Porażka Joe Bidena w debacie z Donaldem Trumpem. Aluzyjny wpis Sikorskiego

Radosław Sikorski, szef polskiego MSZ, zamieścił w serwisie X wpis w języku angielskim, dotyczący sukcesji w Cesarstwie Rzymskim. "Politico" doszukuje się w nim aluzji do debaty kandydatów na prezydenta w USA.

Publikacja: 28.06.2024 12:39

Radosław Sikorski

Radosław Sikorski

Foto: PAP/Szymon Pulcyn

arb

Joe Biden zdecydowanie przegrał pierwszą przed tegorocznymi wyborami prezydenckimi debatę z Donaldem Trumpem. Z sondażu, przeprowadzonego po debacie przez CNN wynika, że 67 proc. zarejestrowanych, oglądających debatę wyborców wskazało Trumpa jako zwycięzcę debaty.

Joe Biden przegrywa debatę z Donaldem Trumpem. Radosław Sikorski przypomina historię Marka Aureliusza

Biden mówił cichym, zachrypniętym głosem (w trakcie debaty ujawniono, że przeszedł przeziębienie), niektóre jego wypowiedzi były niespójne lub niewyraźne. Zwracano też uwagę na to, że nie patrzył na swojego rozmówcę.

Amerykański serwis „Politico” napisał, że Biden wypadł w debacie tak źle, iż stratedzy polityczni związani z Partią Demokratyczną zaczęli odbierać telefony z prośbą o znalezienie innego kandydata na prezydenta.

Wybory prezydenckie odbędą się w USA 5 listopada. Biden wygrał prawybory w Partii Demokratycznej, ale nie otrzymał jeszcze formalnej nominacji swojej partii na kandydata w wyborach prezydenckich.

Sikorski we wpisie umieszczonym w serwisie X w piątek rano napisał, że „Marek Aureliusz był wielkim cesarzem, ale zepsuł swoją sukcesję przekazując pałeczkę nieudolnemu synowi, Kommodusowi (temu z „Gladiatora”) (chodzi o film z Russelem Crowe w roli głównej — red.). Jego katastrofalne rządy rozpoczęły upadek Rzymu. Jest ważne, by poradzić sobie ze swoją podróżą w stronę zachodu słońca". Te ostatnie słowa można byłoby zinterpretować jako nawiązanie do zaawansowanego wieku Joe Bidena (ma 81 lat, jest najstarszym w historii USA kandydatem na prezydenta).

O tym, że panowanie Marka Aureliusza zakończyło złotą erę imperium rzymskiego pisał historyk rzymski, Kasjusz Dion. Jego zdaniem koniec rządów Marka Aureliusza był momentem przekształcenia się imperium rzymskiego ze "złotego królestwa w królestwo żelaza i rdzy".

„Politico” przypomina Radosławowi Sikorskiemu wpis o Nord Stream

„Politico” wiąże wpis z debatą prezydencką w USA i przypomina, że obecny szef MSZ — jeszcze jako europoseł - we wrześniu 2022 roku we wpisie w serwisie X umieścił już kontrowersyjny wpis dotyczący polityki międzynarodowej, gdy we wrześniu 2022 roku umieścił w sieci zdjęcie ilustrujące uszkodzenie gazociągu Nord Stream z napisem „Dziękuję, USA” (po angielsku). Ostatecznie — po krytyce jaka na niego spadła — usunął ten wpis. Sugestie, że to Amerykanie dokonali sabotażu Nord Stream podchwyciła wówczas rosyjska propaganda.

W obecnym wpisie nie ma jednak żadnej wyraźnej sugestii, że dotyczy ona debaty Trump-Biden czy nawet, że dotyczy współczesnej polityki.

Dyplomacja
Reuters łączy wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce z rzezią wołyńską
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Dyplomacja
Król Karol III przyjedzie do Polski. Pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau