Resort finansów stwierdził, że zmniejszenie deficytu o prawie 1,4 bln dolarów było największą dotychczas poprawą wyników finansowych, bo przychody do budżetu zwiększyły się o 850 mld dolarów (21 proc.) do rekordowych 4,896 bln dolarów. Wydatki zmalały także rekordowo, o 550 mld dol. (8 proc.) do 6,272 bln dol. We wrześniu, w ostatnim miesiącu roku finansowego, doszło 430 mld dol., bo administracja postanowiła umorzyć zadłużenie dawnych studentów do 20 tys. dolarów, których obecne dochody nie przekraczają 125 tys. dolarów rocznie, a małżeństw 250 tys. dolarów.
To spowodowało, że wrześniowy deficyt wyniósł 430 mld dol., był ponad 6 razy większy niż rok wcześniej, wtedy wyniósł 65 mld dol. W większości lat, we wrześniu pojawiała się nadwyżka w budżecie na skutek poboru kwartalnych podatków od firm i od osób fizycznych — pisze Reuter.
Czytaj więcej
Agencja ratingowa Moody's obniżyła ze stabilnych do negatywnych perspektywy Wielkiej Brytanii z powodu trwającego zamętu politycznego, możliwego mniejszego wzrostu gospodarczego i wysokiej inflacji. Utrzymała natomiast ocenę wiarygodności kredytowej na poziomie Aa3.
Minister finansów Janet Yellen powiedziała dziennikarzom, że administracja Bidena prowadzi „wiarygodną politykę fiskalną” mimo darowania długu studentom, ale to była obietnica Joe Bidena w kampanii wyborczej. — Uważam, że nasz dług jest na odpowiedzialnej drodze — stwierdziła i dodała, że udział netto długu w PKB ma wzrosnąć o ok. 1 proc., co jest historycznym rekordem.
Kongresowe Biuro ds. Budżetu (CBO) przewiduje, że deficyt w 2023 r. wyniesie ok. 984 mld dolarów, a potem będzie stale rosnąć do prawie 2 bln w 2030 r.