O uszkodzeniu kabla poinformował w poniedziałek, 18 listopada, fiński państwowy operator Cinia Oy. Według wstępnych danych przyczyną było „działanie z zewnątrz”. Firma nie wykluczyła „celowego przerwania kabla”. Wszczęte zostało śledztwo, informują Finowie.
Uszkodzenie wykryto około godziny 4 rano w poniedziałek na kablu C-Lion1 o przepustowości 144 terabajtów na sekundę, biegnącym z Santahamin w Finlandii do Rostoku w Niemczech. Na miejsce wysłano statek naprawczy. Oczekuje się, że połączenie zostanie przywrócone w ciągu 15 dni.
Przerwany podwodny kabel biegnący obok gazociągu Nord Stream
Jak informuje „The Moscow Times”, C-Lion1 był pierwszym kablem ułożonym bezpośrednio pomiędzy Finlandią a Niemcami. Poprzednie kanały komunikacji przebiegały przez Szwecję i Danię. Został oddany do użytku w 2016 roku i ma długość 1173 km. To jedyny fiński podmorski kabel komunikacyjny stanowiący bezpośrednie połączenie Finlandii i Europy Środkowej i biegnący wzdłuż rosyjskiego gazociągu Nord Stream, który został wysadzony w powietrze w wyniku sabotażu w 2022 roku. Odległość między nimi wynosi zaledwie kilkaset metrów.
Czytaj więcej
Rosja jest największym dostawcą uranu do amerykańskich reaktorów jądrowych. Teraz Rosatom zaprzestaje tam eksportu. W minionym roku rosyjski koncern odpowiadał za 27 proc. dostaw tego surowca dla amerykańskiej energetyki jądrowej.
We wrześniu urzędnicy amerykańscy powiedzieli CNN, że Rosja tworzy wyspecjalizowaną jednostkę wojskową do przeprowadzania ataków sabotażowych mających na celu uszkodzenie infrastruktury podmorskich kabli krajów członkowskich NATO. Według nich prace prowadzone są na zlecenie Głównej Dyrekcji Badań Głębinowych (GUGI) rosyjskiego ministerstwa obrony i obejmują flotę, okręty podwodne i drony morskie.