Zdaniem Ifo, tegorocznym czynnikiem wzrostu będzie działalność przetwórcza, bo sektory związane z konsumpcją odczuwają nadal dużą inflację i ich działalność maleje. W 2024 r. nastąpi zdecydowana poprawa, gospodarka osiągnie wzrost o 1,7 proc.
Czytaj więcej
Niemiecka koalicja rządowa prawdopodobnie zrezygnuje z dotacji szkodliwych dla klimatu. Wszystko po to by wprowadzić maksymalne oszczędności budżetowe.
- Po kolejnym spadku o 0,2 proc. w I kwartale gospodarka będzie poprawiać się w ciągu tego roku. Wzrost plac realnych, który pojawi się najpóźniej w połowie roku będzie czynnikiem wspierającym działalność gospodarczą — przewiduje Timo Wollmershäuser z działu badawczego Ifo. Sprzyjającymi czynnikami będą też wyraźnie wyższe zarobki uzgodnione w układach zbiorowych i stopniowo malejąca inflacja. Osiągnęła już szczyt, spodziewany średni wzrost o 6,2 proc. w całym 2023 r. będzie mniejszy od poziomu z ubiegłego roku. W 2024 r. ceny wrócą do normalnego poziomu, a inflacja zmaleje do 2,2 proc. — ocenia Wpłyną na to malejące ceny energii i stopniowa poprawa w łańcuchach dostaw do produkcji.
Słabe tempo wzrostu gospodarki zwolni poprawę na rynku zatrudnienia. Wzrost liczby bezrobotnych o prawie 50 tys. wynika głownie z przyjęcia obywatelu Ukrainy, którzy będą stopniowo wchodzić na ten rynek w przewidywanym okresie do 2024 r. Na początku przyszłego roku bezrobocie powinno więc zmaleć do 5,1 proc. z 5,4 proc. w tym roku i 5,3 proc. w 2022 r.
Czytaj więcej
Dobrze zaczął się rok dla niemieckiego handlu zagranicznego. Eksport w styczniu zwiększył się o 2,1 proc. wobec grudnia, a import zmalał o 3,4 proc.