Sekretarz stanu USA jedzie do Panamy. Będą rozmowy o Kanale Panamskim

Marco Rubio, nowy sekretarz stanu USA, uda się z pierwszą wizytą zagraniczną do krajów Ameryki Łacińskiej - m.in. do Panamy - informuje „Politico”.

Publikacja: 23.01.2025 05:34

Marco Rubio

Marco Rubio

Foto: REUTERS/Elizabeth Frantz

arb

Do wizyty w Panamie dojdzie po tym, jak prezydent USA Donald Trump w inauguracyjnym przemówieniu zapowiedział odzyskanie przez Stany Zjednoczone kontroli nad Kanałem Panamskim. Pierwsza podróż zagraniczna Rubio ma rozpocząć się w przyszłym tygodniu.

Marco Rubio z pierwszą zagraniczną wizytą w Ameryce Łacińskiej. USA „nie będą ignorować regionu, w którym żyją”

Oprócz Panamy Rubio ma odwiedzić też Gwatemalę, Salwador i Kostarykę oraz Dominikanę - informuje „Politico”. Informacja ma charakter nieoficjalny, a plany podróży Rubio mogą się jeszcze zmienić - zaznaczają informatorzy portalu, którzy proszą o zachowanie anonimowości.

Czytaj więcej

Donald Trump: Uratował mnie Bóg, abym uczynił Amerykę znów wielką

W środę wieczorem rzeczniczka Departamentu Stanu Tammy Bruce potwierdziła, że Rubio planuje wizytę w krajach Ameryki Łacińskiej. Dodała, że nowy sekretarz stanu zamierza uczynić priorytetem działania na półkuli zachodniej, ponieważ „jest to półkula, na której Amerykanie żyją”.

- Nie będziemy nadal ignorować tego regionu, jak inne administracje – podkreśliła Bruce. - Stosunki z naszymi sąsiadami są istotnym elementem rozwiązywania problemów związanych z imigracją, łańcuchami dostaw i tempem wzrostu gospodarczego, które są kluczowe w podejściu sekretarza Rubio do polityki zagranicznej, skupionym na uczynieniu Ameryki silnej, zamożnej i bezpiecznej – zaznaczyła.

Kanał Panamski należy do Panamy i będzie należał do Panamy

José Raúl Mulino, prezydent Panamy

Marco Rubio będzie rozmawiał o Kanale Panamskim i walce z nielegalną imigracją

Rubio w czasie podróży ma rozmawiać o co najmniej dwóch kwestiach ważnych dla agendy Donalda Trumpa w polityce zagranicznej – ograniczeniu napływu do kraju nielegalnych imigrantów przez południową granicę USA oraz odzyskaniu kontroli przez USA nad Kanałem Panamskim. Trump kilka razy mówił, że kontrola nad tym zbudowanym przez Stany Zjednoczone kanałem, który został przekazany Panamie przez administrację Jimmy'ego Cartera, jest istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa USA.

Kanał Panamski

Kanał Panamski

Foto: PAP

Władze Panamy odrzucają możliwość oddania Kanału Panamskiego Stanom Zjednoczonym. - Kanał Panamski należy do Panamy i będzie należał do Panamy – oświadczył na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos prezydent tego kraju José Raúl Mulino. - Kanał Panamski to nie jest (...) prezent od Stanów Zjednoczonych - dodał.

Pozostałe kraje regionu, które Rubio ma odwiedzić - m.in. Gwatemala i Salwador – leżą na szlaku, którym imigranci z Ameryki Łacińskiej próbują dotrzeć do USA przez południową granicę tego kraju z Meksykiem.

W jednej z pierwszych notatek skierowanych do pracowników Departamentu Stanu Marco Rubio nazwał migrację do USA „jednym z najistotniejszych problemów naszych czasów”. Zapowiedział też, że za jego kadencji Departament Stanu będzie współpracował z państwami zachodniej półkuli, aby ograniczyć napływ nielegalnych imigrantów do USA i porozumieć się w sprawie powrotu nielegalnych imigrantów, którzy są już w USA, do ich macierzystych krajów. 

Dyplomacja
Emmanuel Macron chce uratować Ukrainę
Dyplomacja
Spotkanie Duda-Trump. Biały Dom: "Potwierdziło nasz bliski sojusz"
Dyplomacja
USA zaniechają ścigania Rosji za zbrodnie wojenne? Chcą powrotu Moskwy do "cywilizowanego świata"
Dyplomacja
Spełni się marzenie Putina? Kreml i Biały Dom dementują
Dyplomacja
Trump o udziale Zełenskiego w negocjacjach: Nie sądzę, aby był bardzo ważny