już wystarczająca, aby zaspokoić popyt ze strony importerów i wycofujących kapitał – dodaje Babin.

Eksporterzy nie oddadzą dolarów

- Ze względu na brak nowych środków regulacyjnych stabilizujących rynek walutowy, pozostaje zdecydowana nierównowaga podaży i popytu: bardziej stabilny popyt na dolara ze strony importerów i uczestników spekulacyjnych, przy ograniczonych wielkościach sprzedaży eksporterów, wspiera tendencję do stopniowego osłabienia rubla, pomimo komfortowego poziomu cen na rynku ropy naftowej - powiedział Jewgienij Łoktiuchow z Promswiazbanku.

Czytaj więcej

Rubel nurkuje coraz głębiej. Kreml już nie „pogrzebie" dolara

„W sytuacji tak stałego wzrostu kursu USD/RUB granica 100 rubli staje się coraz bardziej oczywista. Trzycyfrowy kurs ma znaczenie psychologiczne(…) warto poczekać na jakieś nowe działania władz, pomimo stanowiska banku centralnego w sprawie swobodnie płynnego kursu walutowego” – oceniają analitycy firmy BTS.

Panel Transformacji Energetycznej

Aukcje przyłączeń OZE ‑
szansa czy zagrożenie?

Dołącz do dyskusji
Finanse
Światowe giełdy wciąż w panice. Warszawa powoli odrabia straty
Finanse
Z mObywatelem za rok za granicę. A bot wypełni wniosek i umówi wizytę w urzędzie
Finanse
Goldman Sachs: Złoto będzie po 3300 dolarów za uncję
Finanse
Chwilowa burza finansowa w Turcji
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Finanse
Załamanie liry i giełdy tureckiej po aresztowaniu przywódcy opozycji