Trwa zamieszanie wokół Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

W sprawie odwołania dyrektorki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Karoliny Rozwód głos zabiera przewodniczący Rady PISF Andrzej Jakimowski.

Publikacja: 24.11.2024 13:45

Reżyser Andrzej Jakimowski

Reżyser Andrzej Jakimowski

Foto: PAP/Albert Zawada

Dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawa dymisji Karoliny Rozwód wydaje się zamknięta. Wkrótce ma zostać ogłoszony nowy konkurs na stanowisko dyrektora Instytutu Sztuki Filmowej. Ale w środowisku filmowym wciąż wrze. Powstają nowe listy stowarzyszeń, swoją osobną petycję napisali dokumentaliści, odezwali się ludzie teatru.

Hanna Wróblewska i stowarzyszenia

W najbliższym tygodniu z przedstawicielami gildii i stowarzyszeń, które podpisały się pod listem do Ministerstwa, ma się spotkać minister Hanna Wróblewska. A dziś, 24 listopada, swój komunikat ogłosił przewodniczący Rady PISF-u, reżyser Andrzej Jakimowski. Pisze on:

„W związku z publikacjami prasowymi dotyczącymi odwołania pani Karoliny Rozwód z funkcji Dyrektora PISF w dn. 5 listopada, zwracam uwagę na fakt, że wydana przez Radę PISF post factum opinia nie miała wpływu na odwołanie Dyrektora Instytutu i nie może być interpretowana jako jej uzasadnienie.

Czytaj więcej

WspółKongres Kultury: trudna prawda o artystach i rządzie

Rada PISF zaopiniowała odwołanie pani Karoliny Rozwód na posiedzeniu 16 listopada zwołanym na wniosek Pani Minister Hanny Wróblewskiej. Powodem odwołania przedstawionym osobiście przez Panią Minister był zarzut, że Dyrektor Instytutu podpisała 4 października umowę z firmą Aurum Film, wiedząc o tym, że PISF zawiadomił 13 czerwca CBA i prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa związanego z tą umową. W opinii Pani Minister było to złamaniem ustawy o finansach publicznych.

Na posiedzeniu członkowie Rady zapoznali się z dokumentami, które potwierdzały, że Dyrektor Instytutu rzeczywiście była informowana o zawiadomieniu z 13 czerwca i ostrzegana przed podpisaniem umowy z uwagi na to zawiadomienie.

Czytaj więcej

Aurum Film broni się przed zarzutami: „Ministranci” pionkiem w grze między PISF a Ministerstwem Kultury?

Przed wydaniem opinii członkowie Rady dołożyli starań, aby na specjalnie zorganizowanym spotkaniu, w przyjaznych warunkach, wysłuchać także racji pani Karoliny Rozwód. Uważała ona podpisanie umowy za konieczne, m.in. z uwagi na domniemanie niewinności Aurum Film oraz ryzyko pozwu tej firmy przeciwko PISF w razie niepodpisania umowy."

Ważny dokument w sprawie PISF

Przewodniczący Rady PISF Andrzej Jakimowski zaznacza: „Rada uznała jednak, że przedstawione przez Panią Dyrektor powody podpisania umowy nie mogą usprawiedliwić złamania ustawy o finansach publicznych i przegłosowała uchwałę o zasadności odwołania stosunkiem głosów 8 za, 1 przeciw i 2 głosy wstrzymujące się. Konieczność wydania powyższej opinii przez Radę wynikała z ustawy o kinematografii i była podyktowana potrzebą zapewnienia ciągłości kierowania Instytutem i finansowania kinematografii.

Podkreślenia wymaga fakt, że opinia Rady nie obejmuje żadnych aspektów i okoliczności odwołania poza samym uzasadnieniem decyzji administracyjnej. Wszystkie pozostałe aspekty i okoliczności odwołania, do których oceny Rada nie jest uprawniona, wymagają wyjaśnienia nie przez Radę, ale przez MKiDN, w toku dyskusji publicznej ze środowiskiem filmowym.”

To ważny komunikat przewodniczącego Rady PISF, który rzuca pewne światło na posiedzenie Rady oraz przypomina, że sprawa dymisji Karoliny Rozwód wciąż budzi wiele pytań, m.in. o niezależność środowiska filmowego. Dyskusja będzie trwała. Niestety, jej największym poszkodowanym może okazać się polskie kino.

Dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawa dymisji Karoliny Rozwód wydaje się zamknięta. Wkrótce ma zostać ogłoszony nowy konkurs na stanowisko dyrektora Instytutu Sztuki Filmowej. Ale w środowisku filmowym wciąż wrze. Powstają nowe listy stowarzyszeń, swoją osobną petycję napisali dokumentaliści, odezwali się ludzie teatru.

Hanna Wróblewska i stowarzyszenia

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Film
EnergaCamerimage 2024: Złota Żaba dla Michała Dymka
Film
Nominowani w Konkursie na Najlepszy Polski Serial Roku 2024 w ramach BNP Paribas Warsaw SerialCon!
Film
Rekomendacje filmowe: Od starożytnego Rzymu do dzisiejszej Francji i Ameryki
Film
Film „Kolonia nr 5”. Cała prawda o życiu emigrantów we Francji
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Film
EnergaCAMERIMAGE: Hołd dla Halyny Hutchins