Korea Północna zarzuca USA zwiększenie "atomowego zagrożenia". I grozi

Rzecznik Ministerstwa Obrony Korei Północnej oskarżył USA o zwiększenie "atomowego zagrożenia" w rejonie Półwyspu Koreańskiego.

Publikacja: 04.10.2023 05:05

Kim Dzong Un

Kim Dzong Un

Foto: AFP

arb

Za źródło rosnącego "zagrożenia atomowego" Pjongjang uznaje zarówno wspólne, amerykańsko-południowokoreańskie ćwiczenia wojskowe, jak i wysłanie w rejon Półwyspu Koreańskiego amerykańskiego okrętu z napędem atomowym.

Korea Północna zapowiada "przytłaczającą strategię" w odpowiedzi na działania USA

W lipcu, po raz pierwszy od sześciu lat, USA wysłały do Korei Południowej okręt atomowy, zdolny przenosić do 150 pocisków Tomahawk.

Czytaj więcej

USA wysłały jeden z największych na świecie okrętów atomowych do Korei Płd.

W oświadczeniu rzecznika resortu obrony Korei Północnej pojawia się też krytyka pod adresem USA za uznanie Korei Północnej "trwałym zagrożeniem" - informuje północnokoreańska agencja KCNA.

USA uznały Koreę Północna za trwałe zagrożenie w związku z rozwojem potencjału jeśli chodzi o broń masowego rażenia

Rzecznik Ministerstwa Obrony Korei Północnej zapowiada też, że Korea Północna przeciwstawi się strategii wojskowej USA własną "najbardziej przytłaczającą i długotrwałą strategię”. Rzecznik przywołał przy tym ostatnią nowelizację konstytucji kraju, która wprowadziła do ustawy zasadniczej zapisy o polityce w zakresie sił nuklearnych. Kim Dzong Un, przywódca Korei Północnej, zapowiedział równocześnie przyspieszenie produkcji broni atomowej w ramach strategii odstraszania USA.

Korea Południowa ostrzega: Izolacja Korei Północnej się pogłębi

Tymczasem Ministerstwo Obrony Korei Południowej podkreśliło, że działania władz w Pjongjangu doprowadzą jedynie do "dalszej izolacji" Korei Północnej na arenie międzynarodowej, co uczyni cierpienie Koreańczyków z Północy jeszcze większym.

Seul ostrzega też, że jakiekolwiek użycie broni atomowej przez Koreę Północną doprowadzi do końca reżimu w Pjongjangu.

Departament Stanu USA w odtajnionej wersji swojej "Strategii w zakresie zwalczania broni masowego rażenia" określił Koreę Północną i Iran jako "trwałe zagrożenie" w związku z "rozwojem potencjału" jeśli chodzi o broń masowego rażenia.

Dyplomacja
Radosław Sikorski odpowiada na propozycję Wołodymyra Zełenskiego. "To się nie wydarzy"
Dyplomacja
Kto z USA uda się na rozmowy pokojowe ws. Ukrainy? Ujawniono szczegóły
Dyplomacja
Negocjacje ws. wojny na Ukrainie? Wysłannik USA: Przy stole nie będzie Europy
Dyplomacja
Zełenski wzywa w Monachium do budowania „sił zbrojnych Europy”
Dyplomacja
Węgry zablokowały otwarcie negocjacji Ukrainy z UE. Stawiają dodatkowy warunek