Długa lista rekomendacji biznesu na czas polskiej prezydencji w UE

Ograniczenie liczby tworzonych w UE aktów prawnych, wsparcie konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw w starciu z firmami spoza Unii, działania na rzecz obniżenia cen energii – to rekomendacje Rady Przedsiębiorców ds. prezydencji.

Publikacja: 06.02.2025 04:47

Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej po nieformalnym s

Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej po nieformalnym spotkaniu przywódców Unii Europejskiej

Foto: PAP/Wiktor Dąbkowski

Przedstawiciele rządu przedstawili w środę raport z prac Rady Przedsiębiorców ds. prezydencji.

Po co ta Rada Przedsiębiorców ds. prezydencji?

Powołana do życia w lipcu zeszłego roku Rada służyła m.in. wymianie myśli i propozycji gospodarczych na czas kierowania przez Polskę pracami Rady Unii Europejskiej. Pracowali w niej przedstawiciele największych organizacji przedsiębiorców w Polsce, w tym: Federacji Przedsiębiorców Polskich, Konfederacji Lewiatan, Polskiej Rady Biznesu, Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, Związku Pracodawców Business Centre Club, Krajowej Izby Gospodarczej i Związku Rzemiosła Polskiego.

Czytaj więcej

Przesłanie UE dla Donalda Trumpa: wojna handlowa byłaby nieopłacalna

– Rada Przedsiębiorców ds. prezydencji stała się forum wymiany myśli i doświadczeń, które pozwoliło na lepsze zrozumienie potrzeb polskich przedsiębiorców w kontekście europejskim. Ich celem było wsparcie polskiej prezydencji w Radzie UE poprzez konkretne rekomendacje – mówiła w czasie środowej prezentacji raportu Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w pionie ds. Unii Europejskiej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

– Dzięki dialogowi z przedstawicielami biznesu mamy szerszą perspektywę przy identyfikowaniu wyzwań gospodarczych, przed którymi stoi cała Unia Europejska. Współpraca ta jest ważna dla budowania konkurencyjnej i bezpiecznej gospodarki europejskiej – mówił Krzysztof Paszyk, minister Rozwoju i Technologii.

Czytaj więcej

Polska prezydencja przygotuje grunt pod negocjacje budżetu UE

Po każdym posiedzeniu Rady organizacje przedsiębiorców miały możliwość zgłaszania swoich postulatów dotyczących sektorowych priorytetów prezydencji w obszarach będących przedmiotem prac Rady. Raport z prac Rady podsumowuje prace zrealizowane w ramach regularnych spotkań Rady, które odbywały się co trzy tygodnie z udziałem ministrów reprezentujących resorty wiodące w poszczególnych omawianych obszarach. Kluczowe dyskusje dotyczyły m.in. konkurencyjności, polityki celnej i podatkowej, transformacji energetycznej, rozwoju innowacji czy wspierania jednolitego rynku UE.

Lista postulatów biznesu

Lista postulatów członków Rady zgłaszanych w czasie jej prac jest bardzo długa. Co na niej znaleźliśmy?

Jednym z najczęściej powtarzających się był apel przedsiębiorców o deregulację oraz spowolnienie tempa przyjmowania nowych regulacji przez Unię Europejską. Zdaniem członków Rady dotychczasowe dynamiczne tempo przyjmowania nowych aktów prawnych w sposób znaczący ogranicza innowacyjność Unii na rynku globalnym.

Koniecznością jest wzmocnienie konkurencyjności Unii Europejskiej. Członkowie Rady zwracali w tym kontekście uwagę m.in. na nierównomierne obciążenia regulacyjne europejskich przedsiębiorstw, które konkurują z firmami spoza UE. Kluczowe znaczenie w wyrównaniu konkurencyjności między firmami z UE a przedsiębiorstwami spoza Unii, które nie ponoszą kosztów wynikających z polityk klimatycznych, ma w ocenie członków Rady mechanizm dostosowywania cen na granicach Unii (CBAM). Zaapelowali oni także o wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw, w szczególności poprzez eliminację barier finansowych. Postulowali również nałożenie obowiązku spełnienia takich samych wymagań, jakie ciążą na przedsiębiorcach z krajów UE, w odniesieniu do oferowania towarów i usług przez podmioty spoza Unii.

Wśród postulatów Rady pojawiła się także potrzeba powołania Europejskiego Urzędu Celnego i zabiegania, by miał on siedzibę w Polsce. Członkowie Rady zaproponowali stworzenie unijnych wytycznych w zakresie ustalania państwa właściwego do opodatkowania danej transakcji oraz wprowadzenie jednolitego systemu informatycznego zgłoszeń celnych.

Czytaj więcej

Czy Polska ma szansę postawić na nogi obronę Europy

Duża grupa postulatów związana była z energetyką. Członkowie Rady podkreślili konieczność podjęcia w przyszłości działań, które realnie wesprą przedsiębiorców i konsumentów w obliczu wysokich cen energii. Zasadnicze znaczenie w tym zakresie ma w ich ocenie wspieranie rozwoju infrastruktury dla odnawialnych źródeł energii przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjności gospodarki UE. Rada postuluje ponadto, aby UE dążyła do wzmocnienia cyfrowej autonomii strategicznej, jednocześnie promując lokalne osiągnięcia w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) i cyberbezpieczeństwa. Nawołuje do lepszego wykorzystania funduszy unijnych w zakresie wzmocnienia innowacyjności.

Członkowie Rady wskazali ponadto na konieczność dalszego unijnego wsparcia dla Ukrainy. W przypadku rozpoczęcia akcesji Ukrainy (lub innych państw trzecich) podkreślili m.in. konieczność przestrzegania zasad praworządności. Zwrócili uwagę na konieczność opracowania nowoczesnych narzędzi, które pozwolą na lepszą kontrolę nad przepływem migrantów, uwzględniając również ryzyko odpływu pracowników z rynku pracy, co może wpłynąć na ograniczenie konkurencyjności.

Wśród postulatów Rady znalazła się także konieczność rozwijania Unii Rynków Kapitałowych, w szczególności poprzez ograniczenie praktyk protekcjonistycznych oraz promowanie szerszego dostępu do kapitału wysokiego ryzyka, co ma przynieść korzyści europejskim start-upom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom.

Przedstawiciele rządu przedstawili w środę raport z prac Rady Przedsiębiorców ds. prezydencji.

Po co ta Rada Przedsiębiorców ds. prezydencji?

Pozostało jeszcze 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Zmarł duchowy przywódca izmailitów, miliarder i filantrop Aga Chan IV
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Biznes
KE zapowiada deregulację, Chiny odpowiadają cłami odwetowymi, a Polska poza europejskim modelem AI
Biznes
GPW: Spółki z sektora medycznego pod lupą
Biznes
Wojna celna Trumpa zawieszona, przemysł w Europie się stabilizuje, a Wielka Brytania chce resetu z UE
Biznes
Sądne dni w sporze o imperium Zygmunta Solorza