Monika Schnitzer, ekonomistka i przewodnicząca Niemieckiej Rady Ekspertów Gospodarczych apeluje o kompleksową redukcję dotacji. „Dotacje szkodliwe dla klimatu obciążają budżet państwa i opóźniają transformację w gospodarkę neutralną dla klimatu” – powiedział Schnitzer dziennikowi „Die Welt”. Dlatego też likwidacja takich dotacji ma sens pod kątem oszczędnego gospodarowania budżetem i redukcję wydatków.
Czytaj więcej
W 2021 roku ponad 25 mld euro wpłynęło z Niemiec do budżetu UE, a największym odbiorcą netto była Polska – wynika z nowych danych agencji informacyjnej DPA.
Schnitzer zachęca rząd do „zniesienie ulg podatkowych na benzynę i loty międzynarodowe”, a także ulg podatkowych na olej napędowy i prywatne korzystanie z samochodów służbowych.
Ograniczenie ulg szkodliwych dla klimatu mogłoby przynieść budżetowi około 30 miliardów euro rocznie. Kolejne kilka miliardów euro mogłaby zostać zaoszczędzona w sektorze społecznym, uważa Schnitzer. „Aby osiągnąć szybkie ograniczenie wydatków, można by np. pomyśleć o ograniczeniu przyszłych podwyżek rent matczynych (Mütterrente)”. Ekonomistka odniosła się też do ulg podatkowych, które po zakończeniu pandemii straciłyby swoje uzasadnienie. Nadal obowiązują zniżki dla gastronomii i hoteli, które kosztują budżet federalny około 4 miliardów euro.
Czytaj więcej
Wysokie rachunki za gaz i prąd nie są dla niemieckich piekarzy niczym nowym. Jednak obecne ceny energii są tak horrendalne, że wielu nie stać na ich opłacenie.