Oxfam ostrzega: Strzeżcie się nowej arystokracji i oligarchii najbogatszych

Światowi miliarderzy coraz szybciej powiększają swoje majątki, wykorzystując swoje monopolistyczne wpływy w polityce i gospodarce – wynika z najnowszego raportu Oxfam. Organizacja przestrzega przed "nową arystokracją" i "oligarchią" najbogatszych.

Publikacja: 20.01.2025 09:52

Elon Musk, Ivanka Trump i Jeff Bezos podczas kolacji przy świecach dla prezydenta elekta USA Donalda

Elon Musk, Ivanka Trump i Jeff Bezos podczas kolacji przy świecach dla prezydenta elekta USA Donalda Trumpa

Foto: AFP

Wartość majątków miliarderów zwiększyła się w 2024 roku o 2 bln dolarów i rosła trzy razy szybciej niż rok wcześniej, podczas gdy liczba osób żyjących poniżej granicy ubóstwa prawie nie zmieniła się od 1990 roku – wynika z raportu opublikowanego przed rozpoczynającym się w poniedziałek Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) w Davos.

Czytaj więcej

Miliarderów jest coraz więcej i są coraz bogatsi

Oxfam: teraz tworzą się przyszli bilionerzy

"Przejmowanie naszej globalnej gospodarki przez niewielką grupę uprzywilejowanych osiągnęło wyżyny uważane dawniej za niewyobrażalne. Niepowodzenie w powstrzymaniu miliarderów sprawia, że tworzą się teraz przyszli bilionerzy" - napisał w komunikacie dyrektor wykonawczy Oxfam International Amitabh Behar.

"Perłą w koronie tej oligarchii jest prezydent miliarder, wspierany i kupiony przez najbogatszego człowieka świata Elona Muska, na czele największej gospodarki świata. Przedstawiamy ten raport jako głośny sygnał ostrzegający, że zwykli ludzie na całym świecie są przygniatani przez olbrzymie bogactwo niewielkiej garstki" - dodał Amitabh Behar.

Czytaj więcej

Bogaci bardziej szkodzą niż pomagają? Najnowszy raport nie pozostawia złudzeń

Ilu jest miliarderów i skąd mają swoje majątki

Według wyliczeń Oxfam liczba miliarderów wzrosła w 2024 roku z 2565 do 2769. Ich łączny majątek powiększył się w ciągu roku z 13 do 15 bln dolarów. Jest to drugi pod względem wielkości roczny wzrost, odkąd prowadzone są takie analizy.

Co więcej, gdyby którykolwiek z 10 najbogatszych mężczyzn stracił 99% swojego majątku, nadal byłby miliarderem – policzył Oxfam.

Według organizacji większość fortun miliarderów to pieniądze, na które nie zapracowali. Aż 60 proc. majątków należących do miliarderów pochodzi ze spadków, władzy monopolistycznej lub powiązań kumoterskich, natomiast wielu spośród najbogatszych Europejczyków zawdzięcza część swojego majątku historycznemu kolonializmowi i wyzyskowi biedniejszych krajów. "Ultra bogaci lubią nam mówić, że wzbogacenie się wymaga umiejętności, wytrwałości i ciężkiej pracy. Ale prawda jest taka, że większość bogactwa jest przejęta, a nie stworzona " – czytamy w raporcie.

Czytaj więcej

Miliarderzy chcą płacić większe podatki. Napisali list

Oxfam wezwał rządy państw do podjęcia szybkich działań w celu radykalnego zmniejszenia nierówności majątkowych, opodatkowania najbogatszych i powstrzymania odpływu pieniędzy z biednego południa na rozwiniętą północ naszego globu.

Tymczasem liczba osób żyjących poniżej rozszerzonej granicy ubóstwa, wynoszącej 6,85 dolara dziennie (dane Banku Światowego) pozostaje na tym samym poziomie od 1990 r. i wynosi prawie 3,6 miliarda. Natomiast liczba głodujących ludzi ciągle rośnie.

Kto będzie pierwszym bilionerem?

Według analityków pięć osób zgromadzi co najmniej 1 bilion dolarów majątku w ciągu następnej dekady, jeśli obecne trendy się utrzymają. Dyrektor generalny Tesli i SpaceX Elon Musk, obecnie najbogatszy człowiek na świecie, którego majątek wynosi ponad 430 miliardów dolarów, powinien przekroczyć tę granicę w ciągu nieco ponad pięciu lat.

Wkrótce dołączą do niego założyciel Amazon Jeff Bezos, założyciel Oracle Larry Ellison, dyrektor generalny Meta Mark Zuckerberg i dyrektor generalny LVMH Bernard Arnault z rodziną.

Wartość majątków miliarderów zwiększyła się w 2024 roku o 2 bln dolarów i rosła trzy razy szybciej niż rok wcześniej, podczas gdy liczba osób żyjących poniżej granicy ubóstwa prawie nie zmieniła się od 1990 roku – wynika z raportu opublikowanego przed rozpoczynającym się w poniedziałek Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) w Davos.

Oxfam: teraz tworzą się przyszli bilionerzy

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Biznes
Kolejna „nacjonalizacja” Kremla. Producent alkoholu potępiał wojnę Putina
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Biznes
Raport PIE: fuzja telekomów w Polsce ze szkodą dla użytkowników
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Gospodarka USA pod wodzą Trumpa
Biznes
Nikt nie chce akcji Manufaktury. Ponad 1000 wierzycieli trafiło do syndyka
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego