Nutella to prawdziwy hit sprzedażowy koncernu Ferrero. Dla wielu konsumentów Nutella stała się synonimem orzechowo-kakaowego smarowidła na chleb, mimo, iż klasyczny już produkt Ferrero znalazł wielu naśladowców, m.in. Nusspli, Nudossi, Nussetti czy też Nusstella.
Nutellę wymyślił w 1940 roku włoski cukiernik Pietro Ferrero. Na początku nazwał ją "Supercrema". Dopiero w 1964 r. Nutella stała się Nutellą. Rok później zaczęto sprzedawać ją w Niemczech i we Francji, gdzie niemal z dnia na dzień staje się bardzo popularna. W polskich sklepach pojawiła się już oficjalnie w 1993 roku. Obecnie Nutella sprzedawana jest w ponad 160 krajach na całym świecie.
Nutella, zgodnie z tym co jest na etykiecie, składa się z cukru, tłuszczu roślinnego, orzechów laskowych (13 proc.), niskotłuszczowego kakao, niskotłuszczowego mleka w proszku (7,5 proc.), lecytyny sojowej oraz waniliny. Niemiecka dietetyczka Miriam Eisenhauer przełożyła to na prostszy język: Nutella to w 2/3 cukier a w 1/3 z tłuszcz. Jej zdaniem to smarowidło nie jest - wbrew reklamom - zdrową alternatywą dla tradycyjnego śniadania. Aczkolwiek dodaje, że od czasu do czasu kromka chleba z Nutellą nie jest niczym złym, podobnie jak "coś słodkiego" jedzone od czasu do czasu.
Sceptyczny stosunek do Nutelli ma też europejska organizacja Foodwatch, zajmująca się prawami konsumentów, która uważa, że Ferrero oszukuje klientów twierdząc, że Nutella jest zdrowa. Organizacja krytykuje także umieszczanie małych opakowań smarowidła przy kasach sklepowych, w zasięgu wzroku dzieci.
Pod naciskiem organizacji konsumenckich Ferreru zmieniło w 2011 roku opis na etykiecie, wyszczególniając zawartość tłuszczu oraz węglowodanów i usuwając informacje o zawartości witamin, ponieważ mogło by to wprowadzać klientów w błąd.