Rosja kontra Zachód - Nowa Zimna Wojna

„Rosja kontra Zachód — Nowa Zimna Wojna" to fascynująca czteroczęściowa opowieść o skomplikowanych relacjach między mocarstwami. Pierwszy odcinek filmu dokumentalnego we wtorek w TVP 2 o godz. 22.50.

Aktualizacja: 28.02.2012 12:04 Publikacja: 28.02.2012 11:50

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

Autorka zrealizowanego dla BBC i głośnego już filmu, Norma Percy, dotarła z kamerą do współpracowników i politycznych partnerów rosyjskiego premiera Władimira Putina. Przez pryzmat tego polityka pokazuje zdarzenia z kilkunastu lat — począwszy od chwili, gdy namaszczony został przez Borysa Jelcyna na jego następcę i zamieszkał na Kremlu. W przededniu marcowych wyborów Putin jest znów faworytem w wyborach prezydenckich.

Film pokazuje, że stosunki prezydentów USA i Rosji — Busha i Putina, nie od razu układały się dobrze. Wszystko wymagało czasu. Paradoksalnie — dopomogły tragiczne zdarzenia. Condoleeza Rice wspomina, że trzy miesiące po zamachach z 11 września 2001 roku, Putin podczas prywatnej rozmowy trafnie przestrzegł Busha przed trudnościami czekającymi go w Afganistanie. Rosyjski przywódca pamięta też zdumienie swoich współpracowników, gdy przekonywał ich do poparcia Zachodu w wojnie z terroryzmem.

W regulowaniu wewnętrznych spraw Putin nie jest tak subtelny, ponoć wręcz przypomina cara. Michał Kasjanow, były premier Rosji, przywołuje zdumiewające zdarzenie, kiedy to podczas jednej z narad u prezydenta przestraszeni oligarchowie chowali się pod stołem... Ich strach zdaje się być jednak uzasadniony, jeśli pamięta się, że jeden z najpotężniejszych ludzi w Rosji Michaił Chodorkowski, trafił do więzienia ukarany w ten sposób za posądzenie bliskiego współpracownika Putina o korupcję...

Putin obiecał rodakom zwycięstwo w Czeczenii. Dotrzymał słowa, ale wsparci przez Rosjan bojownicy znaleźli azyl w pobliskiej Gruzji, która uzależniła się od dawnej metropolii. Byłe nadbałtyckie radzieckie republiki dołączyły natomiast do NATO i Unii Europejskiej. Lojalny wobec Kremla ukraiński prezydent Kuczma odchodził w atmosferze podejrzeń o zabójstwo i korupcję, a faworytem zbliżających się wyborów był Wiktor Juszczenko wiążący przyszłość Ukrainy z NATO i UE. Władimir Putin, który kilka lat wcześniej zawarł z zachodem antyterrorystyczny sojusz, teraz oskarżył swoich koalicjantów o finansowanie ruchów odśrodkowych w rosyjskiej strefie wpływów. Przeprowadził ustawy ograniczające prawa opozycji, umacniając dominację rządzącej Jednej Rosji.

W 2008 r. wzrosło napięcie między Kremlem a Waszyngtonem, gdy gruziński przywódca Michaił Saakaszwili w czasie sporu z Rosją o Abchazję i Południową Osetię szukał pomocy u swojego sojusznika, prezydenta Busha. W dodatku amerykańska administracja podtrzymała plan budowy tarczy antyrakietowej w Czechach i Polsce, trwały rozmowy akcesyjne NATO z Gruzją i Ukrainą, a Zachód uznał niepodległość Kosowa... O kulisach zdarzeń opowiadają w filmie m.in. Condoleeza Rice, Colin Powell Robert Gates, Sergiej Ławrow i Radosław Sikorski.

Kolejne części dokumentu zostaną pokazane w TVP 2 — 1, 8 i 15 marca w godzinach wieczornych.

Małgorzata Piwowar

Film
Bob Dylan w czasach Donalda Trumpa, czyli co bard powiedział o prezydencie
Film
Nie żyje Stanisław Brudny, znany również ze „Znachora” i „Akademii Pana Kleksa”
Film
Los Angeles w ogniu. Spłonęły domy Mela Gibsona i Anthony'ego Hopkinsa
Film
Barbara Rylska nie żyje. Odeszła gwiazda filmu Barei i Kabaretu Starszych Panów
Film
Rekomendacje filmowe: Kino nie dla moralistów