Kraje UE wydają na obronność najwięcej od 2006 roku, ale każde z osobna

26 państw Unii Europejskiej wydało na obronność w 2020 roku blisko 200 mld euro, najwięcej od 2006 roku, gdy Europejska Agencja Obrony (EDA) zaczęła opracowywać tego typu zestawienia - wynika z raportu Agencji.

Publikacja: 06.12.2021 12:52

Hiszpańscy żołnierze w czasie ćwiczeń

Hiszpańscy żołnierze w czasie ćwiczeń

Foto: materiały prasowe NATO

arb

Wzrostowi wydatków na obronność państw UE towarzyszy jednak spadek inwestycji ponadnarodowych w zakresie obronności w ramach UE - wynika z raportu EDA.

Agencja podaje, że wydatki 26 państw Unii Europejskiej (z wyjątkiem Danii, która nie uczestniczy w unijnych projektach z zakresu obronności) wyniosły w 2020 roku 198 mld dolarów, o 5 proc. więcej niż w 2019 roku. Wydatki te stanowiły łącznie ok. 1,5 proc. zsumowanego PKB tych państw UE.

Europejska Agencja Obrony zauważa jednocześnie spadek wydatków na ponadnarodowe projekty z zakresu obronności, pomimo paktu zawartego w 2017 roku, który przewidywał łączenie zasobów i zakończenie z rywalizacją między branżami zbrojeniowymi poszczególnych państw.

Czytaj więcej

USA przekonały sojuszników w Europie, że Rosja może zaatakować Ukrainę

Dyrektor generalny EDA, Jiri Sedivy przyznaje, że "trend spadkowy we wspólnych, europejskich wydatkach" na obronność jest niepokojący. W porównaniu do 2019 roku wydatki te spadły o 13 proc., do 4,1 mld euro. Tylko dwa razy od 2006 roku wydatki na takie projekty 26 państw UE były niższe.

Kupując sprzęt wojskowy w 2020 roku państwa członkowskie UE zawierały co do zasady umowy samodzielnie, nie wywiązując się ze zobowiązań z 2017 roku, przewidujących, że jedna trzecia takich zakupów powinna dotyczyć projektów realizowanych wspólnie z innymi krajami członkowskimi.

4,1 mld

Tyle z 199 mld wydanytch przez 26 państwa UE na obronność przeznaczono na realizację wspólnych, ponadnarodowych projektów

Dyplomacja
Widmo regionalnej wojny nad Afryką. Jest reakcja Rady Bezpieczeństwa ONZ
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Dyplomacja
USA jednak nie nałożą ceł na Kolumbię. Jest porozumienie
Dyplomacja
Mark Rutte mówi w Davos: Donald Trump ma rację, problemem jest Europa
Dyplomacja
Sekretarz stanu USA jedzie do Panamy. Będą rozmowy o Kanale Panamskim
Materiał Promocyjny
7 powodów, dla których warto przejść na Małą Księgowość
Dyplomacja
Ameryka-Chiny: bój o sztuczną inteligencję
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku