OECD: Kosztowne skutki fiaska rozmów o przepisach podatkowych

Światowa gospodarka może stracić punkt procentowy wzrostu, gdyby doszło do fiaska międzynarodowych rozmów o nowych przepisach o podatku transgranicznym i do wojny handlowej — ocenia OECD. Jej członkowie postanowili wcześniej negocjować to do połowy 2021 r.

Aktualizacja: 12.10.2020 18:45 Publikacja: 12.10.2020 16:07

OECD: Kosztowne skutki fiaska rozmów o przepisach podatkowych

Foto: Bloomberg

Niemal 140 krajów zgodziło się przedłużyć rozmowy po przerwie wywołanej przez pandemię i po wahaniach przed wyborami prezydenckimi w Stanach, które rozwiały nadzieje na dojście do porozumienia w tym roku — pisze Reuter.

Rośnie presja publiczna na to, by duże firmy ponadnarodowe odprowadzały podatki zgodnie z międzynarodowymi przepisami zwłaszcza po wywołaniu w krajowych budżetach napięć przez koronawirusa — stwierdzono w komunikacie. Krajom chodzi o uaktualnienie międzynarodowych przepisów podatkowych w epoce handlu cyfrowego, aby zwłaszcza zniechęcać takie giganty internetowe, jak Google, Facebook i Amazon, do księgowania zysków w krajach o niskich progach, np. w Irlandii, niezależnie od tego, gdzie mają klientów.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Budżet i podatki
Fundusz Przeciwdziałania Covid-19 ratuje wydatki rządu, choć czerpie z długu
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Budżet i podatki
Przyszłość finansów publicznych rysuje się w ciemnych barwach
Budżet i podatki
Polski rząd zadłuża się w zawrotnym tempie
Budżet i podatki
Tajny wojenny budżet Kremla jest 4 razy większy od oficjalnego
Budżet i podatki
Czarne łabędzie dla finansów publicznych w 2025 r. Co może pójść nie tak?