Aktualizacja: 16.02.2025 15:39 Publikacja: 04.01.2023 11:02
Foto: Alex Kraus/Bloomberg
Wskaźnik PMI mierzący koniunkturę w sektorze usług strefy euro wzrósł z 48,5 pkt w listopadzie do 49,8 pkt w grudniu. Pierwszy odczyt mówił o 49,5 pkt. W Niemczech usługowy PMI zwiększył się z 46,1 pkt do 49,2 pkt, podczas gdy wstępne dane wskazywały na 49 pkt. We Francji indeks wzrósł z 49,3 pkt do 49,5 pkt. Pierwszy odczyt pokazywał spadek do 48,1 pkt. We Włoszech usługowy PMI zwiększył się z 49,5 pkt do 49,9 pkt, gdy w pierwszym odczycie się nie zmienił. W Hiszpanii doszło do wzrostu z 51,2 pkt do 51,6, a wstępne dane mówiły o spadku do 50,9 pkt. Poziom 50 pkt oddziela w sondażach PMI recesję od ekspansji w sektorze.
Inflacja konsumencka wyniosła 5,3 proc. w ujęciu rocznym w styczniu 2025 r., według wstępnych danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). To oznacza, że roczna dynamika cen jest najwyższa od grudnia 2023 r. i wyższa od prognoz.
Brytyjski PKB urósł w czwartym kwartale o 0,1 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Średnio prognozowano jego spadek o 0,1 proc., po zerowym wzroście w trzecim kwartale.
PKB Polski w czwartym kwartale 2024 r. urósł o 3,2 proc. rok do roku – podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS). To oznacza, że pod koniec roku polska gospodarka przyspieszyła, choć ekonomiści liczyli na nieco lepsze dane.
Inflacja konsumencka w USA przyspieszyła z 2,9 proc. w grudniu do 3 proc. w styczniu, podczas gdy średnio spodziewano się, że pozostanie ona na grudniowym poziomie.
Członkowie RPP wyczekują momentu, gdy będą mogli obniżać stopy procentowe. Nacisk jest bardzo silny, m.in. ze strony rządu, kredytobiorców i deweloperów. Ale obecnie nie ma ku obniżce żadnych przesłanek – powiedział prezes NBP Adam Glapiński.
Członkostwo w unii walutowej Europy oznacza, że trzeba zrobić więcej dla wzajemnej obrony.
Strefa euro była w czwartym kwartale pogrążona w stagnacji. Spadł PKB Niemiec i Francji, czyli dwóch jej największych gospodarek.
W styczniu wzrosło zaufanie konsumentów w krajach strefy euro do gospodarki, w całej Europie było stabilne, a w Wielkiej Brytanii zmalało do poziomu najniższego od końca 2023 r.
Inflacja w strefie euro wzrosła do najwyższego poziomu od lipca. Nie poruszy to jednak raczej Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, która powinna kontynuować cykl obniżek stóp. Najbliższe posiedzenie 30 stycznia.
1 stycznia minęła dekada, odkąd wspólna waluta pojawiła się na Litwie. Pomimo niechęci części społeczeństwa, euro okazało się dla Litwy oparciem w trudnych czasach. Za euro napłynęli na Litwę zagraniczni inwestorzy i inwestycje bezpośrednie.
Warto wrócić do dyskusji o przyjęciu euro w Polsce i dążyć do spełnienia związanych z tym kryteriów, bo to oznacza uzdrowienie finansów publicznych. Argumentem za unijną walutą jest też wojna w Ukrainie i rosnące ryzyko geopolityczne w regionie.
Małe chwile radości mogli mieć w czwartek kredytobiorcy walutowi, bo w Szwajcarii i strefie euro obniżono stopy procentowe. Złotówkowicze jednak jeszcze poczekają.
Europejski Bank Centralny obciął swoją stopę depozytową (traktowaną obecnie jako główna) o 25 pb., do poziomu 3 proc. Było to zgodne z prognozami analityków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas