Od 10 do 12 października odbywać się będą się 12. Warszawskie Targi Sztuki organizowane przez dom aukcyjny Rempex (www.warszawskietargisztuki.pl). To jedyna okazja, by w jednym miejscu zapoznać się z ofertą 50 galerii i antykwariatów, w tym trzech firm zagranicznych. Targi tradycyjnie odbywają się w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego.
W ubiegłym roku poznańska galeria ForForm (www.forform.pl) zdobyła nagrodę za najciekawsze stoisko. W tym roku także starannie wyselekcjonowała ofertę.
ForForm specjalizuje się w sztuce użytkowej z lat 60. XX wieku. Zaprezentuje legendarną meblościankę Kowalskich (8 tys. zł). Projektanci Bogusława i Czesław Kowalscy w 1962 r. wygrali ogólnopolski konkurs na meble do małych mieszkań. Zdobycie kompletnego mebla nie było łatwe. Meblościanka, odręcznie sygnowana przez projektantkę, została poddana koniecznej konserwacji. W galerii była prezentowana na krótkiej wystawie w czerwcu. Jej zakupem były zainteresowane muzea, ale nie znalazły wolnych środków.
Limitowana seria krzeseł
Niespodzianką na targach będzie krzesło wykonane współcześnie według projektu z lat 60. Konkursowy projekt mebli Kowalskich zakładał wykonanie krzesła, jednak nie skierowano go do produkcji. ForForm specjalnie na Warszawskie Targi Sztuki zamówiła limitowany nakład dziesięciu krzeseł, które wykonała firma Nowy Model (www.nowymodel.org). Każde krzesło jest numerowane i sygnowane przez projektantkę. Na targach będą sprzedawane w promocji, ostateczna cena dopiero jest kalkulowana.
W codziennej sprzedaży ForForm ma wiele europejskich wzorów (meble, ceramika, sprzęt oświetleniowy), znanych z międzynarodowych podręczników najnowszej historii sztuki użytkowej. Polskie wzory się nie zachowały, dlatego są rzadkością w handlu. Wielu wzorów krajowej sztuki użytkowej nie mają w zbiorach nawet muzea narodowe. Uparty kolekcjoner wytropi te przedmioty na jarmarkach staroci, zwłaszcza ceramikę i szkło.