Rosja przygotowała odpowiedź dla USA i NATO. Ma 10 stron

Rosyjski MSZ przygotował odpowiedź na reakcję USA i NATO ws. rosyjskich żądań dotyczących gwarancji bezpieczeństwa, których domaga się Rosja - poinformował szef rosyjskiej dyplomacji, Siergiej Ławrow.

Publikacja: 14.02.2022 14:13

Siergiej Ławrow, szef MSZ Rosji

Siergiej Ławrow, szef MSZ Rosji

Foto: AFP

arb

- (Odpowiedź) jest zawarta na 10 stronach - powiedział Ławrow w czasie spotkania z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem.

Ławrow podkreślił, że odpowiedzi, jakie Rosja uzyskała od USA i NATO ws. zasady niepodzielności bezpieczeństwa "były niesatysfakcjonujące". Dodał, że Moskwa będzie dążyć do otrzymania konkretnej odpowiedzi od każdego państwa UE i NATO.

- Żaden z moich kolegów ministrów (spraw zagranicznych) nie odpowiedział na moje pismo, skierowane bezpośrednio do nich. Otrzymaliśmy dwa pisma: jedno od (Jensa) Stoltenberga (sekretarza generalnego NATO - red.), drugie od (Josepa) Borrella (szefa unijnej dyplomacji - red.), które głoszą: "nie martwcie się, musimy kontynuować dialog, najważniejszą rzeczą jest zapewnienie deeskalacji wokół Ukrainy" - relacjonował szef MSZ Rosji.

Czytaj więcej

Reuters: Ukraińscy weterani z Polski wrócą walczyć, jeśli Rosja zaatakuje

Ławrow dodał, że Rosja "nie jest gotowa na niekończący się dialog z USA i NATO ws. kluczowych kwestii związanych z bezpieczeństwem, ale "jest szansa na osiągnięcie porozumienia".

- Powiedzieliśmy już więcej niż jeden raz, że ostrzegamy, iż niekończące się rozmowy w (tych) kwestiach, muszą znaleźć finał dziś, ale wciąż, jako szef MSZ, muszę powiedzieć, że zawsze jest szansa - stwierdził. 

Żaden z moich kolegów ministrów (spraw zagranicznych) nie odpowiedział na moje pismo

Siergiej Ławrow, szef MSZ Rosji

Rosja domaga się od USA i Zachodu m.in. gwarancji, że NATO nie będzie rozszerzać się na wschód, co w szczególności oznaczałoby, że członkiem NATO nigdy nie zostanie Ukraina.

Moskwa chce też, aby NATO wycofało swoich żołnierzy i systemy uzbrojenia z krajów, które przystąpiły do Sojuszu po 1997 roku. Dotyczyłoby to m.in. Polski.

Zachód odrzuca możliwość przyjęcia tych warunków.

Dyplomacja
Andrzej Duda po spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim. Polski prezydent wierzy w Ukrainę w NATO
Dyplomacja
Reuters łączy wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce z rzezią wołyńską
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego