Prześwietlamy struktury: Liderzy Parkietu II (mBank)

Indeks WIG20 jest jednym z najpopularniejszych aktywów, na których oparte są produkty strukturyzowane dostępne na polskim rynku. W 2009 r. był podstawą prawie co czwartej struktury. W tym roku jest podobnie

Publikacja: 24.03.2010 14:54

Prześwietlamy struktury: Liderzy Parkietu II (mBank)

Foto: Fotorzepa, Kuba Krzysiak kk Kuba Krzysiak

Dostępna w mBanku Lokata Strukturyzowana Liderzy Parkietu II jest produktem o rocznym horyzoncie czasowym i dość prostym schemacie działania. Inwestor nie gra tu na wzrost czy spadek indeksu, lecz na konkretną wartość kontraktów terminowych na indeks WIG20 na zakończenie inwestycji.

Dość nietypowym zjawiskiem jak na produkty mBanku jest fakt, że możliwe są do uzyskania dwa poziomy odsetek.

Jeśli 28 marca 2011 r. kurs zamknięcia czerwcowych kontraktów terminowych na indeks WIG20 będzie się znajdować w przedziale 2500-2900 pkt, to inwestor otrzyma odsetki w wysokości co najmniej 9 proc. (prognozowana wartość na dzień rozpoczęcia subskrypcji wynosiła 10,5 proc.).

Jeśli natomiast w dniu końcowego odczytu kontrakt na WIG20 znajdzie się w przedziale 2400-2500 pkt lub 2900-3000 pkt, wówczas zysk wyniesie jedynie 3 proc.

Oczywiście od tego należy odjąć podatek od zysków kapitałowych.

We wszystkich pozostałych wypadkach (poniżej 2400 pkt, powyżej 3000 pkt) inwestycja kończy się zwrotem zainwestowanych pieniędzy.

Opisywany produkt jest reedycją lokaty strukturyzowanej dostępnej w banku w lutym tego roku. Obecna subskrypcja różni się od poprzedniej tylko maksymalnym możliwym oprocentowaniem, które jest aż o 1,5 pkt proc. niższe, co bez wątpienia zniechęci część potencjalnych inwestorów.

Lokata dostępna jest dla klientów mBanku do 29 marca br., aby w nią zainwestować trzeba wyłożyć co najmniej tysiąc złotych.

[b]Michał Szeliski, analityk Structus.pl[/b]

Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień
Ekonomia
Złoty wiek dla ambitnych kobiet
Ekonomia
Rekordowy Kongres na przełomowe czasy
Ekonomia
Targi w Kielcach pokazały potęgę sektora rolnego