Aktualizacja: 02.07.2015 10:44 Publikacja: 02.07.2015 10:44
Foto: Bloomberg
Electrolux w 2014 r. podpisał umowę na zakup za 3,3 mld dol. działu produkującego sprzęt AGD od spółki GE. Transakcja miała zostać sfinalizowana w tym roku, ale nieoczekiwanie amerykańskie władze złożyły do sądu wniosek o jej zablokowanie.
Powodem jest potencjalnie zbyt duże ograniczenie konkurencji na rynku, na którym działało by w zasadzie dwóch liczących sie graczy czyli rodzimy Whirlpool oraz szwedzki Electrolux. Amerykański rynek jest specyficzny, klienci kupują tam generalnie znacznie większy sprzęt o innych parametrach niż dostępny w Europie czy Azji. Stad producenci muszą liczyć się z dużymi barierami w związku z wejściem na ten rynek, choć można na nim doskonale zarabiać co pokazuje Whirlpool.
McKinsey jest o krok od zawarcia porozumienia w wysokości 600 mln dolarów z rządem USA w sprawie kryzysu opioidowego. Firma konsultingowa jest oskarżana o pomoc producentom opioidów w zwiększeniu sprzedaży.
Nie spodziewam się, że dojdzie do przełamania frontu w takim klasycznym znaczeniu tego słowa, że w ciągu kilku dni Rosjanie wejdą na kilkadziesiąt kilometrów w ukraińską głębię – prognozuje analityk wojskowości Konrad Muzyka z Rochan Consulting.
Bezpośrednie loty z Warszawy do Tajpej i możliwe inwestycje Foxconnu – to wiadomości z polsko-tajwańskiego forum biznesowego w Warszawie.
Waszyngton chce zmienić przepisy regulujące globalną sieć podmorskich kabli obsługujących ponad 98 proc. międzynarodowego ruchu internetowego. To skutek niedawnych uszkodzeń dwóch takich połączeń na dnie Bałtyku.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Start-up założony przez Filipa Kozerę chce zrewolucjonizować tworzenie narzędzi AI. Cieszy, że inwestorzy wyłożyli na niego właśnie fortunę, ale i martwi, że polskie technologie wypływają za granicę.
Zachodni producenci sprzętu AGD zaczęli blokować dostawy swoich towarów do Rosji poprzez tzw. import równoległy, czyli przez kraje trzecie. W umowach wpisują zakaz reeksportu. Sprawdzają też sprzedaże na platformach internetowych.
Spadek popytu widać na całym świecie i choć branża spodziewa się odbicia, to - póki co - czołowi producenci wykazują straty. Mimo wszystko jednak sektor radzi sobie lepiej od oczekiwań.
Poziom optymizmu konsumentów maleje, czemu się trudno dziwić – mówi Chris Braam, prezes Electroluxa na Europę.
Do końca kwietnia sprzedaż AGD wzrosła o 11 proc. Na początku roku nikt nie spodziewał się tak dobrego wyniku.
Mimo spadku eksportu na rynki wschodnie branża radzi sobie doskonale i nadal zwiększa produkcję
Rynek AGD zaczyna się nasycać – mówi Adam Cich, szef Electroluxu w Europie Środkowo-Wschodniej.
Szwedzki gigant starał się o zakup Indesitu, ale ostatecznie kupuje dział AGD od koncernu General Electric
Amerykański gigant General Electric już wkrótce może zaprzestać produkcji artykułów gospodarstwa domowego. Przejęciem tego działu koncernu zainteresował się szwedzki AB Electrolux.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas