Automaty paczkowe są siedliskiem bakterii? Polscy naukowcy opublikowali badanie

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie sprawdzili, ile mikroorganizmów występuje w automatach paczkowych i czy są wśród nich bakterie potencjalnie patogenne.

Publikacja: 10.07.2024 15:23

Automaty paczkowe są siedliskiem bakterii? Polscy naukowcy opublikowali badanie

Foto: Adobe Stock

Automaty paczkowe zyskały w ostatnich latach ogromną popularność w Polsce. W dużych miejscowościach praktycznie nie ma osiedla, które nie miałoby wygodnego dostępu do takich urządzeń. Studenci z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie postanowili sprawdzić, czy korzystanie z nich jest higieniczne.

Badanie pod tytułem „Automaty paczkowe jako źródło drobnoustrojów w przestrzeni publicznej” zostało przeprowadzone przy wsparciu finansowym Gminy Lublin, w ramach Programu Lublin Akademicki. Naukowcy sprawdzili urządzenia pięciu różnych firm kurierskich w 16 dzielnicach Lublina, w których według najnowszych danych zameldowanych jest powyżej 10 tys. mieszkańców.

Czytaj więcej

Rafał Brzoska: Bez niezależnych mediów bardziej podatni na fake newsy

Studenci zbadali, ile mikroorganizmów występuje na powierzchni ekranów dotykowych automatów paczkowych i czy są wśród nich także bakterie potencjalnie patogenne. Pobrali z nich wymazy i odciski z wykorzystaniem specjalnych pożywek mikrobiologicznych, które zostały następnie poddane badaniu w laboratorium Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Naukowcy wykryli bakterie w automatach paczkowych. Większość jest niegroźna

Zgodnie z wynikami badania, na powierzchni automatów paczkowych występowało znaczące zanieczyszczenie mikrobiologiczne, z czego największe wykryto na Czubach Północnych. Jak wyjaśniono jednak, większość z drobnoustrojów stanowiły niegroźne dla człowieka bakterie i grzyby pochodzące z naturalnego środowiska miejskiego, które na urządzenia dostają się wraz z osiadającym na powierzchniach kurzem i pyłkami roślin.

Na wszystkich badanych powierzchniach na przykład występowały bakterie należące do tlenowych laseczek z rodzajów Bacillus czy Paenibacillus, naturalnie występujące w powietrzu atmosferycznym. Są one odporne na trudne warunki środowiskowe, ale nie stanowią zagrożenia dla człowieka.

Czytaj więcej

Klienci chcą sami odbierać paczki, maszyny szybko podbijają rynek

Nie znaczy to jednak, że nie ma powodu do niepokoju. Naukowcy, stosując spektrometrię mas, wykryli również obecność tzw. bakterii oportunistycznych, a więc takich, które mogą wywołać zakażenia u osób z osłabionym układem odpornościowym. Przykładem takich bakterii wyizolowanych z badanych powierzchni są Bacillus cereus – laseczka woskowa czy Escherichia coli.

Na automatach mogą także znajdować bakterie pochodzenia kałowego, alergizujące zarodniki grzybów lub nawet wirusy, tj. wirus grypy.

Jak sobie z tym radzić? Jak zaznaczono w raporcie, jednym z najbardziej efektywnych sposobów na ograniczenie kontaktu z potencjalnie patogennymi mikroorganizmami, które znajdują się w naszym otoczeniu, jest prawidłowe mycie dłoni po powrocie do domu. Dzięki niemu możemy pozbyć się nawet do 90 proc. mikroorganizmów ze skóry dłoni.

Biznes
Liczba fuzji spadła, ale i tak jest duża
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Francja naciska na Polskę w sprawie zakupów zbrojeniowych
Biznes
Walka o lepszy ład korporacyjny w spółkach z udziałem Skarbu Państwa
Biznes
Polska odkręca kurek z pieniędzmi na AI. Chodzi o miliardy złotych
Biznes
Pragmatyczna transformacja – dobre rozwiązanie na trudny czas