Kolęda – to popularnie w Polsce określenie wizyty duszpasterskiej proboszcza lub księdza w domach parafian. Jest praktykowana od wieków i odbywa się w okresie Bożego Narodzenia - przed świętami lub po nich.
Do tych odwiedzin parafian, kapłan, przez przyjęcie urzędu posługiwania duszpasterskiego, jest zobowiązany na mocy Kodeksu Prawa Kanonicznego. „Proboszcz winien nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygować – przypomina parafia św. Augustyna na warszawskich Nowolipkach.
W tym roku z powodu pandemii księża nie wszędzie odwiedzą swoich parafian. Jako pierwsza o rezygnacji z tej formy kontaktu poinformowała katowicka kuria. - Na chwilę obecną trudno sobie wyobrazić organizację w parafiach odwiedzin kolędowych w tradycyjnej formie, „od domu do domu”. Zarówno duszpasterze, jak i wierni – będąc częścią społeczeństwa – są współodpowiedzialni za to dobre wspólne jakim jest zdrowie publiczne oraz za właściwe przestrzeganie obowiązujących norm sanitarnych – mówi ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego.
Przypomina, że duchowni nie mogą zapominać, że w wielu mieszkańców parafii to osoby z grup ryzyka zakażenia: starsze i chore. - Pomyślmy też o dzieciach szkolnych. Swoje schorzenia ma też część duszpasterzy. Odwiedziny kolędowe w dotychczasowej formie zwiększają ryzyko zakażenia czy kwarantanny zarówno osób duchowych, jak i parafian –mówi ks. Chromy.