Siedem z dziesięciu najlepiej sprzedających się funduszy dla detalicznych klientów TFI w I kw. to portfele inwestujące w mniejszym lub większym stopniu w obligacje korporacyjne. Średnia stopa zwrotu tego typu strategii za minione 12 miesięcy to 2,8 proc. W przypadku lokat bankowych było to 1,4 proc.
Nazwa funduszowego bestsellera zarówno I kw. 2017 r., jak i całego 2016 r. – Investor Płynna Lokata – wiele mówi o tym, dlaczego tego typu strategie cieszą się powodzeniem (choć fundusz Investors należy akurat do grona gotówkowych i pieniężnych, a nie obligacji korporacyjnych). Zarządzający tym produktem Mikołaj Stępniewski, mówił niedawno w Parkiet TV, że jest to fundusz szczególnie popularny w bankowej sieci sprzedaży, gdzie jest oferowany jako rodzaj alternatywy dla lokat.
– Akurat nasze fundusze zamknięte obligacji korporacyjnych sprzedają się przede wszystkim za pośrednictwem ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (UFK) Open Life z jednorazową wpłatą – mówi „Rzeczpospolitej" Marek Mikuć, prezes Open Finance TFI. – Tym, co przyciąga do nich inwestorów, są historyczne stopy zwrotu – praktycznie od uruchomienia obu funduszy ich wyniki inwestycyjne są zdecydowanie wyższe niż oprocentowanie lokat – podkreśla.
Czy teraz, gdy – ze względu na wzrost inflacji – realne oprocentowanie depozytów zrobiło się ujemne, fundusze obligacji korporacyjnych będą przyciągać jeszcze więcej kapitału? – Nie jestem pewien, czy do klientów banków dociera, że realne oprocentowanie depozytów zrobiło się ujemne. Z naszych doświadczeń wynika, że tym, na co zwracają uwagę, są przede wszystkim wyniki nominalne – ocenia prezes Open Finance TFI.
Ale w zestawieniu top 10 jest niespodzianka – dwa fundusze inwestujące na GPW, co nie zdarza się często. To Arka Prestiż Akcji Polskich i Investor Zabezpieczenia Emerytalnego. Pierwszy lokuje większość aktywów w akcje polskie, drugi inwestuje zarówno w papiery udziałowe, jak i dłużne.