Barbara Hollender poleca nowości na DVD

Dwie artystki – wielka śpiewaczka Maria Callas i wielka gwiazda muzyki pop – Whitney Huston. O pierwszej zrobił film dokumentalny Tom Volf, o drugiej Kevin MacDonald.

Aktualizacja: 07.12.2018 09:43 Publikacja: 07.12.2018 09:34

Maria Callas, reż. Tom Volf

Dystrybucja: M2 Films

Fotografik Tom Volf nie interesował się muzyką klasyczną. Ale gdy studiował w Nowym Jorku, po raz pierwszy w życiu poszedł do opery. Tak z ciekawości. Kupił najtańszy bilet, obejrzał spektakl na miejscach stojących. I zakochał w tym świecie: w muzyce, w śpiewie, kostiumach. Po powrocie do domu w komputerze w Google’ach wpisał hasło Gaetano Donizetti i wyskoczyła mu Maria Callas. Wtedy po raz pierwszy usłyszał jej śpiew. 

Zafascynowany Marią Callas Volf napisał potem o niej trzy książki, przygotował wystawę, wreszcie zrobił film. Pięć lat poświęcił na rozmowy z ludźmi, którzy byli blisko niej. Zebrał 10 tysięcy zdjęć, 400 listów, miał wgląd do około 50 godzin nagrań. Wykorzystał też fragmenty szczerego wywiadu, jakiego w 1970 roku Callas udzieliła brytyjskiemu dziennikarzowi Davidowi Frostowi. Materiały montował sześć miesięcy. Tak powstał portret fenomenalnie uzdolnionej artystki, ale też kobiety. „Chciałem, żeby widzowie spojrzeli na nią nie jak na divę, ale jak na człowieka” - mówił Volf. I to mu się udało. 

Whitney, reż. Kevin MacDonald

Wyd. Kino Świat 

Zdobyła oszałamiającą sławę i pozycję w świecie muzyki. Była głosem swojego pokolenia, jedyną wokalistką w historii, której kolejnych siedem singli pojawiło się na pierwszym miejscu listy Billboard Hot 100. A jednocześnie nie była kobietą szczęśliwą. Przez całe życie walczyła ze swoimi demonami. 

Kevin McDonald zderzył wirtuozerię Houston, jej niezwykły profesjonalizm i charyzmę na scenie z życiem, które nigdy nie szczędziło jej ciosów. Pierwszy raz w tym filmie wyszło na światło dzienne jej zwierzenie, że w dzieciństwie była molestowana przez kuzynkę. Reżyser nie unika trudnej opowieści o jej nieudanym małżeństwie, o jej uzależnieniach. A przede wszystkim o potwornej samotności. Naprawdę poruszający film. 

Film
Rekomendacje filmowe: Opowieści o miłości i odchodzeniu
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Film
Serial „Czarne stokrotki”: symbol bardziej tajemniczy niż swastyka
Film
Zaskakujący debiut. „To nie mój film” o kryzysie w związku
Film
Czy kino wstaje po pandemii? Co nowego w 2025 roku?
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Film
Rekomendacje filmowe: Świetna debiutantka i dwóch mistrzów
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay