Ilu uczniów z Ukrainy jest w polskim systemie edukacji? Nowe dane

Od 1 września 2024 r. dzieci i młodzież będący obywatelami Ukrainy (w wieku 7-18 lat) i przebywający na terytorium Polski spełniają obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny oraz obowiązek nauki w polskich szkołach.

Publikacja: 11.10.2024 10:38

Przemyśl, 01.09.2022. Inauguracja roku szkolnego 2022/2023 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 i

Przemyśl, 01.09.2022. Inauguracja roku szkolnego 2022/2023 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Markiana Szaszkewicza w Przemyślu.

Foto: Darek Delmanowicz/PAP

Tekst powstał przy współpracy z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi SA

Długo czekaliśmy na szczegółowe informacje o tym, ilu uczniów z Ukrainy trafiło do szkół po zmianie przepisów. Przypomnijmy – od 1 września mieszkające w Polsce dzieci z Ukrainy zostały objęte obowiązkiem edukacji, a rodziny uchodźców mogą otrzymać świadczenia 800 plus i Dobry Start tylko pod warunkiem, że ich dzieci uczęszczają do polskiej szkoły.

Czytaj więcej

Obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy. Są ustalenia ministerstw edukacji obu państw

Ukraińscy uczniowie w Polsce. Nowych uczniów z Ukrainy jest nieco ponad 19 tysięcy

Nie sprawdziły się wcześniejsze szacunki. Liczono, że do polskiego systemu edukacyjnego trafi nawet 60-80 tysięcy „zagubionych” dzieci z Ukrainy, które pozostawały poza polskim (a często także ukraińskim) systemem nauczania.

Na posiedzeniu Komisji Edukacji i Nauki wiceminister Joanna Mucha przedstawiła posłom informację na temat uczniów będących obywatelami Ukrainy. Zgodnie z danymi pozyskanymi z Systemu Informacji Oświatowej (stan bazy na dzień 1.10.2024 r.), liczba wszystkich uczniów ukraińskich w polskim systemie oświaty wynosi 247 998, w tym:

  • 179 694 uczniów, którzy przybyli po 24 lutego 2022 r., z czego 19 323 uczniów-uchodźców, którzy zostali zarejestrowani w SIO po raz pierwszy od 01.09.2024 r.,
  • 68 304 pozostałych uczniów, którzy przebywali w RP przed wybuchem wojny w Ukrainie.

Od 1 września 2024 r. dzieci i młodzież będący obywatelami Ukrainy (w wieku 7-18 lat) i przebywający na terytorium Polski spełniają obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny oraz obowiązek nauki w polskich szkołach (są przyjmowane do publicznych szkół oraz obejmowane opieką i nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich).

Wyjątek stanowią uczniowie, którzy w roku szkolnym 2024/2025 pobierają naukę w ostatniej klasie szkoły funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, i którzy zamierzają przystąpić do ukraińskiego egzaminu maturalnego w 2025 r.

Wydłużono natomiast z 24 do 36 miesięcy okres dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego dla uczniów, którzy rozpoczęli tę naukę w latach szkolnych 2022/2023 i 2023/2024. Zajęcia prowadzone są indywidualnie lub w grupach liczących nie więcej niż 15 uczniów, w wymiarze nie niższym niż 4 godziny lekcyjne tygodniowo.

Czytaj więcej

Koniec nauki zdalnej Ukraińców. Pójdą do szkół z polskimi dziećmi

Pozostawiono uczniom decyzję w sprawie przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego w roku szkolnym 2024/2025 – egzamin ósmoklasisty dla uczniów będących obywatelami Ukrainy będzie przeprowadzany z matematyki i języka obcego nowożytnego.

Uczniowie z Ukrainy w Polsce. Asystent międzykulturowy

Od 1 września 2024 r. szkoły dostały możliwość zatrudnienia asystenta międzykulturowego, który udziela osobom niebędącym obywatelami polskimi pomocy w kontaktach ze środowiskiem szkolnym, a także współdziała z ich rodzicami oraz ze szkołą, rozpoznaje językowe i kulturowe trudności w procesie adaptacji, włączania i integracji w wielokulturowej społeczności szkolnej oraz współpracuje z rodziną i kadrą szkoły w zakresie profilaktyki i przeciwdziałania przemocy, wykluczenia i dyskryminacji.

Od kandydata do pracy w tym zawodzie wymaga się znajomości języka i kultury kraju pochodzenia ucznia, a w przypadku osoby niebędącej obywatelem polskim znajomości języka polskiego w stopniu komunikatywnym.

Zespół ministerialny zajmuje się uczniami z Ukrainy w Polsce

Zarządzeniem z dnia 4 września 2024 r. Minister Edukacji powołała Zespół do spraw Integracji Edukacyjnej Dzieci będących Obywatelami Ukrainy, który pełni rolę organu pomocniczego ministra. W składzie Zespołu znaleźli się przedstawiciele MEN, jednostek podległych i nadzorowanych, samorządów terytorialnych oraz organizacji pozarządowych i oświatowych.

Zadaniem zespołu jest przygotowanie propozycji rozwiązań w zakresie prowadzenia procesu integracji dzieci będących obywatelami Ukrainy oraz dzieci z doświadczeniem migracyjnym w polskim systemie oświaty.

Czytaj więcej

Trudno będzie policzyć uczniów z Ukrainy, którzy nie chodzą do żadnej szkoły

Tekst powstał przy współpracy z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi SA

Długo czekaliśmy na szczegółowe informacje o tym, ilu uczniów z Ukrainy trafiło do szkół po zmianie przepisów. Przypomnijmy – od 1 września mieszkające w Polsce dzieci z Ukrainy zostały objęte obowiązkiem edukacji, a rodziny uchodźców mogą otrzymać świadczenia 800 plus i Dobry Start tylko pod warunkiem, że ich dzieci uczęszczają do polskiej szkoły.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Nieruchomości
Ministerstwo Rozwoju przekazało ważną wiadomość ws. ogródków działkowych
Prawo w Polsce
Sąd ukarał Klaudię El Dursi za szalony rajd po autostradzie A2
Nieruchomości
Sąsiad buduje ogrodzenie i chce zwrotu połowy kosztów? Przepisy są jasne