Aktualizacja: 05.02.2025 11:09 Publikacja: 25.02.2024 18:19
Obustronna wymiana handlowa pomiędzy Polską a Wielką Brytanią znów rośnie.
Foto: Adobe Stock
W okresie czterech kwartałów liczonych do końca trzeciego kwartału 2023 r. całkowity handel towarami i usługami (eksport plus import) pomiędzy Wielką Brytanią a Polską wyniósł 30,6 mld funtów, co oznacza wzrost o 19,9 proc., tj. o 5,1 mld funtów w cenach bieżących, wobec czterech kwartałów do końca trzeciego kwartału 2022 r. Około 1/3 wspomnianej zbiorczej kwoty 30,6 mld funtów przypada na eksport z Wielkiej Brytanii do Polski (wzrost w cenach bieżących aż o 26 proc., czyli o 2,2 mld funtów, w porównaniu do czterech kwartałów do końca trzeciego kwartału 2022 r.). Zaś 2/3 na import do Wielkiej Brytanii z Polski (wzrost w cenach bieżących o 16,9 proc., czyli o 2,9 mld funtów, w porównaniu do czterech kwartałów do końca trzeciego kwartału 2022 r.). Oznacza to, że w omawianym okresie Wielka Brytania odnotowała deficyt handlowy z Polską w wysokości 9,5 mld funtów (przy czym w porównaniu z deficytem handlowym z poprzedniego dwunastomiesięcznego okresu wzrósł on o 700 mln funtów). W ramach tego całkowitego deficytu deficyt w handlu towarami wyniósł 6,4 mld funtów (wzrost o 100 mln funtów), a deficyt w handlu usługami 3,1 mld funtów (wzrost o 600 mln funtów). W tym okresie Polska była trzynastym największym partnerem handlowym Wielkiej Brytanii, co stanowiło 1,7 proc. całkowitego handlu tej ostatniej.
Przedsiębiorcy po ubezpieczone przez KUKE kredyty inwestycyjne mogą się udać np. do Alior Banku. Obie instytucje poszerzyły bowiem wzajemną współpracę.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Nasze narody są bardzo aktywne pod względem gospodarczym, tak więc polsko-brytyjskie powiązania w tej kwestii tworzą gęstą sieć współzależności – mówi Anna Clunes, ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce.
Czechy są naturalnym partnerem dla polskich firm do współpracy w zakresie transportu towarowego, zarówno w obrocie surowcami, jak i produktami gotowymi.
11 polskich miast ma bezpośrednie połączenia lotnicze z Irlandią, co ułatwia współpracę - wskazują Patrick Haughey, ambasador Irlandii w Polsce i Tonia Spollen Behrens, przedstawicielka Enterprise Ireland na Polskę i kraje bałtyckie.
- Korzystając z działania w różnych strefach czasowych możemy stworzyć ciągły proces pracy nad projektem: od wytwarzania oprogramowania, poprzez testowanie i poprawianie błędów - mówi Bartosz Łopiński, prezes Billennium.
Rodzima marka Whisbear, produkująca znane zabawki pomagające w usypianiu dzieci, ogłosiła upadłość. Firma nie radzi sobie z rosnącymi kosztami oraz potężnym kryzysem demograficznym. Wkrótce maskotki mogą zniknąć z półek.
Muzea sztuki współczesnej w Amsterdamie, luksusowy pociąg, który zabierze turystów w podróż po Anglii i Walii i park rozrywki niedaleko polskiego wybrzeża Bałtyku to tylko niektóre atrakcje turystyczne, które otworzą się w Europie w tym roku.
Jest wtorek, 4 lutego, a w dzisiejszym odcinku podcastu „Twój Biznes” przyglądamy się decyzji Donalda Trumpa o zawieszeniu wojny celnej z Kanadą i Meksykiem, analizujemy odbudowę europejskiego przemysłu, a także sprawdzamy, jakie konsekwencje może mieć współpraca Raiffeisen Banku z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym. Na koniec przyglądamy się planom Wielkiej Brytanii, której premier dąży do resetu stosunków z Unią Europejską.
Buńczuczne słowa Donalda Trumpa o wchłonięciu Kanady przez Stany Zjednoczone i nałożenie ceł na towary importowane z tego kraju nie pozostają bez odpowiedzi zwykłych Kanadyjczyków. Przykłady to buczenie podczas hymnu na meczach z USA, bojkot amerykańskich produktów, zmiana destynacji wakacyjnych.
Od boomu do spadku - tak można jednym zdaniem podsumować to, co dzieje się w handlu między Rosją a Turcją. Po agresji Władimira Putina na Ukrainę, Turcy stali się dla Kremla największym rynkiem eksportowym. W trzecim roku wojny Rosja tę pozycję utraciła.
1 lutego weszły w życie przepisy ustanawiające Wigilię dniem wolnym od pracy oraz wprowadzające dodatkową niedzielę handlową. 24 grudnia będzie wolny dla wszystkich pracowników, nie tylko dla handlowców, a klienci będą mogli zrobić zakupy w trzy niedziele w grudniu.
W 2024 r. liczba wizyt w tego typu obiektach spadła o 3,5 proc., co pokazuje, że Polacy nadal mocno trzymali się za kieszenie i ograniczali wydatki konsumpcyjne.
31 stycznia 2020 roku Zjednoczone Królestwo opuściło Unię Europejską. Dziś tylko 11 proc. poddanych Karola III uważa, że było warto.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas