Reklama
Rozwiń

Słabe prognozy dla gospodarki Niemiec w 2023 r.

Instytut badania koniunktury Ifo z Monachium przewiduje dla tego roku podobnie, co w ubiegłym: spadek o 0,1 proc. Podobna placówka z Kilonii IfW zakłada najwyżej wzrost o 0,5 proc. w wyniku uporczywie dużej inflacji.

Publikacja: 15.03.2023 18:11

Słabe prognozy dla gospodarki Niemiec w 2023 r.

Foto: Bloomberg

Zdaniem Ifo, tegorocznym czynnikiem wzrostu będzie działalność przetwórcza, bo sektory związane z konsumpcją odczuwają nadal dużą inflację i ich działalność maleje. W 2024 r. nastąpi zdecydowana poprawa, gospodarka osiągnie wzrost o 1,7 proc.

Czytaj więcej

Niemcy powinni zrezygnować z dotacji na benzynę i diesla. Dla dobra budżetu

- Po kolejnym spadku o 0,2 proc. w I kwartale gospodarka będzie poprawiać się w ciągu tego roku. Wzrost plac realnych, który pojawi się najpóźniej w połowie roku będzie czynnikiem wspierającym działalność gospodarczą — przewiduje Timo Wollmershäuser z działu badawczego Ifo. Sprzyjającymi czynnikami będą też wyraźnie wyższe zarobki uzgodnione w układach zbiorowych i stopniowo malejąca inflacja. Osiągnęła już szczyt, spodziewany średni wzrost o 6,2 proc. w całym 2023 r. będzie mniejszy od poziomu z ubiegłego roku. W 2024 r. ceny wrócą do normalnego poziomu, a inflacja zmaleje do 2,2 proc. — ocenia Wpłyną na to malejące ceny energii i stopniowa poprawa w łańcuchach dostaw do produkcji.

Słabe tempo wzrostu gospodarki zwolni poprawę na rynku zatrudnienia. Wzrost liczby bezrobotnych o prawie 50 tys. wynika głownie z przyjęcia obywatelu Ukrainy, którzy będą stopniowo wchodzić na ten rynek w przewidywanym okresie do 2024 r. Na początku przyszłego roku bezrobocie powinno więc zmaleć do 5,1 proc. z 5,4 proc. w tym roku i 5,3 proc. w 2022 r.

Czytaj więcej

Rośnie eksport z Niemiec, a maleje import

W budżecie federalnym wystąpi deficyt 1,3 proc., w tym roku i 0,3 proc. w następnym — zakłada Ifo. Będzie znacznie mniejszy od przewidywań z grudnia. Szczególnie zmalały rządowe wydatki z budżetu przewidziane na wyhamowanie wzrostu cen energii — szacujemy, że o dobre 35 mld euro — bo hurtowe ceny elektryczności i gazu były mniejsze od zakładanych. Bilans na rachunku bieżącym zwiększy się znów do 5,9 proc. PKB w 2024 r., po okresowym spadku do 3,8 proc. w ubiegłym roku na skutek dużego wzrostu cen w imporcie — podsumował Ifo.

Pokrewna placówka badawcza z Kilonii nie spodziewa się też dużej poprawy w tym roku z powodu stałego spadku siły nabywczej konsumentów na skutek uporczywej inflacji. Badacze z IfW poprawili swą prognozę wzrostu z 0,3 do 0,5 proc. (rząd federalny zakłada 0,2 proc.), a dla 2024 r. z 1,3 do 1,4 proc. „Niemiecka gospodarka wychodzi z trudem z kryzysu energetycznego. Gospodarcze konsekwencje wojny w Ukrainie opóźniły jej wyjście z pandemii i odczuwalnie obniżyły poziom PKB” — stwierdzili w wiosennym raporcie.

Czytaj więcej

Niemiecka gospodarka straciła impet. Słabe dane

Inflacja konsumencka wyniesie ich zdaniem 5,4 proc. w tym roku i zmaleje do 2,1 proc. w 2024 r. „Wysoka inflacja ogranicza dochody gospodarstw domowych i prowadzi do zmniejszenia wydatków na cele konsumpcyjne w tym roku” — stwierdził IfW.

Dane gospodarcze
Najwyższy wzrost podaży pieniądza od trzech lat. Nowe dane NBP
Dane gospodarcze
Minister finansów Andrzej Domański: Gospodarka przyspiesza
Dane gospodarcze
Sprzedaż detaliczna zaskoczyła. Takich danych nikt się nie spodziewał
Dane gospodarcze
Cudów tym razem nie było. Z polskiego przemysłu powiało lekkim chłodem
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Dane gospodarcze
Przemysł gorzej od prognoz. Miesiąc temu Tusk triumfował, teraz nie ma powodów
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku