W skrócie - książki ekonomiczne

Aktualizacja: 08.12.2008 00:59 Publikacja: 08.12.2008 00:58

[srodtytul]Ryzyko operacyjne[/srodtytul]

Występowanie ryzyka operacyjnego w działalności banków wymaga opracowania metod, zasad i technik zarządzania nim. Pokazano m.in. istotę i rodzaje tego ryzyka, według regulacji nowej umowy kapitałowej oraz polskiego nadzoru bankowego.

„Zarządzanie ryzykiem operacyjnym w bankach”, Joanna Krasodomska, PWE

[srodtytul]Kompetencje a sukces[/srodtytul]

Od jakości kadr, czyli zasobów ludzkich, zależy wykorzystanie pozostałych zasobów w organizacji. Kapitał ludzki, którego wyznacznikiem są szeroko rozumiane kompetencje, decyduje o wartości rynkowej firmy.

”Kompetencje a sukces zarządzania organizacją”, pod redakcją Stanisława A. Witkowskiego, Tadeusza Listwana, Difin

[srodtytul]Jak przewidywać przyszłość[/srodtytul]

Jedną z kluczowych umiejętności menedżerów jest budowanie prognoz. Książka przedstawia prognozowanie od podstaw. Zawiera przykłady pokazujące możliwości interpretacji wyników, a także zestaw zadań do samodzielnego rozwiązywania.

—a.k.„Prognozowanie, teoria, przykłady, zadania”, Mieczysław Sobczyk, Placet

[srodtytul]Rynek książki w Polsce 2008[/srodtytul]

Łukasz Gołębiewski, Kuba Frołow, Biblioteka Analiz

Na rynku dostępne jest już jedenaste wydanie „Rynku książki w Polsce”. Po raz drugi publikacja ukazuje się w czterech tomach. Współautorem dwóch pierwszych, przez dziesięć lat będących autorską monografią Łukasza Gołębiewskiego, który od 1995 r. na łamach „Rzeczpospolitej” publikuje ranking największych polskich wydawnictw książkowych, jest Kuba Frołow, redaktor naczelny Biblioteki Analiz.

[srodtytul]Podstawy bankowości z zadaniami[/srodtytul]

Zbigniew Dobosiewicz, Katarzyna Marton-Gadoś, PWN

Jest to już piąte wydanie tej książki. Zawiera informacje o zmianach m.in. w dziedzinie kredytów, depozytów, nadzoru bankowego, związane w znacznej mierze ze zmianami ustawodawstwa, do jakich doszło w ciągu ostatnich lat.

[srodtytul]Nierównowaga finansów publicznych[/srodtytul]

Anna Moździerz, PWE

Autorka przedstawiła m.in. nierównowagę finansów publicznych w świetle wybranych teorii ekonomicznych, metody wyznaczania i determinanty nierównowagi strukturalnej w świecie i w Polsce, strukturalne czynniki nierównowagi w sferze realnej gospodarki oraz systemowe czynniki nierównowagi finansów publicznych.

[srodtytul]Zarządzanie finansami przedsiębiorstw[/srodtytul]

Maria Gorczyńska, Krystyna Znaniecka, SKwP COSZ

Książka pokazuje praktyczne możliwości finansowania działalności przedsiębiorstwa. Autorki przedstawiają zagadnienia dotyczące m.in. kształtowania struktury kapitałowej przy wykorzystaniu analiz kosztu kapitału własnego i obcego, wartości pieniądza w czasie, podejmowania decyzji krótko- i długoterminowych, bezpiecznych wartości kapitału obrotowego i płynności finansowej, planowania nakładów kapitałowych.

[srodtytul]Giełda. Podstawy inwestowania[/srodtytul]

Adam Zaremba, Helion

Zawiera wszystkie informacje konieczne, by postawić pierwsze kroki na rynku kapitałowym. Ten niezbędnik początkującego inwestora oferuje gotowe rady odnośnie tego, który dom maklerski wybrać i jak korzystać z dostępnego oprogramowania, zawiera też m.in. metody analizowania ryzyka oraz wyboru najbezpieczniejszej opcji.

[srodtytul]Ewolucja celów polityki gospodarczej. Rola zmian otoczenia[/srodtytul]

Anna Horodecka, PWN

Autorka analizuje cele polityki gospodarczej oraz przedstawia ich ewolucję w ujęciu historycznym; podkreśla znaczenie i wpływ zmian zachodzących w gospodarce i jej otoczeniu na kształtowanie polityki gospodarczej.

[srodtytul]Połączenia i podział jednostek gospodarczych w świetle polskich i międzynarodowych regulacji bilansowych[/srodtytul]

Marzena Remlein, SKwP COSZ

Książka zawiera rozwiązania odnoszące się do procesu łączenia i podziału jednostek gospodarczych na podstawie przepisów polskiego prawa bilansowego i rozwiązań Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej.

[srodtytul]Ryzyko operacyjne[/srodtytul]

Występowanie ryzyka operacyjnego w działalności banków wymaga opracowania metod, zasad i technik zarządzania nim. Pokazano m.in. istotę i rodzaje tego ryzyka, według regulacji nowej umowy kapitałowej oraz polskiego nadzoru bankowego.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień
Ekonomia
Złoty wiek dla ambitnych kobiet
Ekonomia
Rekordowy Kongres na przełomowe czasy
Ekonomia
Targi w Kielcach pokazały potęgę sektora rolnego