OECD: Kosztowne skutki fiaska rozmów o przepisach podatkowych

Światowa gospodarka może stracić punkt procentowy wzrostu, gdyby doszło do fiaska międzynarodowych rozmów o nowych przepisach o podatku transgranicznym i do wojny handlowej — ocenia OECD. Jej członkowie postanowili wcześniej negocjować to do połowy 2021 r.

Aktualizacja: 12.10.2020 18:45 Publikacja: 12.10.2020 16:07

OECD: Kosztowne skutki fiaska rozmów o przepisach podatkowych

Foto: Bloomberg

Niemal 140 krajów zgodziło się przedłużyć rozmowy po przerwie wywołanej przez pandemię i po wahaniach przed wyborami prezydenckimi w Stanach, które rozwiały nadzieje na dojście do porozumienia w tym roku — pisze Reuter.

Rośnie presja publiczna na to, by duże firmy ponadnarodowe odprowadzały podatki zgodnie z międzynarodowymi przepisami zwłaszcza po wywołaniu w krajowych budżetach napięć przez koronawirusa — stwierdzono w komunikacie. Krajom chodzi o uaktualnienie międzynarodowych przepisów podatkowych w epoce handlu cyfrowego, aby zwłaszcza zniechęcać takie giganty internetowe, jak Google, Facebook i Amazon, do księgowania zysków w krajach o niskich progach, np. w Irlandii, niezależnie od tego, gdzie mają klientów.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Budżet i podatki
Szok w rosyjskiej Dumie: dwie partie nie poparły wojennego budżetu Putina
Budżet i podatki
Czy da się „wykręcić” 110 mld zł dziury w budżecie w dwa miesiące
Budżet i podatki
Deficyt budżetowy będzie wyższy. Sejm przegłosował zmiany
Budżet i podatki
Kto i za ile kupi kolejne setki miliardów polskiego długu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Budżet i podatki
Budżetowe wpływy z CIT dołują. Rekordy już nie wrócą?