Rząd ogłosił letnie odmrożenie

Osoby zaszczepione wejdą do kin, teatrów, hoteli i kościołów swobodnie. Dla niezaszczepionych są limity.

Publikacja: 10.06.2021 18:54

Konferencja nt. obostrzeń w ramach walki z COVID-19

Konferencja nt. obostrzeń w ramach walki z COVID-19

Foto: fot. Krystian Maj/KPRM

Malejąca liczba zakażeń (resort zdrowia poinformował w czwartek o 382 nowych zakażeniach) i coraz większa liczba osób zaszczepionych doprowadziły do sytuacji, gdy w czasie wakacji będzie obowiązywał duży luz. Bo limity obowiązywać będą w zasadzie tylko osoby niezaszczepione.

Pierwsze zmiany reguł zaczną obowiązywać już od 13 czerwca. Będzie to możliwość sprzedaży oraz spożywania jedzenia i picia w kinach, teatrach, instytucjach kultury i miejscach rozrywki. W najbliższych dniach na Stadionie Narodowym zostanie uruchomiona Strefa Kibica.

Zwiększy się także liczba osób w kościołach. Już od najbliższej niedzieli w miejscach kultu będzie mogło być zajętych 50 proc. miejsc. – Jest to dostosowanie przepisów dotyczących kościołów do reguł obowiązujących już w innych miejscach – tłumaczył podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Większe rozluźnienia sanitarnych obostrzeń planowane są od 26 czerwca. Od tego dnia w świątyniach będzie mogło być zajętych 75 proc. miejsc. Ruszą także dyskoteki z limitem 150 osób w lokalach. Taki sam limit będzie obowiązywał podczas imprez organizowanych na świeżym powietrzu oraz podczas zgromadzeń.

Hotele w okresie wakacji będą mogły być zajęte w 75 proc. Limit ten nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci do 12. roku życia. – Do tego limitu nie zalicza się osób zaszczepionych, co oznacza, że w praktyce wszystkie pokoje będą mogły być zajęte przez osoby, które się zaszczepiły – zwracał uwagę podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Tę samą regułę – 75 proc. obłożenia, ale bez wliczenia do tego osób zaszczepionych – zastosowano także w przypadku kin, teatrów, wesołych miasteczek i restauracji. Widownia na obiektach sportowych to maksymalnie 50 proc. obłożenia.

Najdalej idącą zmianą jest zniesienie limitów pasażerów w transporcie publicznym. Zajęte może być 100 proc. miejsc, z zastrzeżeniem, że wszyscy podróżni muszą posiadać maseczki zasłaniające usta i nos.

– Widać, że rząd daje ludziom wolną rękę, przechodzi z systemu, w którym funkcjonują osoby zaszczepione, ozdrowieńcy i osoby wrażliwe, na taki, w którym są zaszczepieni i ozdrowieńcy. Mówiąc wprost – albo ktoś decyduje się na szczepienie, albo nabywa odporność poprzez przechorowanie – komentuje prof. Włodzimierz Gut, wirusolog. Jak dodaje, przy takim obłożeniu trudno będzie zachować dystans społeczny, ale osoby, które przyjęły szczepionkę, będą bezpieczne. – Pozostali wejdą na własne ryzyko – podsumowuje ekspert.

Diagnostyka i terapie
Jakie skutki uboczne powoduje Ozempic?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Diagnostyka i terapie
Onkolog: Chorzy na raka mogą już żyć latami
Diagnostyka i terapie
Katarzyna Kacperczyk: Pacjent to nie tylko leki i terapie
Diagnostyka i terapie
Konkurencyjność ma służyć pacjentom
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Diagnostyka i terapie
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku