Szkoła zabroniła uczniom wychodzenia z domu po godzinie 22.00

Zakaz przebywania uczniów poza domem bez opieki rodziców po godzinie 22.00 - taki zapis statutu Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pępowie (woj. wielkopolskie) został uznały za statutowy absurd 2023 roku.

Publikacja: 01.02.2024 10:29

Szkoła zabroniła uczniom wychodzenia z domu po godzinie 22.00

Foto: Adobe Stock

mat

Plebiscyt na „Statutowy Absurd Roku” już po raz trzeci przeprowadziło wśród internautów Stowarzyszenie Umarłych Statutów, które bada statuty polskich szkół i wychwytuje nieprawidłowości.

Dwa lata temu pierwsze miejsce zajął nakaz zachowania celibatu, obowiązujący wszystkich uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie, przed rokiem – kary za składanie skarg do dyrektora w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Kaliszu.

Wybrano statutowy absurd 2023 roku

W tym roku niechlubny tytuł przypadł Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pępowie, której statut zabrania uczniom "przebywać po godzinie 22:00 poza domem, w miejscach publicznych, bez opieki rodziców”.

Stowarzyszenie Umarłych Statutów wskazuje, że statut szkoły nie może wprowadzać pozaszkolnych ograniczeń w zakresie korzystania z praw i wolności, w tym do swobody poruszania się – stanowi to bowiem naruszenie art. 31 ust. 3 Konstytucji RP, zgodnie z którym takie ograniczenia mogą być ustanawiane tylko w ustawie i pod konkretnymi warunkami. Statutowe ograniczenia dotyczące czasu wolnego uczniów mogą również naruszać art. 47 Konstytucji RP, który stanowi, że każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego i rodzinnego oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.

Jak czytamy na profilu stowarzyszenia, o ile oczywistością jest, że najmłodsze dzieci faktycznie nie powinny przebywać poza domem w godzinach nocnych, bez opieki osoby dorosłej, to jednak opiekunami nie zawsze muszą być rodzice. Mogą to być np. dziadkowie, rodzeństwo, kuzynostwo, niania, a nawet starsi koledzy – jeżeli rodzice powierzyli dziecko pod opiekę właśnie im. Miejscem publicznym może być zaś np. teatr, kino, sala koncertowa. „Brak jest jakiegokolwiek uzasadnienia dla ograniczenia wyjścia ucznia do teatru, na spektakl po godzinie 22:00, gdy znajduje się tam za zgodą rodzica, albo na spacer po parku, gdy jest pod opieką starszego brata lub siostry” - podkreślono.

Czytaj więcej

Zakaz noszenia spodni przez dziewczynki, czyli absurdy w szkolnych statutach

W finale tegorocznego plebiscytu znalazł się też zapis ze statutu XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki, mówiący, iż "każde publiczne wystąpienie, publikacja medialna lub internetowa ucznia powinna być chlubna dla szkoły o charakterze katolickim. Udział we wszelkiego typu pokazach ciała, konkursach, prezentacjach i przedstawieniach, a także udostępnianie własnego wizerunku w przedsięwzięciach niezgodnych z duchem szkoły katolickiej daje podstawę do obniżenia oceny zachowania i wyciągnięcia odpowiednich konsekwencji, zgodnie ze Statutem szkoły”.

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?