Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) podaje, że PKB był o 0,2 pkt. proc. niższy niż podawano w pierwszym komunikacie z 30 stycznia 2023 r. Niemiecka gospodarka wyraźnie straciła impet pod koniec roku. Produkt krajowy brutto wzrósł w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku (+0,8 proc., +0,1 proc. i +0,5 proc.) pomimo trudnych warunków ramowych w światowej gospodarce. Dla całego roku 2022 najnowsze obliczenia potwierdziły wzrost rok do roku o 1,8 proc. (skorygowany kalendarzowo: +1,9 proc.).
Utrzymujący się duży wzrost cen i trwający kryzys energetyczny miały pod koniec roku negatywny wpływ na niemiecką gospodarkę. Znalazło to odzwierciedlenie zwłaszcza w wydatkach gospodarstw domowych na spożycie ostateczne, które w czwartym kwartale 2022 r. spadły o 1,0 proc. (cena, wyrównane sezonowo i kalendarzowo). Po zakończeniu ulg, takich jak zniżka na paliwo i bilet za 9 euro, konsumenci wydali mniej na konsumpcję w czwartym kwartale 2022 r. niż w trzecim kwartale 2022 r. Również nakłady brutto na środki trwałe spadły w stosunku do poprzedniego kwartału. Nakłady brutto na środki trwałe w budownictwie spadły po wyeliminowaniu efektów cenowych, sezonowych i kalendarzowych (-2,9 proc.), podobnie jak w poprzednich dwóch kwartałach. Nakłady brutto na środki trwałe w maszyny i urządzenia również wyraźnie spadły (-3,6 proc.) na koniec roku. Wydatki sektora instytucji rządowych i samorządowych na spożycie ostateczne nieznacznie wzrosły w porównaniu z poprzednim kwartałem (+0,6 proc.).
Czytaj więcej
Prawo jest coraz bardziej restrykcyjne. Przedsiębiorcy traktowani są często jak przestępcy „największego kalibru”, a wymiar kar za wykroczenia i przestępstwa skarbowe wciąż rośnie.
W czwartym kwartale 2022 roku eksport towarów i usług spadł łącznie o 1,0 proc. w porównaniu z trzecim kwartałem 2022 roku, po korekcie cenowej, sezonowej i kalendarzowej. Nieco większy spadek odnotowano w imporcie (-1,3 proc.). Wynikało to nie tylko z trudnej sytuacji międzynarodowej, w tym trwających zakłóceń w łańcuchach dostaw, ale także z wysokich cen energii, które doprowadziły m.in. do ograniczenia handlu produktami chemicznymi.
Wartość dodana brutto wyrównana sezonowo i kalendarzowo spadła o 1,4 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. Prawie wszystkie sektory gospodarki odnotowały spadki. Nieznaczne wzrosty odnotowano jedynie w informacjach i komunikacji, obsłudze nieruchomości oraz usługach dla biznesu. Na tle wysokich wskaźników inflacji wartość dodana brutto była wyraźnie niższa niż w poprzednim kwartale w pozostałych usługach (-6,8 proc.) oraz handlu, transporcie, usługach związanych z zakwaterowaniem i gastronomią (-2,9 proc.). Wartość dodana brutto w przetwórstwie spadła w czwartym kwartale 2022 r. po wyrównaniu sezonowym i kalendarzowym o 0,6 proc. z powodu gwałtownych spadków produkcji w branżach energochłonnych, takich jak produkcja chemikaliów i produkcja metali podstawowych. Wyniki gospodarcze w budownictwie spadły trzeci kwartał z rzędu (-2,4 proc.).