Cenne drewno Mazur i Podlasia na sprzedaż

Pod hasłem „Drewno Podlasia i Mazur 2013" po raz pierwszy w historii Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku rusza dziś submisja drewna cennego i tartacznego dla całego regionu

Publikacja: 26.02.2013 13:56

Wyjątkowe kłody wyselekcjonowane przez specjalistów będzie można oglądać do 7 marca br. Cenne drewno służy przedsiębiorcom m.in. do produkcji instrumentów muzycznych, wyposażenia jachtów, kosztownych mebli.

Submisja to specjalna procedura sprzedaży drewna. Przetarg ofertowy jest pisemny, nieograniczony. Kupujący mogą, w przeciwieństwie do najczęściej stosowanych w lasach internetowych przetargów, dokładnie obejrzeć surowiec, który jest wystawiony na sprzedaż. Drewno na submisję oceniają leśnicy, specjaliści w tej dziedzinie nazywani brakarzami. Kłody są selekcjonowane już w drzewostanie, pozyskanie odbywa się ze szczególną starannością, by nie uszkodzić cennego surowca. To ważne, by podczas pozyskania lub transportu nie pozbawić kłody kory. Z kory, doświadczony brakarz czyta jakie drewno jest w środku. Wybrzuszenia, brewki, oznaczają ukryte sęki, a sęki zmniejszają wytrzymałość drewna, zatem im mniej sęków, tym lepiej. Pozyskane drewno trafia na plac składnicowy, gdzie jest wyeksponowane w taki sposób, by można go było dokładnie, z każdej strony obejrzeć.

Każdy uczestnik submisji otrzymuje katalog opisujący wszystkie przygotowane sztuki drewna, które nazywane są losami. W opisie podane są między innymi: numer losu, gatunek drzewa, długość i średnica kłody. W przygotowanym katalogu nie określa się jakości przygotowanego surowca. Pozostawiona ona zostaje ocenie kupującego. Nie ma też podanej ceny minimalnej. Każdy kupiec wycenia samodzielnie poszczególne losy, nie wiedząc jak zrobili to pozostali oferenci.

Po złożeniu ofert przez klientów, komisja dokonuje ich oceny. Potem, przy wykorzystaniu programu komputerowego, następuje wybór najwyższych ofert złożonych na poszczególne losy. Każdy los jest wcześniej wyceniony, ale cena jest znana jedynie organizatorom submisji. Aby doszło do sprzedaży, cena zaoferowana przez klienta musi być wyższa niż minimalna cena określona za dany los. Podczas submisji drewna nie ma możliwości negocjacji cen.

- Submisja drewna jest odpowiedzią leśników na popyt rynku drzewnego, na którym z jednej strony jest zainteresowanie tanim drewnem stosowym, a na drugim biegunie poszukiwany jest surowiec najwyższej jakości. Wbrew pozorom głównym celem submisji drewna nie jest chęć uzyskania wysokich cen, lecz promocja drewna, jako surowca cennego i wykorzystywanego w wielu dziedzinach - mówi Jarosław Krawczyk, rzecznik RDLP w Białymstoku.

Na submisję „Drewno Podlasia i Mazur 2013" zaproszono przedsiębiorców z Polski i z zagranicy. Przygotowano do sprzedaży ok. 1,2 tys. metrów sześc. drewna cennego i tartacznego; sosny, dębu, brzozy, olchy, świerku, modrzewia, klonu, lipy i jesionu.

Drewno zostało zgrupowane na dwóch składnicach zbiorczych w Nadleśnictwach Płaska w Puszczy Augustowskiej i Supraśl w Puszczy Knyszyńskiej.

Biznes
Gdzie wyrzucić karton po mleku? Nie wszyscy znają dobrą odpowiedź
Biznes
Uczelnie chronią zagranicznych studentów. „Zatrudnijcie adwokata, nie opuszczajcie USA”
Biznes
Chiny zbliżają się do UE. Rekord na GPW. Ukrainie grozi niewypłacalność
Biznes
Unia Europejska nie wycofuje się z ESG
Biznes
Trwa konkurs dziennikarski „Voice Impact Award”