Student prawa z Polski wśród 10 najlepszych na świecie

22-letni Mikołaj Wolanin - student prawa na Uniwersytecie Warszawskim i prawa kanonicznego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego - znalazł się wśród 10 finalistów Global Student Prize – dorocznej nagrody dla najlepszego studenta świata.

Publikacja: 04.09.2024 13:15

Mikołaj Wolanin

Mikołaj Wolanin

Foto: mwolanin.pl

mat

Jak przypomina "Forum Akademickie", Global Student Prize to konkurs, który – podobnie jak Global Teacher Prize – od trzech lat organizują wspólnie Varkey Foundation oraz Chegg.org. Może wziąć w nim udział każdy, kto ukończył 16 lat, jest studentem, także studiów niestacjonarnych lub uczestnikiem „programu szkoleniowego”. Nagroda przyznawana jest studentowi, którego osiągnięcia mają „realny wpływ na naukę, życie rówieśników i na społeczeństwo”. Na zwycięzcę czeka nagroda – 100 tys. dolarów.

Mikołaj Wolanin jedynym Europejczykiem w finale Global Student Prize

W tym roku do konkursu nadesłano ponad 11 tys. zgłoszeń z ponad 170 państw. Spośród nich w lipcu wybrano 50 pretendentów do nagrody. Znalazło się na niej troje Polaków: Martyna Łuszczek, Marcelina Maciąg i Mikołaj Wolanin. W środę opublikowano nazwiska 10 finalistów.

Jedynym Europejczykiem w tym gronie jest Mikołaj Wolanin. To urodzony w 2002 roku w Poznaniu student prawa na Uniwersytecie Warszawskim i prawa kanonicznego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Za co doceniony został Mikołaj Wolanin?

Wolanin został doceniony za swoją działalność w Fundacji na rzecz Praw Ucznia, którą założył pięć lat temu, gdy był jeszcze uczniem liceum (otrzymał na to zgodę sądu rodzinnego). Co roku Fundacja otrzymuje setki próśb o pomoc prawną od uczniów z całej Polski, a także organizuje wydarzenia, podczas których uczniowie mogą osobiście uzyskać porady prawne. Fundacja organizuje również Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy o Prawach Ucznia. W ostatniej edycji wzięło udział ponad 700 uczniów.

Swój pierwszy artykuł napisał w I klasie liceum – został opublikowany w czasopiśmie prawniczym „Palestra”. Łącznie ma w swoim dorobku 14 publikacji naukowych, w tym 2 monografie, a także ponad 30 referatów konferencyjnych, z czego 12 międzynarodowych.

Mikołaj Wolanin regularnie występuje też jako ekspert w dziedzinie praw ucznia. Niedawno jego artykuł został opublikowany na łamach „Rzeczpospolitej” ("Lekcje religii w szkołach. Czy minister potrzebuje zgody biskupów do wydania rozporządzenia?").

Zwycięzca Global Student Prize ma zostać ogłoszony jeszcze w tym miesiącu w Nowym Jorku w tygodniu, w którym na dorocznej sesji zbierze się Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Czytaj więcej

Lekcje religii w szkołach. Czy minister potrzebuje zgody biskupów do wydania rozporządzenia?
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?